Aktualności
powrót do strony głównej

Zapraszamy do głosowania na naszą placówkę w akcji "Bezpieczny powrót do szkoły"

Fundacja "ELtrox Razem Bezpieczniej" zorganizowała akcję "Bezpieczny powrót do szkoły". Jej celem jest zwiekszenie bezpieczeństwa uczniów w czasie epidemi Covid-19. Dzieki tej akcji, szkoły, które zdobędą w głosowaniu największą liczbę głosów otrzymają kamerę termowizyjną do pomiaru temperatury ciała u uczniów.

W jaki sposób przebiega głosowanie:

1. Należy skopiować link i wejść na stronę https://www.facebook.com/eltroxpl/posts/3428724270517966

2. W spisie miejscowości odnaleźć miasto Częstochowa.

3. Po przekierowaniu na podstronę miasta Częstochowy wystarczy wpisać nazwę Ośrodka.

Dziękujemy za Państwa głosy!

Prosimy o rozpropagowanie tej akcji!

Świętujemy "Dzień Kropki"

Tradycyjnie rok szkolny rozpoczynamy od udziału naszych uczniów w Miedzynarodowym Dniu Kropki. Jest to święto kreatywności i dzień w którym można pochwalić się swoim talentem.

Jakie były początki tego święta? Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książkę pod tytułem “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki małej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała też popularność wśród czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Polecamy obejrzenie filmu o tej słynnej kropce https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ&feature=emb_title

Uczniowie naszej placówki chętnie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w klasach. Malowali, rysowali, wyklejali ale też ćwiczyli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

foto
foto

Rok szkolny 2020/2021

We wtorek, 1 września 2020 r. nastąpił tak długo oczekiwany powrót dzieci i młodzieży do naszej placówki. Od wielu dni cała kadra pedagogiczna, pracownicy obsługi i administracji przygotowywali się na ich przyjęcie. Staramy sie zrobić wszystko, by pobyt uczniów w Ośrodku był bezpieczny. Opracowaliśmy procedury, które mają w tym pomóc. Tylko ich przestrzeganie przez wszystkich daje szansę, by był to powrót udany, bez zachorowań. Jest to czas bardzo trudny, epidemia wciąż trwa i nie wiemy, kiedy będziemy mogli wrócić do normalności. Bardzo prosimy o przestrzeganie zasad przekazanych Państwu przez wychowawców klas.

Wakacje :)

Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice!

Skończył się rok szkolny, który przebiegał w sposób jakiego nikt by nie przewidział. Zaskoczeni byliśmy wszyscy sytuacja epidemiologiczną, która nigdy wcześniej nie miała miejsca. Jednak poradziliście sobie wszyscy z nią znakomicie, Wy i Wasi Rodzice. Dziękujemy Wam za wytrwałość i wysiłek włożony w systematyczna pracę, którą wykonaliście.

Życzymy Wam by wakacje były czasem niczym niezmąconej radości, słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń i bezpiecznych podróży.

Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym!

foto
foto

Dzień Dziecka!

Kochane Dzieci :)

wszystkie... te trochę starsze i te trochę młodsze :)

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam, aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia sie spełniają

A ten dzień niech będzie wyjątkowo słodki :)

foto
foto

Święto najwspanialszych Mam

„Powiedz mamo”

"Powiedz nam Mamo, powiedz dlaczego tak się trudzisz?

Spać idziesz, gdy my już śpimy, wczesny ranek Cię budzi?

A może lepiej Cię nie pytać?

Tak będzie mądrzej i prościej, bez słów się uczyć

Od Ciebie prostej, zwyczajnej miłości"

Dziękujemy wszystkim najwspanialszym, najukochańszym i nacudowniejszym Mamom. Chcemy wręczyć Im bukiet pachnących kwiatów i zwyczajnie podziękować za to, że są na co dzień tak nadzwyczajne.

Dziękujemy!

foto
foto

Świętujemy Dzień Flagi oraz rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja

W dniu 2 maja obchodzimy ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Ciekawostką historyczną jest fakt, iż wybór tej akurat daty nie jest przypadkowy. Na koniec II wojny światowej 2 maja 1945 polscy żołnierze założyli biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy – biel i czerwień – już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu tych dwóch kolorów. Flaga, obok hymnu i godła jest symbolem naszego niepodległego państwa. Zawsze dbaliśmy o to, by pamiętali o tym nasi uczniowie. Teraz kiedy zmuszeni okolicznościami, muszą pozostać w domu, przygotowują się do obchodów tego Święta wraz ze swoimi bliskimi. Otrzymujemy wiele zdjęć prac plastycznych i wypełnionych kart pracy,których głównym tematem są symbole narodowe. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji #mojaflaga. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie, w oknie a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

foto
foto

Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne przypadły w tym roku na wyjątkowo trudny czas dla każdego z nas z osobna i dla nas wszystkich jako Wspólnoty. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Wychowankom i ich Rodzinom by przyniosły one spokój, ukojenie i nadzieję. A przede wszystkim by były źródłem cierpliwości i siły w pokonywaniu trudności.

Wesołego Alleluja

NAUCZANIE ZDALNE - KOMUNIKAT

Drodzy rodzice/ opiekunowie

Uprzejmie informujemy, że nasza placówka zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 03 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, zwalczaniem i przeciwdziałaniem COVID-19” przystępuje do nauczania zdalnego naszych wychowanków.

Nauczanie będzie odbywać się poprzez platformę Classroom w połączeniu z komunikatorem Hangouts.

Aplikacje te są darmowe i dostępne zarówno na komputerze (poprzez platformę GOOGLE) jak i na telefonach (można je pobrać ze Sklepu Play oraz App Store).

Praca na tych platformach pozwoli na prowadzenie zajęć w czasie rzeczywistym.

Szczegółowych informacji będą udzielać wychowawcy poszczególnych grup, klas.

Zapraszamy na zajęcia

Konkurs plastyczny "UŚMIECH DLA SŁUŻB"

Policjanci z częstochowskiej prewencji wspólnie z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów, gazetą Życie Częstochowy i Powiatu oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego organizują konkurs „Uśmiech Dla Służb” który ma na celu okazanie wsparcia i szacunku dla służb i instytucji podejmujących działania na rzecz walki z pandemią.

Ideą konkursu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku służby lekarskiej, straży pożarnej, policji, straży miejskiej, wojska oraz innych instytucji przyczyniających się do walki z pandemią. Konkurs ma również zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad higienicznego stylu życia oraz promować akcję "ZOSTAŃ W DOMU"

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przygotowanie pracy plastycznej przy wykorzystaniu dowolnych technik na kartce formatu A4 lub A3 obrazujące służby w walce z pandemią bądź promujące higieniczny styl życia.

Prace należy przesyłać w formie dokumentacji zdjęciowej jedynie drogą e-mailową na adres daniel.zych@czestochowa.ka.policja.gov.pl lub kamil.sowinski@czestochowa.ka.policja.gov.pl w terminie do 10 kwietnia 2020 roku. W tytule wiadomości należy wpisać "Uśmiech dla Służb. W wiadomości umieścić plik tekstowy, w którym należy podać imię i nazwisko autora, wiek, klasę i nazwę szkoły, adres zamieszkania i telefon.

Organizatorzy konkursu wyłonią zwycięskie prace i ogłoszą zwycięzców do 19 kwietnia 2020 roku, przyznając nagrody rzeczowe i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria do lat 8, II kategoria wiek 9 – 12 lat, III kategoria 13 – 15 lat

Konkurs na WIELKANOCNĄ PISANKĘ

Zapraszamy wszystkich naszych wychowanków wraz z ich rodzinami do uczestnictwa w organizowanym przez nasz Ośrodek konkursie na najpiękniejszą wielkanocną pisankę.

Termin nadsyłania prac to 27.04 natomiast rozstrzygnięcie nastapi 06.05 w czasie trwania pokonkursowej wystawy.

Pisankę można zrobić na materiale płaskim lub przestrzennie, użyć dowolnych materiałów, wielkość również jest dowolna.

Zdjęcie wykonanej pisanki prosimy wysłać na adres: sosw5@edukacja.czestochowa.pl. lub wysłać na adres :

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie,

ul. Słowackiego 35,

42-217 Częstochowa

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom uczestnictwa w konkursie. Pierwsze 3 miejsca w każdej kategorii (grupy ZRW, przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VIII) będą nagradzane rzeczowo.

Propozycje ćwiczeń i zadań do realizacji przez uczniów

Szanowni Rodzice,

udostępniliśmy Państwu zakładkę mieszczącą się na stronie głównej: PROPOZYCJE ĆWICZEŃ I ZADAŃ DO REALIZACJI PRZEZ UCZNIÓW, w której znajdziecie Państwo nasze propozycje ćwiczeń bądź zadań do wykonania z Dziećmi w domu. Materiały te będą przez nas systematycznie uzupełniane. Zachęcamy do korzystania z naszych propozycji.

Proponujemy Państwu również korzystanie z ogólnodostępnych portali edukacyjnych wymienionych w zakładce.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło kanał edukacyjny on – line. Informacje na temat jego funkcjonowania znajdziecie Państwo tutaj : https://www.gov.pl/web/edukacja/kanal-edukacyjny

Informacje dot. epidemii koronawirusa

Rodzicu: ze względu na bezpieczeństwo Twoje i Twojego dziecka:

- śledź na bieżąco publikowane komunikaty o sytuacji epidemiologicznej w kraju

- unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe)

- przestrzegaj zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywacie;

- jeśli możesz załatwiaj sprawy, które nie wymagają osobistych kontaktów drogą telefoniczną, mailowo, a płatności dokonuj przelewem;

- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę – dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

- korzystaj na bieżąco z systemów komunikacji z nauczycielami

Tutaj znajdziecie Państwo, oficjalne i wiarygodne informacje na temat koronawirusa oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie i swoich bliskich

https://www.gov.pl/web/koronawirus

www.gis.gov.pl

gov.pl/koronawirus

Materiały informacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące profilaktyki zdrowotnej

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przekazał do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Prosimy o zapoznanie się z ich treścią.

Lekcja biblioteczna "Dbamy o zdrowie"

W naszym Ośrodku regularnie, odbywają się lekcje biblioteczne prowadzone przez panie z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej przy WOM Częstochowa. W tym miesiącu tematem zajęć była ochrona zdrowia i codzienna higiena. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest dbanie o zdrowie, codzienne nawyki higieniczne, częste mycie rąk. Bardzo ciekawa jest dla wszystkich część kiedy można przećwiczyć różne umiejętności. Tak więc zawijaliśmy bandażem skaleczone palce, przylepialiśmy plastry, poznawaliśmy z bliska stetoskop, nauczyliśmy się w prawidłowy sposób myć dłonie.

Inscenizacja p.t."Cztery pory roku" w wykonaniu wolontariuszy z ZSTiO im. S.Żeromskiego

Wolontariusze z ZSTiO im.S.Żeromskiego są zawsze bardzo niecierpliwie oczekiwani przez naszych uczniów. Każda ich wizyta to mnóstwo radości, śmiechu i dobrej zabawy. Tym razem przygotowali dla nas wiersze o wszystkich porach roku. Były to zarówno utwory znane naszym wychowankom jak i premiery. Młodzi wykonawcy zawsze w taki magiczny sposób potrafią zainteresować widzów, że ich występom towarzyszy wyjątkowe zainteresowanie. Szczególnie ładne były również prace przedstwiające poszczególne pory roku.

Rozstrzygnięcie walentynkowego konkursu

Z okazji Dnia Zakochanych potocznie zwanego Walentynkami zorganizowaliśmy konkurs na najładniejsza kartkę okolicznościową. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na Balu Walentynkowym. Prace były bardzo różorodne zarówno jeśli chodzi o wykorzystane materiały jak i np. wielkość prac. Nagrodzeni otrzymali nagody rzeczowe oraz przepiękne dyplomy.

Bardzo słodka wycieczka do Cukierkolandii

Codzienne obowiązki w szkole potrafią być wyjątkowo słodkie dla naszych uczniów. Zwłaszcza gdy czeka ich wyjazd do Cukierkolandii. To chyba była najbardziej wyczekiwana wycieczka w tym roku, nie tylko dla dzieci, kto nie lubi słodkości :). Bardzo miłe panie gospodynie pokazały w jaki sposób się produkuje kolorowe cukierki i lizaki. Po krótkim instruktażu każdy mogł zrobić sobie swoje własne cukierki. Było przesłodko i przepysznie.

Bal Karnawałowy z ks. Bp. Antonim Długoszem

W tym roku okres karnawału zakończyliśmy na wspaniałym Balu Karnawałowym w towarzystwie Bp Antoniego Długosza. Nasi wychowankowie zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych na fantastyczną imprezę. Kto tylko mógł, założył karnawałowe stroje ale już wszyscy zabrali świetne humory i chęć do zabawy. Były tańce, wspólne zabawy, pyszny poczęstunek. Przede wszystkim mnóstwo gości,jak na prawdziwym balu. Zabawa wszystkim się bardzo podobała.

"Jestem bezpieczny na drodze"

Częstochowscy policjanci biorą udział w działaniach "Bezpieczna droga do szkoły". W ramach akcji reagują na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego w okolicach szkół i placówek oświatowych, sprawdzają oznakowania dróg w ich rejonie oraz podejmują działania informacyjne mające na celu promowanie zasad bezpiecznego poruszania się najmłodszych. Realizując to zadanie odwiedzili również naszą placówkę. Dwie przemie panie policjantki, sierżant sztabowy Mariola Kowalczyk -Trąbska i st. sierżant Aneta Saternus, zapoznały naszych uczniów z zasadami bezpieczeństwa drogowego. o

Bal z Babcią i Dziadkiem

W piątek mieliśmy wielki zaszczyt gościć w naszym Ośrodku wyjątkowych gości. Babcie i Dziadkowie naszych podopiecznych bardzo licznie skorzystali z zaproszenia na wyjątkowy bal. Najpierw tańczyliśmy wszyscy do największych przebojów światowej muzyki, nie zabrakło również wspólnych zabaw a następnie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania: Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;

Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;

Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;

Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;

Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;

Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;

Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;

Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

źródło: Biuro Prewencji Głównej Komendy Policji

I miejsce na XVIII Ogólnopolskich „Wręczyckich Jasełkach 2020”

Nasi uczniowie, członkowie grupy teatralnej Mandaryn, mieli przyjemność wystapić na deskach sceny GOK we Wręczycy Wielkiej, biorąc udział w XVIII Ogólnopolskich Wręczyckich Jasełkach. W tym miejscy chcielibyśmu pogratulować naszym gospodarzom rosnącej z roku na rok, rangi imprezy. Zorganizowanie przedsięwzięcia o zasięgu ogólnopolskim wymaga mnóstwo zaangażowania i pracy. Gratulacje!

Na tegorocznych Jasełkach pokazaliśmy przedstawienie, o tym jak tradycje polskiego Bożego Narodzenia pomagają ludziom będącym w potrzebie, smutku i cierpieniu zobaczyć nadzieję i poczuć wspólnotę. Było to w tym roku wyjątkowe przedsięwzięcie ze względu na ilość dekoracji, które musieliśmy ze sobą zabrać, ale przede wszystkim ze względu na liczbę wystepujących aktorów. Każdy z nich musiał wykazać się mobilizacją, skupieniem, znajomością roli i obyciem na scenie. Bardzo dobrze poradzili sobie z tym nasi debiutanci, Natalia i Mateusz. Wszystko to razem, cała ciężka praca naszych uczniów zaowocowała nagrodą w postaci I miejsca w grupie zespołów teatralnych. Gratulujemy wszystkim naszym aktorom tej nagrody!

Kolędowanie z Biskupem Długoszem

Polski Komitet Pomocy Społecznej po raz siódmy zorganizował "Kolędowanie z Biskupem Długoszem". Ksiądz biskup Długosz znany jest z prowadzenia katolickiego programu dla młodzieży "Ziarno"oraz swojego zamiłowania do muzyki. Biskup jak mało kto jest w stanie rozśpiewać oraz roztańczyć każdą grupę. Tak było i tym razem, uczestnicy spotkania wspólnie śpiewali znane piosenki i wesoło tańczyli. Nasi uczniowie jak co roku, mieli zaszczyt zatańczyć na scenie z Gospodarzem spotkania.

Życzenia z okazji Bożego Narodzenia

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie, z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego życzymy Wam samych radosnych, spokojnych chwil w gronie rodzinnym oraz szczęścia i sukcesów w Nowym Roku.

Przepiękne ozdoby świąteczne od ZK w Herbach

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć niewiarygodnie misternie zrobionych ozdób światecznych które otrzymaliśmy wraz ze świątecznymi życzeniami od ZK w Herbach.

Olimpiada sportowa "Przełam bariery z ISD Huta Częstochowa" na Hali Częstochowa

W imprezie sportowej organizowanej przez ISD Huta Częstochowa wzięli udział wychowankowie placówek, w których uczą się dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Członkowie naszej reprezentacji szczególnie polubili udział w tych zawodach gdyż odbywają się na nowoczesnym sportowym obiekcie jakim jest Hala Częstochowa. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji, wymagające dużych umiejętności konkurencje sportowe a także super nagrody.

Śpiewamy wspólnie kolędy

Wesołe odwiedziny Mikołaja

Jak co roku,z niecierpliwością wychowankowie Ośrodka oczekiwali na świąteczną wizytę Mikołaja. Uczyli się m.in. wesołych piosenek o naszym gościu bym móc go przywitać gromkim śpiewem. Mikołaj miał dla nas mnóstwo wspaniałych prezentów. Impreza była bardzo wesoła, było dużo tańców i wspólnych zabaw, np rozwiązywania zagadek i łamigłowek. Mamy nadzieję, że Mikołąj dobrze się bawił w naszym towarzystwie i za rok odwiedzi nas znów.

Poznajemy legendy o "Czarnym złocie"- barbórkowa lekcja biblioteczna

Temat grudniowej lekcji bibliotecznej mogł być tylko jeden i oczywiście była to Barbórka. Święto patronki górników i hutników było okazją do poznania ciężkiej, trudnej i niebezpiecznej pracy polskich górników. Dowiedzieliśmy się jak wygląda strój galowy każdego górnika, jaki sprzęt używany jest codziennie do pracy, jakie czarne można mieć ręce od węgla. Dużą atrakcją była możliwość przymierzenia oryginalnej czapki górniczej. Czapka ta ma z przodu godło górnicze, perlik (młot) i żelazko (krótki kilof), które to narzędzia służyły górnikom do rozbijania węgla i drążenia szybów. Miotełka służyła do czyszczenia otworów strzałkowych. Ciekawostką jest to, że kolory pióropusza związane są z pełnioną w kopalni funkcją: biały- sztygar, inżynier, zielony – dyrektor, czarny – górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej.

Spektakl muzyczny p.t."Tajemniczy ogród" w Teatrze im. A. Mickiewicza

Nasi uczniowie mieli możliwość podziwiania aktorów częstochowskiego teatru w przepięknym spektaklu muzycznym "Tajemniczy ogród". Była to dla nich wyjątkowa okazja na bezpośredni kontakt z aktorami również po zakończonym spektaklu. Mogli wejść na scenę, podziwiać z bliska piękne dekorację, pogratulować aktorom wspaniałego występu.

Sportowa Paraolimpiada na Hali Polonia

Po raz XIX odbyła się w Hali Polonia „Paraolimpiada – Konkurs Gier i Zabaw Ruchowych”, której uczestnikami są uczniowie z niepełnosprawnościami. Nasi reprezentaci musieli wykazać się odwagą w przełamywaniu swoich trudności, dyscypliną, uwagą, sprytem i zręcznością. Wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych, które wymagały od nich zarówno wysiłku indywidualnego jak również współpracy w zespole. Atrakcją tegorocznych zawodów był pokaz gry zawodników w rugby na wózkach.

Występ zespołu "Promyczki" w Regionalnym Ośrodku Kultury

10 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 w Galerii Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenie nagród i jednocześnie otwarcie wystawy z pracami laureatów XXIV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszego Ośrodka a członkowie zespołu tanecznego "Promyczki" uświetnili uroczystość pięknym występem.

Mikołajki na sportowo czyli „Gwiazdy sportu i estrady dzieciom” w Klubie Stacherczak

Tradycyjnie, jak co roku Klub Stacherczak gości imprezę organizowaną przez częstochowski Speedway Fan Club. Tłumy uczniów mogły podziwiać na scenie m.in. Janusza „Yaninę” Iwańskiego a także prowadzącego imprezę Irka Bieleninika. Reprezentacja częstochowskich sportowców była znakomita, można było spotkać zawodników forBet Włókniarz Częstochowa, piłkarzy RKS Raków Częstochowa oraz Skry Częstochowa, a także siatkarzy EcoTeam AZS 2020 Stolzle Częstochowa oraz zawodników Lwów Avia Częstochowa. Obecni byli, także członek Aeroklubu Częstochowskiego i wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy Janusz Darocha oraz Krzysztof Kołaczyk .

Zabawa Andrzejkowa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z andrzejkowej zabawy. Zabawa była fantastyczna ale i tak największą atrakcją tego dnia było lanie wosku i andrzejkowe wróżby. Wszyscy z niecierpliwością czekali na swoją kolej by zobaczyć jaki kształt będzie miał wylany wosk. Kształty byly najróżniejsze, podobnie jak interpretacje tego co mógł przedstawiać. Śmiechu i zabawy było przy tym bardzo dużo.

Ruszyła "AKCJA SEGREGACJA"

Wyniki konkursu fotograficznego "Ratujemy pszczoły, wysiewamy kwiaty".

Jury pod przewodnictwem dyrektor Ośrodka pani Małgorzaty Mysłek wyłoniło laureatów konkursu fotograficznego "Ratujemy pszczoły, wysiewamy kwiaty". I nagrodę przyznano Rodzinie Państwa Wolańskich. Wyróżnienia za zdjęcia przyznano Rodzinie Państwa Krawczyk, Rodzinie Państwa Kowalczyk , Rodzinie Państwa Olesiak i Rodzinie Państwa Orzełek. Nagrody dla zwycięzców ufundowali pan Jarosław Kasprzyk i pan Tomasz Strojny , właściciele Firmy Miody Polskie . Laureatom gratulujemy, wszystkim uczestnikom akcji ratowania pszczół dziękujemy .

Czujnik jakości powietrza

Rozpoczął się sezon grzewczy , a to oznacza znaczne pogorszenie jakości powietrza, którym oddychamy. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. Zanieczyszczone powietrze możesz sprawdzić w serwisie https://airly.eu/map/pl/ które przekazuje informacje o jakości powietrza całą dobę. Sprawdzimy tutaj najaktualniejsze dane czujników i czy w powietrzu znajduje się smog. Jeden z czujników zainstalowano w naszym Ośrodku . Kolorowe diody na bieżąco informują o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz o tym, czy możemy bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Zapraszamy do śledzenia tej zakładki oraz sprawdzania aktualnej jakości powietrza na naszym czujniku.W ramach akcji informacyjnej rodzice zostali zapoznani z lokalizacją czujnika, znaczeniem kolorów oraz otrzymali ulotki informacyjne. Znaczenie jakości powietrza było także tematem zajęć w szkole.

Uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczysta Akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego i zaśpiewania wspólnie czterech zwrotek polskiego hymnu. Następnie obejrzeliśmy przygotowaną przez uczniów inscenizację opowiadającą fragment naszej historii trudnej historii.

Poznajemy historię Czerwonego Kapturka - lekcja biblioteczna

Historia o tym jak ratowaliśmy pszczoły

Wycieczka grupy internatowej do Alpakarni

Wycieczka do Rezerwatu Przyrody "Sokole Góry"

XX Jubileuszowa Wystawa Piękna oraz Twórczych Działań Integracyjnych

Wystawa multimedialna p.t. "Śladami Jezusa"

Przegląd Teatralno-Muzyczny osób z niepełnosprawnością "Maskarada"

Spotkanie z aktorką filmową i teatralną p.Sylwią Oksiutą-Warmus

IV Regionalny Festiwal Piosenki Podwórkowej

XVI Jurajski Piknik Rodzinny

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczego nr 5 w Częstochowie, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Niezależny Klub Biegusów oraz przedsiębiorca Wiesław Kulej, wspólnie już po raz szesnasty, zorganizowali Piknik Rodzinny, który odbył się 6 października 2019 r, w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec” w Częstochowie. Na pikniku licznie pojawili się goście: przede wszystkim podopieczni Ośrodka nr 5 wraz z rodzinami, ale nie zabrakło również przyjaciół, m.in. wychowanków z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Kłobucku czy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Imprezę swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele władz samorządowych. Piknik tradycyjnie rozpoczął się inauguracyjnym biegiem, przed którym wszyscy rozgrzali się przy energicznej zumbie. A potem już zabawa trwała w najlepsze. Atrakcji było co nie miara, uczestnicy pikniku wzięli udział w wielu konkursach tj.: przeciąganie liny, jedzenie pierników na czas, skokach w workach, konkursach plastycznych czy obieraniu jabłka plastikowym nożem i wielu innych. Na wszystkich uczestników czekała serdeczna atmosfera, liczne pokazy w wykonaniu zaproszonych gości. Pani Sylwia Warmus – aktorka Teatru im. A. Mickiewicza czytała bajki dzieciom, Zespół Szkolno – Przedszkolny ze Słowika pod opieką Pana Lesza Kownackiego wystąpił w pokazie tańca. Pokaz umiejętności sportowych zaprezentował Pan Stefan Pala, a Pan Karol Koselski sprawił wiele radości najmłodszym uczestnikom pikniku pokazem pięknych baniek mydlanych. Organizatorzy co roku dbają o to, aby wśród atrakcji, każdy znalazł coś dla siebie. Można było przejechać się motocyklem a pokaz Straży Pożarnej oraz efektowne zgaszenie płonącego ognisko wzbudziło zachwyt najmłodszych uczestników. Każdy mógł skosztować domowych wypieków, pieczonek, kiełbasy z grilla, bigosu czy pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem. Jurajski Piknik Rodzinny na trwałe wpisał się w kalendarz częstochowskich imprez. Jest przede wszystkim okazją do wypoczynku, zabawy, rozmowy, ale przede wszystkim integracji. Pokazuje, że osoby niepełnosprawne, dzięki wsparciu najbliższych oraz ludzi o wielkich sercach, mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.

Jurajski Piknik Rodzinny

data: 6 października 2019

godzina: 12:00

miejsce: Park Lisiniec

Już po raz 16 mamy zaszczyt zaprosić wszystkich na sportowe zmagania Jurajskiego Pikniku Rodzinnego. Przygotowywujemy mnóstwo atrakcji, zapraszamy ciekawych gości, powoli zapinamy wszystko na ostani guzik. Mamy nadzieję, że pobijemy rekord liczby uczestników jaki ustanowiliśmy w zeszłym roku.

Serdecznie zapraszamy!

Międzynarodowy Dzień Kropki

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

W tym dniu nasi wychowankowie zaprezentowali swoje talenty i możliwości na specjalnie zorganizowanych tematycznych zajęciach. Była arteterapia, zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne a nawet warsztaty kulinarne. Wszystko z kropką w tytule i z kropką na ubraniu. Za rok zamierzamy przygotować jeszcze więcej atrakcji w ten kolorowy kropkowy dzień.

Olimpada Sportowa RAZEM edycja 2019

W imieniu wszystkich naszych uczniów serdecznie dziękujemy klubowi LKS Gol-Start Częstochowa za możliwość uczestniczenia po raz kolejny w Olimpiadzie Razem 2019. Jest to impreza sportowa, zorganizowana w sposób bardzo profesjonalny, gdzie organizatorzy w wyjątkowy sposób dbają zarówno o dobre samopoczucie sportowców biorących udział w konkurencjach, jak i licznie zgromadzonej publiczności. Nasi wychowankowie, którzy bardzo lubią każdy sport, ruch na świeżym powietrzu, mieli możliwość wykazania się na prawdziwym stadionie sportowym. Każdy z nich, w swojej konkurencji, udowodnił przede wszystkim sobie, jak duże ma możliwości. Gratulujemy naszym sportowcom!

Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/20

Dzień 2 września był dniem, kiedy po dwumiesiecznej przerwie wakacyjnej nasi wychowankowie wrócili do szkoły i przedszkola by kontynuować naukę. Spotykając się po tak długim czasie oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnień z wakacji, rozmów o tym co zobaczyliśmy i jakie miejsca odwiedziliśmy.

Chcielibysmy życzyć wszystkim naszym wychowankom, tym których już znamy i tych którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszego Ośrodka, wielu sukcesów w nauce, poszerzania swoich możliwości, zdobywania nowych umiejętności oraz rozwijania swoich zainteresowań. Powodzenia !!!

Inscenizacja Bitwy pod Mokrą

Uroczystości upamiętniające 80 rocznicę bitwy pod Mokrą rozpoczęła przysięga wojskowa kolejnej grupy żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie odbył się Apel Poległych. Pamięć ofiar bitwy uczczono salwą honorową. Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą.

Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list do uczestników niedzielnej uroczystości. "Ich odwaga, determinacja i ofiarność nigdy nie zostaną zapomniane. Ich umiłowanie wolności, ich lojalna służba Rzeczpospolitej po dziś dzień umacniają w nas ducha patriotycznego i napełniają nasze serca dumą. Pamięć o bitwie pod Mokrą w sposób szczególny współtworzy także narodową i lokalną tożsamość mieszkańców ziemi kłobuckiej. Najserdeczniej dziękuję wszystkim, którzy są tu dzisiaj obecni oraz tym, którzy kultywują pamięć o bohaterach walk o wolną Polskę" to słowa Prezydenta, które wyrażają również naszą wdzięczność za bohaterskie czyny polskich żołnierzy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym wydarzeniu związanym z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Dnia 31 sierpnia (sobota) o godz. 17:30 zostaną odsłonięte tablica oraz obelisk poświęcony Kanonierom 2 Dywizjony Artylerii Konnej z Dubna. Szczegóły znajdują się na ogłoszeniu.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/20

W dniu 02.09.2019 (poniedziałek) o godz.12:00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

W ramach inauguracji roku szkolnego zapraszamy również wszystkich naszych wychowanków wraz z rodzicami na Mszę św., która odbędzie się w kościele p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego 19/21 o godz.11:00.

Serdecznie zapraszamy

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w miejscowości Mokra. Miejsce uroczystości nie zostało wybrane przypadkowo, to właśnie w tym miejscu miała miejsce jedna z pierwszych bitew kampanii wrześniowej. Uroczystości patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Obok oficjalnego programu, który obejmuje m.in. odczytanie Apelu Poległych, inscenizację Bitwy, odbędą się bardzo atrakcyjne imprezy towarzyszące. W trakcie trwania pikniku wojskowego będzie można obejrzeć liczne pokazy sprzętu wojskowego oraz wyszkolenia takich jednostek jak Komandosi z Lublińca, Straż Graniczna z Pyrzowic, obejrzeć pokaz musztry paradnej czy rzejechać się na kawaleryjskich wierzchowcach. Organizatorzy przygotowali rónież liczne wystawy, m.in. wystawę Powstań Śląskich.

Nasi uczniowie w ubiegłym roku szkolnym wzięli udział w wycieczce zorganizowanej szlakiem bitwy pod Mokrą i składali znicze pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą. Była to dla nich bardzo interesująca lekcja historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, iż będą chcieli ponownie, już z rodzinami, odwiedzić to miejsce. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.

Pamietajmy o bezpieczeństwie w czasie wakacji

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z Poradnikiem Bezpiecznego Wypoczynku umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa.

Juz wakacje...

Lato, lato, lato czeka,

razem z latem czeka rzeka

razem z rzeką czeka las

a tam ciągle nie ma nas.

Lato, lato, nie płacz czasem,

czekaj z rzeką, czekaj z lasem

w lesie dla nas chłodny cień

przyjdziemy lada dzień

Wszystkim naszym Wychowankom życzymy radosnych a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Czy wy wiecie, czy wy wiecie,

Ile dzieci jest na świecie?

Kto by to policzyć mógł

Tyle serc, i rąk, i nóg?

A choć dzieci jest tak dużo,

Wszystkie wspólnej sprawie służą,

Wszystkie pragną, pragną z całych sił,

Żeby świat szczęśliwy był.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Na placu Biegańskiego, jak co roku odbywa się bardzo kolorowe wydarzenie w ramach którego mają szansę na wspólną zabawę uczniowie placówek w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami. Tegoroczna impreza zorganizowana została pod hasłem - W jeden dzień dookoła świata. Były pokazy mody, tematyczne stoiska. Bardzo podobala się uczestnikom spotkania nasza uczennica ubrana w gustowny strój paryżanki.

Ogólnopolski Festiwal Maryjny "Sancta Maria"

Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Sancta Maria 2019 odbył się 26 maja na Jasnej Górze, w przepięknie odrestaurowanej Sali Papieskiej. Podobnie jak w zeszłym roku zostaliśmy zaproszeni jako honorowi goście by uświetnić uroczysty finał. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji, którym było "Dziękujemy Ci, Mamo" zaprezentowaliśmy przedstawienie pod nazwą "Dziękujmy Maryi różańcem".

Gratulujemy aż siedmiu uczniom naszej placówki, którzy zdobyli najwyższe wyróżnienia w konkursie plastycznym.

Muzyczna Scena Integracji

Corocznie Muzyczna Scena Integracji odbywająca się na deskach Klubu Politechnik gości liczną i wesołą reprezentację placówek chcących pochwalić się swoimi wyjątkowo utalentowanymi wychowankami. Oglądając wszystkie występy można odnieść wrażenie, iż co roku jest bardziej kolorowo, bardziej pomysłowo i na coraz wyższym poziomie. Nasz zespół "Promyczki" na scenę wkroczył przy dźwiękach muzyki, którymi zaskoczyli wszystkich na widowni a potem było jeszcze bardziej ciekawie. Jak zawsze ogromne brawa żegnały schodzących ze sceny naszych artystów.

"Stary Młyn" Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach

Wycieczka do miejscowości Żarki miała dwa punkty w programie. Pierwszym z nich był "Stary Młyn" Muzeum Dawnych Rzemiosł, który jest częścią śląskiego Szlaku Zabytków Techniki, następnie mieszczące się w bliskiej odległości Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Muzeum, które zwiedziliśmy powstało w 2015 w budynku starego młyna i jest takim nowoczesnym muzeum interaktywnym, w którym dużą rolę odgrywa nowoczesna technologia. To ona jest wykorzystana by zaciekawić tematyką młodych zwiedzających, dla których przedstwione bardzo stare eksponaty są zamierzchłą przeszłością do spotkania jedynie w książkach. Pokazany był warsztat pracy młynarza, piekarza, szewca, bednarza i kołodzieja. Poza tym nasi uczniowie mogli wziąć udział w targowaniu się o cenę zmielenia worka zboża pomiędzy rolnikiem i młynarzem, mogli obejrzeć filmy edukacyjne pokazywane w zaskakujących miejscach - między innymi we wnętrzu pieca do pieczenia chleba. Ale najbardziej ciekawe było mielenie zboża na mąkę, używanie żarna. Atrakcją wywołującą nawiększe emocje były szklane schody i szklana podłoga na jednym z pięter. Na koniec zwiedzania pani przewodniczka wręczyła każdemu uczniowi woreczek z logo młyna i mąką w środku.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Piknik Rodzinny z Komendą Miejską Policji "Bezpieczeństwo bez barier"

„ Bezpieczeństwo bez barier” – piknik pod takim hasłem odbył się w dniu 17 maja 2019 roku o godz. 10.00 na terenie naszego Ośrodka. Impreza zorganizowana została we współpracy z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, a zwłaszcza Wydziałem Prewencji i Wydziałem Ruchu Drogowego, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bezpieczeństwa, a także w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin. Jest to pierwszy z cyklu zaplanowanych w tym roku spotkań policjantów z uczniami i ich rodzicami . Przygotowane zostało wiele atrakcji dla uczestników pikniku . Jeźdźcy z częstochowskiego Zespołu Konnego oraz przewodnik psa służbowego zaprezentowali umiejętności swoich czworonogów oraz przekazali najmłodszym najważniejsze zasady obowiązujące w kontaktach ze zwierzętami . Ochotnicy mogli przećwiczyć postawę "żółwia", która uchroni ich w razie ataku czworonoga. Policjanci przeprowadzili także pogadankę na temat konieczności empatii i szacunku wobec zwierząt oraz ich ochrony podczas letnich upałów . Rodzice mogli wysłuchać prelekcji na temat cyberprzestępczości oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. Wszystkich miłośników motoryzacji ucieszył pokaz policyjnych radiowozów i motocykli. Najmłodsi uczestnicy pikniku dołączyli do grona maratończyków i wzięli udział w akcji Sprintem do maratonu – V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaka . Nie zabrakło gier i zabaw przygotowanych przez nauczycieli SOSW Nr 5 oraz policyjnej maskotki - Sznupka, który jak zwykle rozbawił najmłodszych i pozował do zdjęć. W ramach działań ekologicznych przeprowadzone zostały warsztaty- ,, Las w słoiku ” ZT NSZZ Policjantów przy Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie ufundował dla uczestników miłe upominki , pomoc przy organizacji pikniku udzieliło WKU w Częstochowie .

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Spotkanie z mistrzem pszczelarstwa p. Piotrem Krawczykiem

Spotkanie z wyjątkowym gościem p. Piotrem Krawczykiem było dla naszych uczniów wyjątkowym przeżyciem. Pan Piotr, właściciel pasieki, przywiózł ze sobą mnóstwo ciekawych akcesoriów pszczelarskich, które każdy uczeń mógł dokładnie obejrzeć. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o wszystkim co jest związane z pszczołami i pszczelarstwem: o historii miodu, etapach hodowli pszczół, codziennych zwyczajach i ciężkiej pracy jaką muszą wykonywać te owady. Każdy mógł zobaczyć oraz posmakować pszczelich wytworów między innymi miodu. Największą atrakcją była możliwość obejrzenia prawdziwych pszczoł zamkniętych w specjalnej oszklonej klatce.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Chcąc uczcić kolejna już, 228. rocznicę uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja uczniowie wzięli udział w uroczysta akademia. Obejrzeli specjalnie przygotowaną multimedialna prezentację przybliżającą im historię tego wydarzenia a potem wzięli udział w konkursi. Najchętniej jednak nasi podopieczni lubią część muzyczną każdej uroczystości i wspólne śpiewanie tym razem patriotycznych pieśni. Na koniec była możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografi z królem Stanisławem Augustem.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Dzień Ziemii

22 kwietnia każdego roku to uroczyście obchodzony przez wszystkich dbających o naszą przyrodę Dzień Ziemii. Już po raz 44. odbywa się to święto, obchodzone w 192 krajach. W Polsce świętowane jest od 1992 roku i zostało najpopularniejszym, najbardziej znanym ze wszystkich ekologicznych świąt. By przybliżyć naszym uczniom świat przyrody wpadliśmy na pomysł, by zamiast jechać do lasu przewrotnie zabrać las do nas. Zorganizowaliśmy warsztaty ekologiczne w czasie których robiliśmy las w słoiku. Tworzyliśmy małe ekosystemy, które postawione na parapecie okiennym miały każdemu przypominać jak może wyglądać las w przyszłości jeśli nie zaczniemy myśleć o przyszłości przyrody na naszej Ziemii. Zachęcamy wszystkich, by nie tylko z okazji tego święta dbali o naszą planetę, dbając o przyrodę wokół siebie, w najbliższym otoczeniu. Pamiętajmy, że nawet najmniejsza rzecz ma znaczenie

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Spotkanie z fotografem p. Jacentym Dędkiem

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Witamy wiosnę !

W tym roku wybraliśmy się by przywitać w wiosnę w towarzystwie "Fundacji Oczami Brata" oraz zaprosznych przez nią gości. Spotkaliśmy się na Starym Rynku, gdzie miała miejsce pierwsza część spotkania, następnie kolorowym korowodem przeszliśmy nad Wartę by tam wrzucić do rzeki marzannę. Na rynku był czas na wpólną zabawę i tańce, na ciepła herbatę i poczęstunek. Ponieważ 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ważne dla nas jest by promować prawa osób z zespołem Downa, przeciwstawiać sie stereotypom, niesprawiedliwym ocenom. Dlatego chętnie wybraliśmy ten sposób obchodzenia 21 dnia marca.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Święta Wielkanocne

„Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną,

kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa

pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci,

zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”.

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim naszym wychowankom, ich rodzinom oraz naszym przyjaciołom życzymy by spędzili te dni w spokoju, radości, a przede wszystkim by wspólnie zasiedli przy wielkanocnym stole. Słowa św. Jana Pawła II niech będą wskazówką by podczas tych świątecznych dni w Waszych sercach zagościła miłość, radość i nigdy niegasnąca nadzieja.

Relacja z XVI Gali Wręczenia Statuetek Przyjaźni

W naszym Ośrodku tradycyjnie wiosną organizujemy uroczystą Galę, w czasie której wręczone są Statuetki Przyjaźni oraz inne wyróżnienia. Społeczność Ośrodka honoruje nimi życzliwe sobie osoby. Galę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Historia Statuetki ma już 16 lat. Po raz pierwszy wręczono je w 2003 roku. Autorem statuetki przedstawiającej dzieci, które trzymają w dłoniach dwa przenikające się serca jest Pan Stefan Pala. Wychowankowie placówki powitali gości tańcem nawiązującym do hasła przewodniego uroczystości „Edukacja i wychowanie kluczem do lepszego jutra”. Chłopcy z grupy „Promyczki” wystąpili u boku aktorki teatralnej i filmowej – Pani Sylwii Oksiuty – Warmus, która w sposób symboliczny otworzyła im drzwi prowadzące do wielowymiarowego sukcesu. Licznie przybyłych gości, jak co roku, powitała również dyrektor Ośrodka Pani Małgorzata Mysłek. Prowadzące Galę nauczycielki zapewniły, iż w swojej codziennej pracy poszukują takich rozwiązań, które są kluczem do osiągnięcia jak najlepszych wyników edukacyjnych, terapeutycznych oraz wychowawczych. A odzwierciedleniem zeszłorocznych działań jest rozwinięcie kompetencji społecznych i artystycznych wychowanków.

W tym roku przyznano trzy statuetki. Statuetką numer jedem został uhonorowany Pan Krzysztof Ledwoń - Prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno – Usługowo – Handlowego „M – Elektrostatyk” w Częstochowie, w uznaniu za wrażliwość na potrzeby dzieci z niepełnosprawnością jak również ogromną życzliwość, wielkie serce i dobrą wolę niesienia pomocy. Statuetkę numer dwa otrzymał Pan Aleksander Sałacki- Kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Częstochowy, w uznaniu za pomoc przekładającą się na zapewnienie każdemu wychowankowi warunków niezbędnych do jego dalszej nauki i terapii. Za wieloletnie wspieranie patriotycznych i wychowawczych działań podejmowanych przez nasz Ośrodek na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, statuetkę numer trzy odebrał Pan ppłk Adrian Klimek – Wojskowy Komendant Uzupełnień w Częstochowie.

Co roku przyznawane są również nagrody specjalne. Statuetką „Super Przyjaciela” uhonorowany został Pan Krzysztof Markisz – współwłaściciel P.P.U-H K. Orzełek, K. Markisz, w uznaniu za wieloletnią pomoc, która pozwala na dostosowanie metod pracy edukacyjno – terapeutycznej, które są kluczem do sukcesu wychowanków placówki. Kapituła Ośrodka przyznała „Złotego Anioła” Pani Sylwii Oksiucie – Warmus – aktorce Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W ten sposób społeczność ośrodka podziękowała Pani Sylwii za kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnością oraz za wspieranie placówki w realizacji zadań wychowawczych. Kolejnym wyróżnieniem jest „Serce za serce” otrzymali je Pan Andrzej Szczepańczyk – właściciel drukarni Gryf, Pan Jarosław Kasprzyk – współwłaściciel firmy Miody Polskie oraz Pani Beata Janus – kierownik impresariatu Filharmonii Częstochowskiej. Przeprowadzenie takiej uroczystości to wielkie wyzwanie i przedsięwzięcie wymagające zaangażowania potencjału wielu osób, zapewniały prowadzące galę nauczycielki, dlatego szczególne podziękowania popłynęły w kierunku Pana Wojciecha Śliwowskiego – Komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Pana Zbigniewa Rosińskiego z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, Zespołu „SKL BLUES” oraz Pani Beaty Janickiej – wice-dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.

Każda gala jest niepowtarzalna, ma inny motyw przewodni i każda niezmiennie dostarcza wielu wzruszeń obecnym na uroczystości rodzicom, dzieciom, laureatom i pracownikom Ośrodka. W tym roku uroczystość wręczania statuetek uświetniły swoim występem utalentowane młode artystki Sylwia Knop oraz Zuzanna Machoń z Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie. Solistki doskonalą swój warsztat wokalny pod opieką instruktora muzycznego pana Pawła Sołtysika. Również dzieci z grup taneczno – muzycznych „Promyczki” oraz „Mandaryn”, działających na terenie Ośrodka, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowały zachwycające występy. Wszyscy obecni na gali goście zostali obdarowani pięknymi prezentami i zostali podjęci wyśmienitym poczęstunkiem przygotowanym przez pracownice szkolnej kuchni.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

XVI Gala Wręczenia Statuetek Przyjaźni

W piątek, 29 marca odbędzie się w naszym Ośrodku już po raz szesnasty uroczysta Gala Wręczenia Statuetek Przyjaźni. Jest to wydarzenie, w czasie którego chcilibyśmy nagrodzić osoby, instytucje, firmy, które w bardzo wyjątkowy sposób wspierają nas w osiąganiu jak najlepszych wyników edukacyjnych, terapeutycznych i wychowawczych. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "Edukacja i Wychowanie kluczem do lepszego jutra". Galę honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztof Matyjaszczyk. Część artystyczną uświetnia występy zespołów "Promyczki" oraz "Mandaryn" oraz solistki Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie.

Witamy wiosnę !

W tym roku wybraliśmy się by przywitać w wiosnę w towarzystwie "Fundacji Oczami Brata" oraz zaprosznych przez nią gości. Spotkaliśmy się na Starym Rynku, gdzie miała miejsce pierwsza część spotkania, następnie kolorowym korowodem przeszliśmy nad Wartę by tam wrzucić do rzeki marzannę. Na rynku był czas na wpólną zabawę i tańce, na ciepła herbatę i poczęstunek. Ponieważ 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ważne dla nas jest by promować prawa osób z zespołem Downa, przeciwstawiać sie stereotypom, niesprawiedliwym ocenom. Dlatego chętnie wybraliśmy ten sposób obchodzenia 21 dnia marca.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

IV Forum Akademii Bezpiecznego Dzieciaka

Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, już po raz czwarty gościł dzieci i młodzież z częstochowskich placówek oświatowych na Akademii Bezpiecznego Dzieciaka. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło "Uwaga!Pożar!" Podczas spotkania można było zobaczyć m.in. pokaz z udziałem ognia, zorganizowany przez Szkołę Pożarniczą w Częstochowie. Gwiazdą tego wydarzenia, jak co roku była maskotka BeHaPpek, która pomagała uczniom wykonywać róznorodne zadania.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

"Wielcy Polacy" przedstawienie w wykonaniu uczniów ZSTiO im. S.Żeromskiego w Częstochowie

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

XVII Przegląd Zespołów Teatralnych "Wręczyckie Jasełka"

Nagroda Specjalna !

Wręczyckie Jasełka są wyjątkowym dla naszych podopiecznych konkursem teatralnym. Uczestniczymy w tym wydarzeniu juz kilka lat, przygotowaliśmy wiele bardzo różnych występów, choć tematem przewodnim każdego z nich była tradycja bożonarodzeniowych jasełek. W tym roku nasze przedstwienie zatytuowaliśmy "Stworzenie świata". Było bardzo wzruszającą historią Boskiej Rodziny, która żyje na co dzień wśród nas. Mieliśmy przyjemność oglądać również przedstawienia innych występujących tego dnia grup teatralnych. Wszystkie były bardzo interesujące, tym bardziej trudne zadanie miało jury Przeglądu. Tym bardziej jesteśmy dumni, iż nasi wychowankowie otrzymali Nagrodę Specjalną "Wręczyckich Jasełek 2019" Mieliśmy zaszczyt również wystąpić na koncercie finałowym przed pełną widownią Gminnego Ośrodka Kultury. i

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej galerii zdjęć.

Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i dziadka jest jak co roku wyjątkowym wydarzeniem dla naszej całej społeczności. Dla uczniów, którzy bardzo przejęci już od kilku tygodni przygotowywali się do corocznych Jasełek, dla dziadków, którzy z niecierpliowścią czekali na występy swoich wnuków, dla nauczycieli, którzy dbali o to by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nasi podopieczni z pomocą nauczycieli przygotowali przedstawienie jasełkowe p.t."Betlejemska stajenka". Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej dyskotece a tańcom przy wesołej muzyce nie było końca. Dziękujemy wszystkim Babciom Dziadkom za przybycie i już teraz serdecznie zapraszamy za rok.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej Galerii zdjęć.

VI edycja Kolędowania z Ks.Bp Antonim Długoszem

Nasi wychowankowie wraz z rodzicami byli gośćmi Ks. Bp Antoniego Długosza na jego corocznym Kolędowaniu, którego współorganizatorem był Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Częstochowie. Oprócz wspólnego śpiewania kolęd i najpopularniejszych utworów Ks. Bp. Długosza mogliśmy wystąpić na scenie Klubu Politechnik w specjalnie na ta okazję przygotowanym tańcu. Tradycją już jest, że do naszego występu rozpoczynającego całą imprezę zapraszamy Ks. Bp Długosza, który zachwycił zgromadzoną publiczność swoją werwą, energią i ogromnym poczuciem humoru.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia w naszej Galerii zdjęć.

Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim naszym Wychowankom oraz ich Rodzinom, a także Przyjaciołom naszej ośrodkowej społeczności najsedeczniejsze życzenia dobra, ciepła i miłości. By spędzone w rodzinnym gronie, przy łamaniu się opłatkiem i wspólnym kolędowaniu chwile wypełniły nasze serca radością i szczęściem.

Mikołajki na sportowo w Klubie Stacherczak

Speedway Fan Club Częstochowa zorganizował po raz 22. imprezę "Gwiazdy Sportu i Estrady Dzieciom" w Klubie Stacherczak. Do udziału w niej zaprosił dzieci i młodzież ze szkół specjalnych oraz swoich znanych nie tylko sportowym kibicom przyjaciół. Wśród nich byli m.in. sportowcy forBET Włókniarza Częstochowa reprezentowani przez trenera Marka Cieślaka oraz Sebastiana Ułamka, mini żużlowcy UKS Speedway Rędziny, speedrowerzyści Lwów Avia i Lwów Krasnali Częstochowa, a także piłkarze Rakowa i Skry, a także siatkarze z Piotrem Gruszką na czele. Nasi wychowankowie jak co roku uświetnili imprezę swoim występem który został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. O szczególną atmosferę tego wydarzenia zadbał jak zawsze fantastyczny i uwielbiany przez dzieci pan Igor Bielennik.

Mikołajki w Szkole Podstawowej nr 9

Nasi Przyjaciele ze Szkoły Podstawowej nr 9( wcześniejsze Gimnazjum nr 9) zaprosili nas na fantastyczne spotkanie mikołajkowe. Przygotowali dla nas bajkowe przedstawienie a po nim zorganizowali zabawy z udziałem bajkowych postaci. Nasi uczniowie byli zachwyceni, zarówno atmosferą, przygotowanymi atrakcjami ale przede wszystkim zapałem i sercem jakie włożyli w przygotowanie tego wydarzenia nasi gospodarze.

Finał XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego w Regionalnym Ośrodku Kultury

„Nie rezygnuj z marzeń. To, że coś nie dzieje się teraz, nie znaczy,że nigdy nie nastąpi.”

Takie motto przyświecało XXII Wojewódzkiemu Konkursowi Plastycznemu zorganizowanemu przez Regionalny Ośrodek Kultury i Miejską Galerię Sztuki. Zadaniem uczestników tego konkursu było namalowanie lub narysowanie pracy plastycznej przedstawiającej własne marzenie. Nasi wychowankowie otrzymali wyróżnienia w tym konkursie a grupa "Promyczki" uświetniła swoim występem wręczanie nagród twórcom nagrodzonych prac.

Obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Przez ostatnie 12 miesięcy realizowaliśmy w Ośrodku projekt "Rok dla Niepodległej". W jego ramach odbywały się lekcje o temetyce patriotycznej, konkursy plastyczne, wyjątkowe akademie z okazji świąt narodowych. Zwieńczeniem tych działań była szczególnie uroczysta akademia z okazji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. By podkreślić wyjątkowość tego dnia, zorganizowaliśmy ją na prawdziwej scenie Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie. Zaprezentowaliśmy tam program słowno-muzyczny na który składały się inscenizacje związane z historią Polski, jej walką o niepodległość, przedstawienie postaci historycznych, które miały wyjątkowe znaczenie w dziejach Polski. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni patriotyczne a niezwykle wzruszająco zabrzmiały tego dnia "Mazurek Dąbrowskiego" oraz "Rota".

Znicze pod kwaterą żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii

23 kilometry na pólnocny zachód od Częstochowy leży wieś Mokra. To tam odbyła się bitwa, która przeszła do historii jako jedna z największych stoczonych w wojnie obronnej 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii przez cały dzień 1 września 1939 powstrzymywała natarcie niemieckich czołgów, wspieranych przez lotnictwo.Ułani zmusili siły wroga do odwrotu, co zatrzymało jego natarcie i opóźniło marsz na Warszawę. Na cmentarzu w Miedźnie znajduje się mogiła poległych pod Mokrą 62 żołnierzy brygady. By pamięć o tych bohaterach, którzy oddali za nasza wolność swoje życie była ciągle żywa zapaliliśmy przy ich kwaterach znicze. Historię związaną z bitwą poznaliśmy dzięki wizycie w Muzeum Kultury Przeworskiej, w którym znajduje się Izba Pamięci Bitwy pod Mokrą.

Wizyta w zakładzie produkującym miód

Założyciele i właściciele firmy Miody Polskie z Mokrej, panowie Jarosław Kasprzyk i Tomasz Strojny zaprosili naszych uczniów na spotkanie w swoim przedsiębiorstwie. Dzięki wspaniałym gospodarzom poznaliśmy m.in. znaczenie pszczół w przyrodzie, poznaliśmy sposoby wykorzystywania miodu oraz wartości odżywcze jakie posiada, poznaliśmy pracę pszczelarza oraz przedmioty, których używa na co dzień, Dowiedzieliśmy się jak w środku wygląda ul, jak zbudowana jest pszczoła. Była to bardzo słodka wycieczka.

Nasz występ na Przeglądzie teatralno-muzycznym "Maskarada"

Przegląd teatralno-muzycznym "Maskarada" organizowany przez Fundację "Oczami Brata" Pawła Bilskiego jest skierowany do uzdolnionych artystycznie osób z niepełnosprawnościami. Ma na celu promocję ich twórczości, umożliwia pokazanie na profesjonalnej scenie ich talentów. Wśród uczestników są grupy teatralne, muzycy, piosenkarze. Nasz Ośrodek zaprezentował uroczyste wykonanie poloneza do muzyki Wojciecha Kilara.

Wystąpiliśmy na III Ponadregionalnym Festiwalu Piosenki Podwórkowej

W czwartek, 25 pażdziernika nasi wychowankowie brali udział w III Ponadregionalnym Festiwalu Piosenki Podwórkowej. Hala Polonia gościła rekordową ilość występujących zespołów, bo aż 29. Przyjechali goście z samej Częstochowy ale także mnóstwo ośrodków z odległych zakątków województwa śląskiego. Wszędzie było gwarno, wesoło i głośno, a występujący wyróżniali się fantastycznymi kostiumami. W tym roku szczególnie wyjątkowe był skład jury, w którym zasiadali m.in. pan Irek Bieleninik, pan Janusz Yanina Iwański, pan Olek Klepacz. Imprezę uświetnił występ "Kapeli spod Dębu".

22. Bieg Przełajowy "O Nóż Komandosa"

Jak co roku, w piątek poprzedzający nasz piknik, reprezentacja naszego Ośrodka wyjeżdza na zaproszenie Wojskowego Klubu Biegacza Meta do Lublińca na zawody sportowe. Bieg dzieci i młodzieży jest konkurencja poprzedzającą 22 Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa im gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, stanowiący Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Crossie. Jak zawsze, w obu wyścigach nie brakuje woli walki, poświęcenia i chęci przełamywania swoich słabości. Wystawiając silną reprezentację naszego Ośrodka jesteśmy pewni miejsc medalowych, i tak było w tym roku. Gratulujemy wszystkich uczestnikom!

XV Jurajski Piknik Rodzinny już za nami

Pogoda tego roku była naszym gorącym sprzymierzeńcem. Zanotowaliśmy rekordową frekwencję, uczestników biegu inaugurującego piknik było ponad 300. Tylu też zaproszonych gości podziwiało występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej w Katowicach (która jest jedna z trzech etatowych orkiestr policyjnych w kraju, a którą tworzy 33 profesjonalnych muzyków pod batutą kwatermistrza st.asp. Waldemara Skotarskiego). Pozostałe atrakcje również zainteresowały olbrzymią liczbę uczestników. Była wata cukrowa, saturator ze słodkimi napojami, smaczna grochówka i bigos oraz kiełbaski z grilla. Dzieci, młodzież oraz dorośli bawili sie wspólnie przy wielu konkurencjach, ale jak zawsze najwięcej emocji dostarczyło przeciąganie liny oraz zabawa na dmuchańcach. Bardzo dziękujemy wszystkim naszych wychowankom z ich rodzinami oraz pozostałym wyjątkowym gościom za udział w naszym pikniku.

XV Jurajski Piknik Rodzinny

7 października 2018, godz: 12:00

Zapraszamy w tym roku na jubileusz Jurajskiego Pikniku Rodzinnego. W Parku Lisiniec, 7 pażdziernika od godziny 12 planujemy wspaniała zabawę. Na wszystkich uczestników czekać będzie serdeczna atmosfera, liczne pokazy w wykonaniu zaproszonych gości oraz mnóstwo sportowych atrakcji. Podczas pikniku będzie można również spróbować domowych wypieków, pieczonek, kiełbasy z grilla czy wojskowej grochówki.

Serdecznie zapraszamy!

XVI Olimpiada Sportowa "Razem"

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/19

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami na uroczystość rozpoczęcia Roku Szkolnego 2018/19. Ropoczniemy Mszą św. o godz. 9:00 w Kościele pw. NMP Zwycięskiej przy ul. Słowackiego następnie o godzinie 10:00 rozpocznie się spotkanie w Ośrodku.

Dyrekcja Ośrodka oraz Grono Pedagogiczne

Wakacje

Wszystkim naszym uczniom oraz ich rodzicom życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Miłego wypoczynku oraz uśmiechu na co dzień, a przede wszystkim szczęśliwego powrotu do przedszkola i szkoły.

Dyrekcja Ośrodka oraz Grono Pedagogiczne

Olimpiada sportowa "Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa”

Kolejna już letnia edycja Olimpiady Sportowej "Przełam bariery z ISD Huta Częstochowa" odbyła się na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Dąbrowskiego z licznym udziałem zapalonych sportowców z naszego Ośrodka. Na starcie stawiły się przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz przyszli absolwenci gimnazjum. Na stadionie rywalizowaliśmy z podopiecznymi ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych oraz integracyjnych z naszego miasta oraz regionu. Zawody rozpoczęły się od pochodu wszystkich reprezentacji, odegrania hymnu olimpijskiego oraz wciągnięcia flagi olimpijskiej na maszt. Wszystko to sprawiło, że rywalizacja w przygotowanych przez organizatorów dysyplinach (min. biegi sztafetowe, skok w dal, rzut piłeczką palantową) momentami była bardzo zacięta. Medale wywalczyli zasłużenie wszyscy nasi sportowcy! Gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

XX Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

XX Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się 4 czerwca pod hasłem "Świat Kobiety". Na placu Biegańskiego zebrało się ponad 700 osób a wśród nich delegacja uczniów z naszego Ośrodka. Uczestnicy oraz bardzo liczni goście zwiedzili i obejrzeli kilkadziesiąt stoisk przygotowanych przez placówki edukacyjne, stowarzyszenia i fundacje zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym. Każde z tych stoisk miało tematycznie nawiązywać do głównego hasła spotkania. Był też pokaz mody ekologicznej, w którym udział wzięła w charakterze modelki nasza uczennica Wiktoria. W mobilnej strefie SPA dziewczeta mogły skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych. Były również atrakcje typowo chłopięce, m.in. piłkarze Skry poprowadzili Akademię Futbolu, ochotnicy mogli próbować swoich sił pod okiem zawodników futbolu amerykańskiego z klubu Saints Częstochowa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Święto Rodziny

Dla ciebie tylko oni

Dla mnie cały świat

Bo nie ma nic lepszego

Niż z rodziną spędzać czas

.

Ty myślisz ona "i co"

Ja myślę ona to ona

to ona mnie wspiera

to ona mi pomaga

to ona mnie kocha

i ja ją kocham też

.

Ty mów co chcesz

po prostu ja to wiem

To moja rodzina

I nikt nie odbierze mi jej

Małgorzata Poniatowska w swoim pięknym wierszu o rodzinie zapisała krótko słowami wszystko to, co chcieliśmy tego dnia w imieniu naszych wychowanków powiedzieć ich rodzicom. Rodzina to najwspanialszy skarb, a my staramy naszą codzienną pracą wspierać jej ciężką pracę. Rozpoczęliśmy świętowanie od zaprezentowania naszych występów, zebraliśmy gromkie brawa ale także były łzy wzruszenia. By ten dzień nie zakończył się zbyt melancholijnie zaserwowaliśmy naszym rodzicom niespodziankę. Uśmiechy na twarzy świadczyły, że była ona bardzo udana.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej "Sancta Maria" na Jasnej Górze

Jak co roku, z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie pani Anny Rybowicz by wzboganić występem naszych uczniów Ogólnopolski Festiwal Maryjny "Sancta Maria". Nasza grupa zaprezentowała inscenizację dziejów Polski które zawsze były powiązane z obecnością Matki Boskiej. Widzom obecnym w Sali Papieskiej szczególnie podobała się przygotowana scenografia oraz stroje, w których występowali nasi artyści.

W ramach festiwalu odbywa się również konkurs plastyczny. Nasi uczniowie przygotowali licznie nagrodzone prace plastyczne, których tematem przewodnim było hasło " “Maryja mamą naszego Narodu”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

XXIV edycja Muzycznej Sceny Integracji

Wyjątkowo w tym roku rozśpiewane i roztańczone było Akademickie Centrum Kultury i Sportu Politechniki Częstochowskiej z okazji XXIV Muzycznej Sceny Integracji. Na scenie zaprezentowały się zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno-taneczne, taneczne z placówek kształcenia specjalnego z Częstochowy i okolic. Nasi podopieczni zaprezentowali się w układzie tanecznym do poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" autorstwa Mikołaja Ogińskiego. Widzowie nagrodzili ciężką pracę włóżoną przez uczniów w przygotowanie tego występu gromkimi brawami. Organizatorzy przygotowali również słodki poczęstunek dla uczestników oraz okolicznościowe dyplomy laureata "Muzycznej Sceny Integracji". Serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia nagranego podczas występu filmu umieszczonego w galerii zdjęć

Rocznica Konstytucji 3 Maja

W piątek w naszym Ośrodku miała miejsce wyjątkowa wydarzenie upamiętniające 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie dowiedzieli się jak doszło do uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Gościem honorowym był król Stanisław August Poniatowski.Część spotkania poświęciliśmy również Dniu Flagi.

Była to ważna dla wszystkich lekcja patriotyzmu i przywiązania do historii i symboli narodowych. Podczas apelu każda z klas zaprezentowała wykonane przez siebie flagi oraz kotyliony co jeszcze bardziej podkreśliło charakter tej szkolnej uroczystości.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Jubileuszowa XV Gala Wręczenia Statuetek Przyjaźni

Już po raz kolejny wiosna w naszym Ośrodku oznacza przygotowania do uroczystości wręczenia Statuetek Przyjaźni. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe, ze względu na dwa jubileusze. Tegoroczna Gala była piętnastą ale przede wszystkim zbiegła się z Jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.Bardzo się staraliśmy by nasza Gala w wyjątkowy sposób podkreśliła tą rocznicę.

Naszą uroczystość uświetnili swoim występem młodzi soliści Zespołu Pieśni i Tańca "Częstochowa". gościem specjalnym był aktor teatralny i filmowy pan Jacek Domański. Nie zabrakło również występów naszych podopiecznych. Zatańczyliśmy do pięknego poloneza Michała Ogińskiego "Pożegnanie ojczyzny" a także przygotowaliśmy inscenizację do fragemntu filmu "Manewry miłosne"

W tym roku Kapituła Ośrodka przyznała cztery Statuetki Przyjaźni za rok 2017.

Pierwszą z nich uhonorowany został Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Byłą ona wyrazem uznania i wdzięczności za całokształt jego działalności na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Częstochowy oraz za promowanie i kreowanie włąściwych postaw społecznych przyczyniających się do budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Z wdzięczności za ogromną wrażliwość i otwarość na potrzeby drugiego człowieka jak rónież serdeczność i pomoc w realizowaniu inicjatyw wspierających i aktywizujących osoby niepełnosprawne kolejną statuetkę otrzymał Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy pan Zdzisław Wolski.

W uznaniu za wieloletnią pomoc, otwartość na potrzeby dzieci niepełnosprawnych, życzliwość a przede wszystkim wspieranie inicjatyw, dzięki którym realizujemy śmiałe i nowatorskie przedsięwzięcia Statuetkę Przyjaźni otrzymał pan Krzysztof Markisz.

Za coroczne wspieranie organizacji Jurajskich Pikników Rodzinnych poprzez zapewnienie im uroczystej oprawy oraz kształtowanie wrażliwości muzycznej naszych wychowanków Statuetkę Przyjaźni otrzymał starszy aspirant Waldemar Skotarski Kapelmistrz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Oprócz Statuetek przyznano również wyjątkową nagrodę specjalną. W uznaniu za wieloletnią pomoc i zaangażowanie na rzecz naszej placówki oraz poprzez osobisty wkłąd i wymierną pomoc rzeczową jubileuszową statuetką Super Przyjaciela został uhonorowany pan Wiesław Kulej.

Kapituła przyznała jeszcze cztery Jubileuszowe Złote Anioły. Powędrowały do pani Danuty Morawskiej Kierownika Zespołu Pieśni i Tańca "Częstochowa", pani Marty Niemczyk członka zarządu TPD, pani Małgorzaty Wójcik - Społecznego Rzecznika Praw Dziecka TPD Oddziału Okręgowego w Częstochowie oraz pana Pawła Bilskiego Prezesa Fundacji "Oczami Brata".

Statuetką "Serce za Serce" uhonorowano pana Piotra Grzybowskiego - Naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta w Częstochowie oraz pana Ireneusza Kozerę - Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej.

Szczególne podziękowania pomoc w przeprowadzeniu uroczystości wręczenia Statuetek Przyjaźni płyną w kierunku pana Słwomira Radosza - Kierownika Centrum Integracji Społecznej w Częstochowie, panu Andrzejowi Szczepańczykowi - właścicielowi drukarni Gryf, panu Waldemarowi Deska reprezentującego PAP oraz panu Stefanowi Pala z Niezależnego Klubu Biegusów.

Na koniec wszyscy goście otrzymali pamiątkowe upominki oraz medale upamiętniające tegoroczną Galę autorstwa pana Wiesława Kuleja.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

"Miłosierdzie źródłem wolności" - występ naszych podopiecznych w Kościele pw NMP Zwycięskiej

Wraz z parafianammi kościoła pw.NMP Zwycięskiej przy ul. Słowackiego obchodziliśmy w tym roku Święto Bożego Miłosierdzia. Chcieliśmy przeżywać je wspólnie przede wszystkim w duchu dziękczynienia za dar wolności oraz w duchu wielkiej wdzięczności za 100-lecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny. Hasłem tej niedzieli były słowa: „Miłosierdzie źródłem wolności”. W związku z tym przygotowaliśmy insceniację słowno-muzyczną, która nawiązywała do tego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

III Forum Akademii Bezpiecznego Dzieciaka

Uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli kolejny już raz w Forum Akademii Bezpiecznego Dzieciaka. Pracownicy Katedry Inżynierii Produkcji i Bezpieczeństwa zaprosili młodzież do auli głównej Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Substancje niebezpieczne pod kontrolą". Uczniowie obejrzeli film instruktażowy, spotkali się z firmową maskotką Akademii Bezpiecznego Dzieciaka – BeHaPpy-kiem, otrzymali drobne upominki oraz poczęstunek. Spotkanie zostało zakończone konkursem plastycznym. Głównym celem działania Akademii Bezpiecznego Dzieciaka jest kształtowanie świadomości bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

"Calineczka" w wykonaniu studentów AJD

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Rekolekcje Wielkanocne w kościele pw NMP Zwycięskiej

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Bal Walentynkowy

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Nagroda Grand Prix XVI Ogólnopolskich „Wręczyckich Jasełek 2018”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Kolędowanie z ks bp Antonim Długoszem w klubie Politechnik

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Dzień Babci i Dziadka

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Przedstawienie Jasełkowe w Kościele im NMP

Zapraszamy do obejrzenia filmu który umieszczony jest w zakładce GALERIA

Święta Bożego Narodzenia

Zdrowych, Radosnych, Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, Świąt pachnących choinką, białych, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, szczęścia, wiary i nadziei oraz w każdym dniu Nowego Roku wiele uśmiechu, radości oraz pasma sukcesów i wszelkiej pomyślności,

życzy Dyrekcja Ośrodka oraz Grono Pedagogiczne.

"Zabawy logopedyczne wesołe i praktyczne - komunikacja z użyciem zmysłów"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Warsztaty plastyczne z udziałem p. Edyty Stępniak - ozdoby choinkowe szyte i malowane

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

ROK- występy podczas otwarcia wystawy prac konkursu plastycznego "Moje podróże małe i duże"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Olimpiada „Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Spotkania z Mikołajem

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Konkurs plastyczny "Jesienny liść"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Zabawa Andrzejkowa

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

Akademia z okazji Święta Niepodległości

10 listopada miała miejsce w naszym Ośrodku uroczysta akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Co roku obchodzimy to święto wyjątkowo uroczyście, dbając o szczególny strój oraz powagę tego dnia. Uświetniliśmy ten dzień śpiewaniem pieśni patriotycznych. Każda klasa - nagradzana gromkimi brawami - odśpiewała jedną. Usłyszeliśmy m.in. "Maszerują strzelcy", "Rozkwitały pąki białych róż", "O mój rozmarynie", "Wojenko, wojenko". Treści tych pieśni były dla uczniów przypomnieniem historii naszej Ojczyzny oraz wydarzeń związanych z tą ważną rocznicą. Oprócz części artystycznej nie zabrakło konkursu wiedzy n.t. naszej Ojczyzny. Ciekawe zadania były okazją do zabawy i mobilizowały do rywalizacji, ale co najważniejsze były sprawdzianem wiedzy o Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce GALERIA

XIV Jurajski Piknik Rodzinny niestety już jest wspomnieniem

Bardzo dziekujemy wszystkim uczestnikom, iż mimo niesprzyjającej aury pojawili się na naszym wspólnym Pikniku. Dziękujemy za udział naszym podopiecznym i ich rodzinom i przyjaciołom. Przyjechali do nas jak zawsze nasi przyjaciele, którzy są z nami od lat, ale dołączyli do nich również nowi goście np. zespół SKL BLUES. Początek rozpoczęliśmy tradycyjnie biegiem integracyjnym, i gdy już wszystkim byo gorąco zaprosiliśmy na zestaw kolejnych atrakcji. Były zawody w przeciąganiu liny, zumba, zabawy z chusta klanza, pyszne ciasta, pieczonki i grill. jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować nasz piknik i tym wszystkim, którzy byli naszymi gośćmi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć

XXI Bieg o Nóż Małego Komandosa w Lublińcu

Bieg o Noż Małego Komandosa jest tym wydarzeniem, na które nasi uczniowie czekają cały rok. To największa impreza biegowa w powiecie lublinieckim i jestesmy bardzo dumni z naszego uczestnictwa w nim. Startowało w nim wiele zespołów z placówek oświatowych. Wszyscy biegacze bardzo się starali i na mecie zwycięzcą był każdy. Nie liczyła się wygrana, a integracja i sportowa radość.

ZESPÓŁ SKL BLUES

MUZYCZNA GWIAZDA JURAJSKIEGO PIKNIKU RODZINNEGO

Z wielką przyjemnością chcielibyśmy zapowiedzieć muzyczną gwiazdę tegorocznego Pikniku jaką będzie zespół SKL BLUES z Kłobucka.

Grupa powstała w listopadzie 2008 r. SKL BLUES to nie sama nazwa ale i forma nawiązująca do rejestracji samochodowej i tyko w ten sposób przedstawiona może być właściwie interpretowana. Nazwa SKL BLUES jest po trosze formą żartu i lokalnego patriotyzmu. Żart - ponieważ mieszkańcy sąsiadujących powiatów mówią o samochodach z rejestracją SKL „Słoneczna Kalifornia”. To dowód na to, że członkowie zespołu potrafią się z siebie śmiać :) Lokalny patriotyzm – ponieważ wszyscy członkowie zespołu (z wyjątkiem Wojtka Pachuty – mieszkaniec m. Radomsko) od pokoleń związani są z Kłobuckiem, tu mieszkają i pracują. Grupę stworzyli i grają w niej po dziś dzień: Stanisław Rubik, Wojciech Szyiński, Damian Smoliński i Witold Dominik. Aktualnie skład uzupełniają Wojciech Pachuta oraz Adrian Lewandowski. Zespół brał udział w licznych przeglądach bluesowych. Obecnie przygotowuje materiał na swój debiutancki album.

Zespół SKL Blues został wybrany Laureatem Internautów w internetowym plebiscycie festiwalu Rawa Blues. Grupa swoim występem, 11 października w katowickim Spodku, otworzy tegoroczną 34-tą edycję festiwalu. W głosowaniu, które zakończyło się 31 lipca, oddano łącznie 5061 głosów, z czego aż 2410 zgromadził zwycięski SKL Blues

Serdecznie zapraszamy wspaniała zabawę w rytmie blues :)

Przypominamy, że bawimy się bez względu na pogodę :)

XIV JURAJSKI PIKNIK RODZINNY

NIEDZIELA 8 PAŹDZIERNIKA 2017

Uprzejmie informujemy, że w dniu 08.10.2017r. na terenie Parku Wypoczynkowego “Lisiniec” w Częstochowie w godzinach od 12 do 16 odbędzie się już po raz czternasty Jurajski Piknik Rodzinny. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Częstochowy Pan Krzysztofa Matyjaszczyk.

W programie imprezy m.in. bieg dzieci z zawodnikami z “ Niezależnego Klubu Biegusów”, wyścig wózków, rzuty do celu, zabawy z chusta Klanza, pokazy strazy pożarnej, konkursy plastyczne. Również, jak co roku zapraszamy na przepyszne ciasta, pieczonki, grochówkę oraz potrawy z grilla.

Serdecznie zapraszamy wszystkie nasze dzieci z rodzinami na Piknik.

Bawimy się bez względu na pogodę :)

OLIMPIADA SPORTOWA RAZEM edycja 2017

Byliśmy wśród kilkuset uczniów z częstochowskich szkół specjalnych, integracyjnych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych biorących udział w Olimpiadzie Razem 2017 na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Dąbrowskiego. 15 września, już po raz piętnasty rozpoczęliśmy jesienną sportową rywalizację. Najpierw jak co roku był przemarsz wszystkich uczestników, którym przewodziła orkiestra dęta z Mykanowa. Następnie odśpiewano hymn Polski, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę i zapalono olimpijski znicz. Później nasi dzielni zawodnicy i zawodniczki, rywalizowali w kilku dyscyplinach takich jak: jak skok w dal, sztafeta, rzut piłeczką palantową, boccia, kręgle, tor przeszkód, rzut do celu. Za tą wspaniała sportową rywalizację otrzymaliśmy od organizatorów przepiękny puchar.

KOLEJNY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY

W poniedziałek 4 września po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, wypoczęci i zrelaksowani znowu spotkaliśmy się, aby uroczyście powitać nowy rok szkolny 2017/2018. Czeka nas kolejny rok nauki i ciężkiej pracy, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, poznawania otaczającego nas świata i rozwijania zainteresowań.

Przywitaliśmy wszystkich gości krótkim występem artystyczym następnie pani dyrektor Małgorzata Mysłek w swym wystąpieniu powitała wszystkich serdecznie, życzyła wielu sukcesów i wytrwałości

<

Oby ten rok był wypełniony nie tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Mamy nadzieję, że będzie wyjątkowo udany.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/18

W dniu 04.09.2017 (poniedziałek) o godz.11:00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na terenie Ośrodka.

W ramach inauguracji roku szkolnego zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami na Mszę św., która odbędzie się w kościele p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego 19/21 o godz.10:00.

Serdecznie zapraszamy.

Dyrekcja oraz grono pedagogiczne.

Każdy przyzna rację, że najlepsze są wakacje!

Wszystkim dzieciom i ich rodzicom życzymy aby tegoroczne wakacje były radosne, słoneczne a przede wszystkim bezpieczne. By były czasem zasłużonego wypoczynku, byśmy wszycy mogli nabrać sił i zapału do nauki w kolejnym roku szkolnym. Wszystkiego dobrego na wakacje!

Zakończenie Roku Szkolnego

Uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/17 miała wyjątkowy charakter. Przenieśliśmy się za sprawą wspaniale przygotowanych występów dzieci w krainy zimnych mórz i gorących oceanów. Śpiewaliśmy szanty i inne wesołe żeglarskie piosenki. Uczniowie byli strasznymi piratami, morskimi majtkami, poszukiwaczami skarbów, trafił się nawet Piętaszek na bezludnej wyspie. W czasie tego wspólnego spotkania Pani Dyrektor skierowała serdeczne słowa podziękowania do uczniów, rodziców oraz nauczycieli za ich zapał i ciężką pracę. Szczególne podziękowania trafiły na ręce rodziców, którzy w szczególny sposób wspierali codzienną pracę Ośrodka. Po ceremoni zakończenia roku szkolnego uczniowe udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymywali z rąk wychowawcó świadectwa oraz dyplomy.

Druga już Noc Terapeutyczna za nami

Noc terapeutyczna 11/12 czerwca

Zapraszamy serdecznie na drugą już Noc Terapeutyczną, która tym razem odbędzię się z niedzieli 10 czerwca na poniedziałek 11 czerwca.

Szczegółów udzielają wychowawcy klas.

Przypomnienie o piątkowych (09 VI) spotkaniach w ramach obchodów Dni Rodziny

LEKCJA OTWARTA DLA RODZICÓW p.t. "ROZWIJANIE MOWY I ZDOLNOŚCI KOMUNIKACYJNYCH U UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W GODZINACH OD 13:00 DO 13:45

Zajęcia poprowadzą logopedzi: Dorota Grabałowska, Edyta Pryt, Sylwia Szmul. Celem lekcji otwartej jest przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych o sposobach rozwijania mowy i zdolności komunikacyjnych u dzieci z niepełnosprawnością w środowisku rodzinnym.

WARSZTATY DLA RODZEŃSTWA NASZYCH UCZNIÓW p.t."DLACZEGO MÓJ BRAT JEST INNY? DLACZEGO MOJA SIOSTRA JEST INNA? W GODZ. OD 13:00-13:45

Warsztaty poprowadzi Jolanta Domalewska-Krocz. Celem warsztatów jest dzielenie się wiedzą na temat niepełnosprawności z rodzeństwem ucznióW z niepełnosprawnością.

ZEBRANIE Z RODZICAMI W GODZ. OD 13:45-15:00

Celem zebrania jest przedstawienie rodzicom informacji o postępach uczniów w nauce oraz przewidywanych wyników klasyfikacji za rok szkolny 2016/17

Dzień Dziecka

Wszystkim dzieciom - tym małym, średnim i dużym z okazji Ich święta życzymy dużo słońca i radości na codzień. Niech każdy dzień będzie dla Was fascynujacą przygodą, pełną inspirujących wydarzeń. Niech uśmiech od ucha do ucha promieniuje na Waszych twarzach. Spełnienia wszystkich Waszych marzeń!!!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji zarówno z zabawy z okazji Dnia Dziecka jak i z konkursu Mistrz Samoobsługi

Międzyszkolne Integracyjne Spotkanie Poetycko - Muzyczne

Nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego zaprosili nas na spotkanie muzyczno-poetyckie do swojej szkoły. . Nasi podopieczni wystąpili tam z "Walcem kwiatów" przygotowanym przez p.Alicję Bednarek i p.Katarzynę Dziubę. Zapraszamy do obejrzenie filmu z występu w galerii zdjęć.

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej Sancta Maria na Jasnej Górze

Dzień Matki

Mam dla Ciebie bukiet życzeń

Moja Mamo ukochana,

Niech Twa buzia będzie zawsze

Tylko roześmiana,

Niech Ci szczęście oraz zdrowie

Nieustannie dopisują

nich się Twoje marzenia

w każdym dniu realizują.

Do tych płynących z serca życzeń dołączamy przygotowane przez wychowanków i nauczycieli przedstawienie na podstawie baśni "O Królewnie Śnieżce". Zapraszamy serdecznie do obejrzenia fotorelacji w galerii zdjęć.

Muzyczna Scena Integracji 2017

Jak co roku świętujemy sukces na Muzycznej Scenie Integracji. Wyjątkowym przyjęciem spotkał się bardzo dynamiczny występ naszych uczniów w stylu hip-hop. Wydarzenie to miało miejsce 10 maja w Akademickim Centrum Kultury i Sportu w Częstochowie. Coroczne spotkanie członków zespołów artystycznych z częstochowskich placówek dla dzieci z niepełnosprawnością jest świętem integracji i wspólnej zabawy. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca pozwala się czuć artystami wszystkim uczestnikom.

Relacja ze spotkania z kucharzem Szymonem Szlendakiem

Cykl popołudniowych wtorkowych warsztatów rozpoczęliśmy od spotkania ze znanym częstochowskim kucharzem Szymonem Szlendakiem. Temat zdrowego odżywiania nie jest obcy naszym uczniom, gdyż na codzinnych lekcjach jest to temat obecny i traktowany przez nauczycieli z należytą powagą. Wyjątkowy był sposób w jaki ten temat nasz gość zrealizował. Robienie zdrowych kanapek z mistrzem kuchni to nie byle co! Dla wszystkich była to wspaniała zabawa.

Odwiedzili nas wolontariusze z IKEA

Warsztaty kulinarne: "Wiosna na talerzu"

Szanowni rodzice,

16 maja, we wtorek w godzinach od 15:00-19:00 odbędzie się pierwsza impreza w ramach obchodów tegorocznych "Dni Rodziny". Warsztaty kulinarne "Wiosna na talerzu" poprowadzi zawodowy kucharz Pan Szymon Szlendak. Do wspólnego gotowania zapraszamy wszystkich wychowanków naszego Ośrodka. Zapewniamy tego popołudnia wyjątkowo smaczną zabawę!

Dni Rodziny 2017

Szanowni rodzice,

Społeczność Ośrodka zaprasza do udziału w tegorocznych obchodach Dni Rodziny, które będą organizowane zgodnie z następującym harmonogramem:

16.05.2017 (wtorek) WARSZTATY KULINARNE DLA UCZNIÓW W GODZ. OD 15:00-19:00

Celem warsztatów jest nauka samoobsługi poprzez zabawę. Uczniowie w sposób praktyczny poznają wiele aspektów związanych z pracą kucharza. Udział w warsztatach jest bezpłatny i przeznaczony dla naszych wychowanków.

26.05.2017 (piątek) UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI DNIA MATKI O GODZ. 12:00

Celem Akademii jest uhonorowanie najlepszych, najwspanialszych i najcudowniejszych mam na świecie w formie akademii muzycznej.

01.06.2017 KONKURS Z OKAZJI "DNIA DZIECKA" p.t. "MISTRZOWIE SAMOOBSŁUGI" W GODZ. OD 10:00-12:00

Celem konkursu jest rozwijanie szeroko pojętych zdolności samoobsługowych uczniów, które przełożą się na ich lepsze funkcjonowanie na gruncie rodzinnym i społecznym. W tym dniu odbędzie się również "BAL MISTRZÓW" od godziny 12:30-14:00. Uczestnicy mogą liczyć na wiele atrakcji m.in. spotkanie z zespołem muzycznym, konkurs baniek mydlanych, zabawy z chustą Klanzy.

09.06.2017 (piątek) LEKCJA OTWARTA DLA RODZICÓW p.t. "ROZWIJANIE MOWY I ZDOLNOŚCI KOMUNIKACYJNYCH U UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W GODZINACH OD 13:00 DO 13:45

Zajęcia poprowadzą logopedzi: Dorota Grabałowska, Edyta Pryt, Sylwia Szmul. Celem lekcji otwartej jest przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych o sposobach rozwijania mowy i zdolności komunikacyjnych u dzieci z niepełnosprawnością w środowisku rodzinnym.

09.06.2017 (piątek) WARSZTATY DLA RODZEŃSTWA NASZYCH UCZNIÓW p.t."DLACZEGO MÓJ BRAT JEST INNY? DLACZEGO MOJA SIOSTRA JEST INNA? W GODZ. OD 13:00-13:45

Warsztaty poprowadzi Jolanta Domalewska-Krocz. Celem warsztatów jest dzielenie się wiedzą na temat niepełnosprawności z rodzeństwem ucznióW z niepełnosprawnością.

09.06.2017 (piątek) ZEBRANIE Z RODZICAMI W GODZ. OD 13:45-15:00

Celem zebrania jest przedstawienie rodzicom informacji o postepach uczniów w nauce oraz przewidywanych wyników klasyfikacji za rok szkolny 2016/17

11.06.2017 (niedziela/poniedziałek) NOC TERAPII

Celem imprezy jest rozwijanie zaburzonych zmysłów i funkcji ciała poprzez zastosowanie najnowszych form terapii.

UWAGA! Szczegółowy harmonogram poszczególnych imprez będzie Państwu systematycznie przekazywany przez wychowawców poszczególnych klas.

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Rodziny.

Wielkanocne życzenia

Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.

Czas odradzania sie wiary w siłę Chrystusa

i drugiego człowieka.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,

napełnie Wszystkich pokojem i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnościa patrzec w przyszłość...

Wrażenia z pierwszej Nocy Terapeutycznej

Skąd pomysł na zorganizowanie Nocy Terapeutycznej? Odbiór wrażeń zmysłowych u każdego człowieka jest siniejszy nocą. Nasze ciała są wówczas zrelaksowane i odcięte od bodźców napływajacych ze świata zewnętrznego. Łatwiej jest więc kierować procesem terapeutycznym w godzinach późno popołudniowych. Oczywisty był więc wybor tej pory na zorganizowanie specjalistycznych zajęć dla naszych podopiecznych. Dzieci mogły uczestniczyć w przeróżnych formach terapii. Była terapia ręki, terapia polisensoryczna, muzykoterapia, choreoterapia, bajkoterapia, masaż klasyczny i relaksacyjny, terapia taktylna, zajęcia rozwijające mowę i komunikację alternatywną, a także rozwijające funkcje poznawcze eksperymenty z wodą. Wszystko w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Na zakończenie tego intesywnego dnia czekało wszystkich wspólne biesiadowanie i przygotowania do snu. Dla większości uczestników Nocy Terapeutycznej była to pierwsza noc spędzona poza domem. Bardzo cieszy nas zaufanie jakim obdarzyli nauczycieli rodzice naszych podopiecznych.

Prosimy pilnie śledzić informacje na stronie internetowej Ośrodka a także nasz facebook, gdzie podane będą szczególy dotyczące kolejnej Nocy Terapeutycznej.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia relacji z wydarzenia w telewizji "Orion" oraz do przeczytania artykułów zamieszczonych w częstochowskich portalach internetowych, a także do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Droga Krzyżowa

Panie Jezu, pójdę teraz za Tobą Droga Krzyżową. Ty bardzo mnie kochasz, a ja chcę być blisko Ciebie. Nie marw się, że Twoi dorośli uczniowie Ciebie opuścili. Dzieci na pewno pozostana przy Tobie.

W okresie oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy wszyscy podopieczni naszego Ośrodka uczestniczyli w specjalnie przygotowanej dla nich Drodze Krzyżowej. Modlili się przed każdą jej stacją oraz śpiewali pieśni wielkopostne.

II Forum Bezpiecznego Dzieciaka

Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej gościł uczniów szkół podstawowych na II Forum Akademii Bezpiecznego Dzieciaka. Co roku temat akademii jest inny, tegoroczne spotkanie odbyło się ono pod hasłem "Wypadek! I co dalej?". Dzięki specjalnym prezentacjom i animacjom dzieci dowiedziały się, jak reagować, gdy są świadkami lub ofiarami wypadków. Gośćmi byli również młodzi ratownicy z gminy Krupski Młyn którzy w ciekawy sposób, w formie spektaklu przedstawili rodzaje wypadków, m.in. porażenie prądem. Była to świetna okazja, by posłuchać fachowców, porozmawiać o bezpieczeństwie oraz poćwiczyć m.in. bandażowanie.

Rekolekcje Wielkopostne

W dniach 22-24 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych. Był to czas bardzo ważny i potrzebny, aby na chwilę zatrzymać się, przygotować się do Wielkiej Nocy, dać świadectwo swojej wiary.

Noc terapeutyczna na wesoło :)

Wyjatkowe atrakcje!

Od 6-go do 7-go kwietnia

Po raz pierwszy chcielibyśmy zaproponować naszym podopiecznym udział w terapeutycznych zajęciach które rozpoczną się po południu i potrwają do późnych godzin wieczornych, tak późnych iż konieczne będzie spędzenie nocy w placówce. Możliwe jest również zapisanie dziecka tylko na popołudniowe zajęcia bez opcji spania w ośrodku. Oferta ta skierowana jest do przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów. W programie jest: bajkoterapia, muzykoterpia, masaż relaksacyjny, terapia reki, terapia polisensoryczna, eksperymenty z wodą, gry i zabawy taneczne, wspólne biesiadowanie.

Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie deklaracji i oddanie jej do wychowawcy klasy. Jeżeli wyrażą Państwo zgodę prosimy o wyposażenie dziecka w piżamę, ręcznik, ubranie. Wszelkich dodatkowych informacji udzielaja wychwawcy i to z nimi prosimy się kontaktować.

Witamy Wiosnę

Dzień symbolicznego pożegnania zimy i powitania długo wypatrywanej wiosny musi być bardzo głośny i wesoły. Tak było i tym razem. Najpierw wspólnie wygoniliśmy mroźną porę roku i potem przywitaliśmy piękną Panią Wiosnę - w tej głównej roli wystapiła szóstoklasistka Karolina. Wspólnie tańczyliśmy i śpiewaliśmy piosenki o wiośnie, tak głośno ile tylko sił mieliśmy. Na zakończenie, dla wyciszenia nastrojów wszystkie dzieci zrobiły przepiekne wiosenne tulipany z origami.

XIV Gala wręczenia Statuetek Przyjaźni

Już po raz czternasty w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość wręczenia Statuetek Przyjaźni.Gościliśmy przedstawicieli wojska, policji, ludzi nauki, sportu, kultury, oświaty, dyrektorów placówek oraz liczni przyjaciele. Honorowym patronatem objął to wydarzenie Prezydent Miasta Częstochowy pan Krzysztof Matyjaszczyk. Hasłem przewodnim tegorocznej gali była myśl pedagoga i działacza oświatowego Czesława Banacha "Przyszłość to coś, co staje się w nas dziś". Chcieliśmy pokazać że stosując w naszej codziennej pracy nowoczesne rozwiązania edukacyjne i specjalistyczne terapie budujemy lepsze jutro dla naszego miasta.

Laureatami statuetek zostali:

statuetka nr 4: starszy chorąży sztabowy Jacek Spodniewski Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu,

statuetka nr 3: Pan Piotr Grzybowski Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta w Częstochowie,

statuetka nr 2: ks. prałat dr Zdzisław Wójcik, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej,

statuetka nr 1: dr inż Roman Polko Generał Dywizji Wojska Polskiego.

Nie mniej ważne zarówno dla nas jak i dla nagrodzonych są wręczane tego dnia pozostałe nagrody: Złoty Anioł dla Pana Aleksandra Wiernego Naczelnika Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta w Częstochowie, statuetka Serce za Serce dla Pana Stefana Pala oraz Pana Zdzisława Wolskiego Przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy, nagroda Super Przyjaciela dla Pana Krzysztofa Koselskiego Wiceprezesa Wojskowego Klubu Biegacza „META” w Lublińcu oraz płk Krzysztofa Tarapacza. Laureatką Nagrody Specjalnej za całokształt działań na rzecz osób z niepełnosprawnością została pani Zofia Gogulska. Każdego z gości obdarowaliśmy upominkiem przygotowanym przez uczniów. Gościem specjalnym uroczystości była wokalistka pani Agnieszka Janicka-Struska. Jak zawsze wspaniale przyjęty został występ naszych grup: tanecznej "Promyczki" oraz "Mandaryn".

Spotkanie z generałem Romanem Polko

Spotkanie z komandosem

Goście z przedszkola "Jaś i Małgosia" na balu karnawałowym

Ja co roku, tradycyjnie w okresie karnawalu gościliśmy z rewizytą przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 23 im. Jasia i Małgosi. Od lat najpierw my idziemy na ul Szymanowskiego a potem maluszki przychodzą do nas.

Zabawa karnawałowa

Nadszedł w końcu długo oczekiwany przez naszych podopieczych dzień. Nasza aula zamieniła się wtedy w sale balową. Na zabawę dzieci przyszły w różnorodnych i barwnych strojach, w zabawnych makijażach i fryzurach. Przy dźwiękach skocznej muzyki oraz utworach znanych wykonawców nasi wychowankowie bawili się wraz ze swoimi paniami. Były węże, pociągi, kółeczka. Uczestnicy balu mieli doskonałą okazję, żeby zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Prowadząca zabawę pani Dorota nie pozwoliła nikomu się nudzić. Były nie tylko tańce ale też bogaty program zabaw i konkursów. Hitem był taniec irlandzki w wykonaniu wszystkich pań nauczycielek i pań pomocy. Zabawa trwała aż do obiadu. Szkoda tylko, że następny bal dopiero za rok.

Przedstawienie "Królewna Śnieżka"

Kolejny już raz mieliśmy przyjemność gościć dr Joannę Juszczyk-Rygałło, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Akademii im. Jana. Długosza w Częstochowie, która wraz ze swoimi studentami przygotowała przedstawienie w oparciu o baśń "Królewna Śnieżka".

Msza św odprawiona przez Ks. Bp. Antoniego Długosza w dniu święta Ofiarowania Pańskiego

W czwartek, 2 lutego, z niecierpliwościa oczekiwaliśmy na wyjątkowego gościa, jakim zawsze jest u nas Ks. Bp. Antoni Długosz, wielki przyjaciel dzieci a w szczególności naszych podopiecznych. Odprawioną przez niego Mszą św. chcieliśmy w szczególny sposób uczcić dzień Ofiarowania Pańskiego. Po mszy św. mieliśmy możliwość zatańczyć z Ks. Biskupem do jego największych muzycznych przebojów. Na koniec wizyty nasz Gość odwiedził każdą klasę w jej sali, odmówił wraz z nauczycielami i uczniami wspólną modlitwę oraz poświęcił pomieszczenia.

Dzień Babci i Dziadka

„Kochamy Was, kochamy całym sercem

I radości chcemy dać Wam jak najwięcej…”

W klimacie serdeczności, wdzięczności, a przede wszystkim ogromnej miłości do swoich Drogich Dziadków podopieczni naszego Ośrodka przedstawili występy artystyczne z okazji Ich święta. Wszyscy licznie zgromadzeni goście z ogromnym wzruszeniem podziwiali występy swoich wnucząt, którzy z ogromnym zaangażowaniem prezentowali swoje talenty artystyczne. Oprócz pięknego przedstawienia jasełkowego (które tradycyjnie już przygotowujemy na tę uroczystość, tym razem wg Ewangelii św. Łukasza) na naszych gości czekały jeszcze inne niespodzianki- piękne, własnoręcznie wykonane prezenty i słodki poczęstunek przygotowany przez panie kucharki. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

Przedstawienie jasełkowe w Kościele pw NMP Zwycięskiej

Jak co roku, zostaliśmy zaproszeni przez ks. prał. Zdzisława Wójcika, proboszcza parafii pw. NPM Zwycięskiej do wystawienia przedstawienia jasełkowego dla jego parafian. Z wielką chęcią przyjęliśmy to zaproszenie, mając pewność, że możemy liczyć na rodziców naszych podopiecznych, którzy przyprowadzą głównych aktorów w dzień wolny od zajęć. Nasz występ bardzo wzruszył widzów, w niejednych oczach pojawiły się łzy. Było to również przeżycie dla nas, zdenerwowanie i ogromna trema towarzyszyła temy występowi gdyż widownię mieliśmy naprawdę bardzo liczną.

XV Ogólnopolskie Wręczyckie Jasełka 2017

Byliśmy jednym z 43 zespołów ( a aktorów na scenie wystąpiło w sumie 1100) biorących udział w przesłuchaniach konkursu na najpiękniejsze przedstawienie jasełkowe. Celem tego konkursu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywnego udziału w tworzeniu i kultywowaniu tradycji świątecznych i wyjątkowego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Wyjazd do Wręczycy jak zawsze był okazją do spotkań z innymi grupami teatralnymi, wymianą doświadczeń a także możliwością podpatrzenia innych pomysłów na dekoracje czy kostiumy. Z dumą możemy ogłosić, iż otrzymaliśmy wyróżnienie. Jury wyraziło szczególne uznanie dla aktorów, kadry i wychowawców Ośrodka za zaangażowanie w przygotowanie i prezentację wyjątkowo wzruszającego przedstawienia. Dziękujemy bardzo za to wyróżnienie!

Kolędujemy z ks. Biskupem Antonim Długoszem

Początek stycznia każdego roku związany jest z przygotowywaniem występu naszych podopiecznych na organizowanym przez PKPS Zarząd Okręgowy w Częstochowie wielkie "Kolędowanie" z ks. bp. Antonim Długoszem. Sala widowiskowa Klubu Politechnik jak zawsze pękała w szwach, wiele osób musiałao stać. Przy takiej widowni zaprezentowaliśmy układ choreograficzny do wspaniałej świątecznej, w swym charakterze muzyki. Za nasz występ otrzymaliśmy ogromne brawa, bardzo wzruszonych piosenką "Mamo, Bo się nie pomylił" widzów.

Święta Bożego Narodzenia

Jest taki czas co łzy w śmiech zmiania,

jest taka moc, co smutek w radość przemienia,

jest taka siła, co spełnia marzenia...

To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

Właśnie takich Magicznych Świąt,

pełnych spokoju, refleksji, rodzinnego ciepła,

bez pośpiechu, trosk i zmartwień,

wśród tych bliższych i tych dalszych

spędzonych z prawdziwą miłością i szczerą radością

życzy

cała społeczność SOSW nr 5

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia - spotkanie w Gimnazjum nr 9.

Nasi uczniowie, jak co roku przed świętami, byli gośćmi uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 9. Impreza miała charakter warsztatów integracyjnych. Panie ze szkolnej biblioteki oraz świetlicy przygotowały montaż słowno- muzyczny połączony z prezentacją multimedialną. Podopieczni naszego ośrodka odgadywali świateczne zagadki oraz włączali się do wspólnego kolędowania.Po tej części dzieci przystąpiły do warsztatów plastycznych przygotowanych przez p. E. Chodorowską oraz p. A. Pawelec i p. A. Kwapisiewicz. Dzieci ozdabiały choinki, mikołaja oraz renifera. Prace były eksponowane na tablicy magnetycznej a później zostaną powieszone w bibliotecznej galerii. Końcowym akcentem była wizyta Św. Mikołaja, który rozdawał cukierki oraz ozdoby origamii wykonane przez uczniów gimnazjum. Warsztaty zakończyły się wspólnym zdjęciem. Nauczycielki języka angielskiego p. A. Pawelec i p. A. Kwapisiewicz przekazały na ręce pani dyrektor ze Specjalnego Ośrodka piękną szopkę wykonaną przez uczennice gimnazjum, natomiast my podarowaliśmy piękne stroiki, które, mamy nadzieję, będą zdobiły stół podczas Wigilii. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjemnej atmosferze.

Częstochowskie gwiazdy sportu i estrady dzieciom

Impreza pod hasłem "Gwiazdy sportu i estrady dzieciom" już po raz dwudziesty odbyła się w Pubie Sportowym Stacherczak. Zorganizował ją Speedway Fan Club Częstochowa. Wśród sportowych gości znaleźli się m.in. żużlowcy Włókniarza i piłkarze Rakowa, którzy rozdawali dzieciakom cukierki z pucharu. Oczywiście można było też liczyć na pocztówki czy plakaty z autografami zawodników. Nasi podopieczni, jak co roku, uświetnili imprezę występem, tym razem wystąpił z nami częstochowski sportowiec Marcin Najman. Taniec do przeboju Mariah Carey "All I want for christmas is you" bardzo podobał się widzom.

Mikołajkowy prezent od żołnierzy i sympatyków JWK

Ogromną radość sprawili uczniom Ośrodka nasi przyjaciele z JWK w Lublińcu. W ramach akcji " Spełniamy marzenia i Ty możesz zostać świętym Mikołajem" żołnierze JWK odwiedzili nas z przeogromnym prezentem. W wielkim pudle schowany był wielki telewizor! W imieniu podopiecznych bardzo za ten prezent dziękujemy!

Mikołajki w Regionalnym Ośrodku Kultury

Z okazji Mikołajek zostaliśmy zaproszeni do Regionalnego Ośrodka Kultury na wyjątkowe przedstawienie. Zaprzyjaźnieni z nami młodzi aktorzy, jak co roku zaprezentowali nam świąteczną niespodzinkę. Tym razem o tyle wspanialszą, iż w zupełnie innym miejscu. Było to przedstawienie o Kopciuszku, które bardzo się wszystkim podobało. Nasi uczniowie wykazali się dużą cierpliwościa, gdyż dopiero po przedstawieniu Mikołaj zaplanował wręczanie prezentów. Przywitaliśmy go gromkimi oklaskami oraz śpiewem. Nasz Mikołaj bardzo lubi piosenki bo część zaśpiewał razem z nami. Radości i wzruszeń było bardzo dużo tego dnia. Chcielibyśmy również bardzo podziękować Radzie Rodziców, która pomogła Mikołajowi w przygotowaniu prezentów.

Zajęcia logopedyczne zimowe i praktyczne.

Zajęcia otwarte dla rodziców z zakresu wspierania rozwoju mowy dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć otwartych dla rodziców, które zostały zorganizowane przez p. Dorotę Grabałowską oraz p. Sylwię Szmul, które w naszym Ośrodku prowadzą terapię logopedyczną.

Bal Andrzejkowy

Tradycją naszego Ośrodka stały się już coroczne zabawy andrzejkowe, w czasie których nasi podopieczni poznają tradycje związane z wróżbami i czarami. Jak zawsze największą radość sprawia wszystkim, małym i dużym, lanie wosku. Przecież każdy z nas jest ciekawy co też czeka go w niedalekiej przyszłości. A wróżby były bardzo różne. Niektórym pokazywały się piękne kształty kwiatów, innym zwierzęta, innym kształty przypominające różne przedmioty np.: buty czy kapelusze. tylko od naszej wyobraźni zależało co te wszystkie kształty będą oznaczać. Na koniec rozpoczęły się wesołe tańce i szaleństwa do woli w rytm dziecięcych piosenek.

Zwiedzanie Sali Tradycji JWK w Lublińcu

Już drugi raz otrzymaliśmy wyjątkowe zaproszenie do zwiedzania Sali Tradycji Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Jest to miejsce szczególne, gdzie możemy dowiedzieć się o tradycjach dziedziczonych przez JWK oraz o zasługach żołnierzy służących na misjach poza granicami kraju. W miejscu tym przechowywane są bezcenne eksponaty t.j. unikalne fotografie, odznaczenia, pisma, dokumnety, artykuły dokumentujące dzieje JWK. zakończyliśmy naszą wizytę w tym miejscu zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Poległych i Zmarłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych.

Święto Niepodległości

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" Słowami marszałka Jóżefa Piłsudskiego rozpoczęliśmy nasza uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości. 11 listopada to niezwykle ważny i piękny moment w życiu naszego Narodu. Tego dnia obchodzimy bowiem rocznicę odzyskania niepodległości, Polska po 123 latach wróciła na mapy Europy. W rocznicę tego wydarzenia, wszyscy odświętnie ubrani, z przypiętymi do piersi kotylionami, przyszli na to wyjątkowe spotkanie. Każda klasa przygotowała i wykonała jedną ze znanych pieśni patriotycznych. Dzięki temu wszyscy uczniowie nie tylko stali się współtwórcami tego apelu, ale przede wszystkim poznali przepiekne melodie towarzyszące naszemu Narodowi od wielu lat. Uroczystość była niezwykle piękna i wzruszająca. Mamy nadzieję, że taka forma upamiętnienia tego radosnego momentu w historii Polski stanie się w naszym Ośrodku tradycją.

Wizyta w Muzeum Edyty Stein

Kim była Edyta Stein? Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 roku w Kolonii, a świętą - 11 października 1998 roku w Rzymie. "Edyta Stein, pochodząca z rodziny żydowskiej, porzuciła błyskotliwą karierę naukową, by zostać karmelitańską mniszką, przybierając imię Teresy Benedykty od Krzyża i zmarła w obozie zagłady w Oświęcimiu, jest symbolem dramatów Europy naszego stulecia" - oświadczył Papież 1 października 1999 roku, ogłaszając ją współ patronką Europy. W Lublińcu, którego jest patronką znajduje się Muzeum św. Edyty Stein oraz jeden z nielicznych w Europie kościołów pod jej wezwaniem. Muzeum Pro Memoria Edith Stein, tak brzmi jego pełna nazwa, otwarte zostało w 2009 roku w przepięknie odrestaurowanej kamienicy należącej kiedyś do Jej dziadków Courantów, mieszczącej sie przy ulicy Jej imienia. Zwiedzając to miejsca zachwyceni byliśmy jego atmosferą: podniosłą, wyjątkową. W skupieniu obejrzeliśmy całą przygotowana wystawę dotyczącą życia Edyty Stein.

Piknik, piknik i już po pikniku :)

Już po raz trzynasty, ale po raz pierwszy w innym miejscu odbył się Rodzinny Piknik Jurajski. Zabawa zorganizowana przez nasz ośrodek, pana Wiesława Kuleja, pana Stefana Palę z Niezależnego Klubu Biegusów oraz Jednostę Komandosów z Lublińca, jak zawsze okazała się znakomita. Specjalni goście ze swoimi atrakcjami, wspaniałe jedzenie, rodzinna wręcz atmosfera, wszystko to razem sprawiło,żre jak co roku wszyscy kończyli piknik zadowoleni. . Bardzo dziękujemy naszym podopiecznym, którzy mimo nie najlepszej pogody dotarli na miejsce. Zapraszam do przejrzenia albumów ze zdjęciami.

Bieg o Nóż Komandosa w Lublińcu

Jak co roku, w piątek przed naszym niedzielnym Jurajskim Piknikiem Rodzinnym, organizujemy wyjazd do Lublińca, by wziąć udział w Przełajowym Biegu o Ńóż Komandosa. Impreza ta, ma trochę dłuższą tradycję od naszej, gdyż odbywa się już po raz 20. O godzinie 10:00, na stadionie Sparty w Lublińcu rozpoczęli zmagania nasi uczniowie na dystansie 200m. Bardzo dumni jestesmy z naszych chłopców, którzy zajęli bardzo wysokie, tuż za podium miejsca. Remek Szmaciarski był 5, miejsce 6 zajął Piotr Jastrząbek, na 7.miejscu przybiegł Paweł Ciesiułka, zaraz za nim, na miejscu 8. był Paweł Kaczmarek. Bardzo naszym reprezentantom gratulujemy!

XIII Jurajski Piknik Rodzinny

UWAGA!!! Zmiana miejsca !!!

Zapraszamy do Parku Wypoczynkowego "Lisiniec"

Mamy przyjemność, już po raz trzynasty, zaprosić na Jurajski Piknik Rodzinny. W tym roku odbędzie się on w nowym miejscu, na terenie Parku Wypoczynkowego „Lisiniec”, już 9 pażdziernika.

Ta wyjątkowa impreza powstała w 2003 roku z inicjatywy ludzi o wielkich sercach min. członków Niezależnego Klubu Biegusów, lublinieckich komandosów oraz społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 5 w Częstochowie. Jej celem jest propagowanie integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Zakłada ona również włączanie wspomnianych osób w życie społeczno – kulturalne naszego miasta poprzez sport,muzykę oraz spotkania z ciekawymi ludźmi np. generałem dywizji Wojska Polskiego, Panem Romanem Polko.

Przez ostatnich 12 lat Jurajskie Pikniki Rodzinne odbywały się w Gminie Olsztyn, na polanie w Sokolich Górach. Zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Co roku brało w nich udział ok. 400 – 500 osób z Częstochowy i gmin ościennych.

Na wszystkich gości czeka serdeczna atmosfera, liczne pokazy oraz moc sportowych atrakcji min. bieg w workach, konkurs jedzenia pierników na czas, tor przeszkód, zabawy z chustą animacyjną, liczne konkursy muzyczne i plastyczne.

Podczas pikniku będzie można również spróbować domowych wypieków, pieczonek, kiełbasy z grilla czy wojskowej grochówki.

Serdecznie zapraszamy!

Bawimy się bez względu na pogodę!

Odwiedzilismy schronisko dla psów w Cisiu

Z wielką chęcią odpowiedzieliśmy na zaproszenie do odwiedzenia schroniska dla zwierząt w Cisiu (jest to jednocześnie hotel dla zwierząt, w którym pies podczas naszej nieobecności będzie miał opiekę). Z torbami prezentów dla podopiecznych schroniska ( te prezenty to efekt zbiórki przeprowadzonej wśród naszych uczniów) wyruszyliśmy w podróż. Po dojechaniu na miejsce przywitał nas ogromny hałas wyczuwających gości psiakó. Kiedy już przekazaliśmy karmę właścicielce schroniska, ona opowiedziała nam kilka historii o psach z tego schroniska. Okazało się, że większośd psów została tu po prostu podrzucona, były one przywiązywane do bramy, przyprowadzane przez różne osoby. Duża część psów, znalazła już dla siebie domy, część jest w trakcie adopcji, ale spora też cześć bardzo długo już czeka na nowego pana. Gdy właścicielka skooczyła opowiadać, przyprowadziła nam kilka piesków. Były one przecudowne, pozwalały się brać na ręce, karmic i bawić. Spotkanie z nimi było bardzo przyjemne i radosne. Właścicielka schroniska była bardzo zadowolona, że przyjechaliśmy i pomogliśmy tym biednym czworonogom. Powiedziała, że jeśli zechcielibyśmy jeszcze raz odwiedzić schronisko, to ona serdecznie nas zaprasza. Zatem już teraz możemy zapowiedzieć, że z zaproszenia skorzystamy!

Wyjazd do stadniny koni

Już jutro, 22 września, zorganizowany zostanie pierwszy w tym roku wyjazd do stadniny koni przy ul. Kiedrzyńskiej. Szczególne podziękowania dla p.Madejskiej, p.Blukacz za skompletowanie pierwszej grupy i przygotowanie jej wyjazdu. Dla naszych podopiecznych taki bliski kontakt z końmi dostarcza bodźców do stymulacji wszystkich zmysłów. Hipoterapia służy poprawie funkcjonowania dziecka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej a specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część tego procesu terapeutycznego. W sferze fizycznej oddziaływanie hipoterapii związane jest z podnoszeniem ogólnej sprawności, normalizacją napięcia mięśniowego, torowaniem prawidłowego wzorca chodu, poprawą koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu, stymulacją i normalizacją czucia głębokiego i powierzchniowego. W sferze emocjonalnej sprzyja wzrostowi motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego, zwiększeniu poczucia własnej wartości oraz niwelowaniu zachowań trudnych. W sferze poznawczej wpływa na stymulację odbioru wrażeń zmysłowych, poprawę percepcji wzrokowej i słuchowej, stymulowaniu uwagi, pamięci, myślenia, mowy, nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności. Nie mniej ważny jest wpływ zajęć z koniem na rozwój sfery społecznej.

Zajęcia z hipoterapii odbywać się będą cyklicznie, raz w tygodniu, chyba, że pogoda popsuje nasze zamiary.

Wyprawka szkolna w roku szkolnym 2016/17

Kolejny już rok nasi uczniowie będą korzystać z podręczników i pomocy dydaktycznych zorganizowanych przez ich wychowawców w ramach wyprawki szkolnej. Obecnie trwają prace nad wyborem odpowiednich podręczników i ćwiczeń odpowiadającym indywidualnym potrzebom i możliwościom każdego ucznia. W roku szkolnym 2016/17 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów rządowy program obejmuje uczniów klas I-III i VI szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Wszelkich informacji udzielają wychowawcy klas.

Uroczysta Akademia z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W związku z przypadającą na dzień 1 września 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej, w naszym ośrodku odbyła się uroczysta akademia. Była ona hołdem złożonym wszystkim, którzy polegli w walce o wolność naszej Ojczyzny. W czasie tej szczególnej lekcji historii wspominaliśmy również tych wszystkich uczniów, którym nie dane było usłyszeć pierwszego wrześniowego dzwonka w 1939 roku. Śpiewaliśmy wojenne pieśni m.in. "O mój rozmarynie", "Pierwsza Kadrowa (Raduje się serce)", "Przybyli ułani pod okienko", "Warszawskie dzieci" , "Pałacyk Michla", "Hej chłopcy". Obejrzeliśmy również film, przypominający nam znaczenie i historię godła polskiego oraz flagi.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/17

W czwartek 1 września pojawiliśmy się w szkole po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie. Po wakacjach pozostały już tylko wspomnienia, ale mimo to z uśmiechami na ustach i gotowi do pracy wzięliśmy udział w pierwszych spotkaniach z wychowawcami, nauczycielami i kolegami ze szkolnych ław. Wcześniej wzięliśmy udział we Mszy św. w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej by nadać temu dniu wyjątkowy, duchowy wymiar. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział naszych podopiecznych wraz z ich rodzinami i opiekunami we Mszy św.

Zapraszamy na uroczyste rzpoczęcie Roku Szkolnego 2016\17

Drodzy uczniowie! Drodzy rodzice! Serdecznie zapraszamy Was na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2016/17. Otworzymy go uroczystą Mszą św. o godz.11.00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego 19/21. Na mszę św. można udać się bezpośrednio do Kościoła albo ze społecznością Ośrodka spod placówki o godz. 10.30 Po Mszy św. zapraszamy do Ośrodka na spotkanie organizacyjne.

Zakończenie Roku Szkolnego 2015/2016

Składamy wizytę bp Antoniemu Długoszowi z okazji Jego imienin

Uroczystość Pierwszej Komunii Świetej i Bierzmowania

Letnia Olimpiada Sportowa „Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa”(08.06.2016)

Atrakcje z okazji Dnia Dziecka

Występ Zespolu Promyczki na VIII Festynie Rodzinnym w Muzeum Monet i Medali Jana Pawla II w Częstochowie

Koncert Galowy Festiwalu Tworczosci Maryjnej "Sancta Maria" na Jasnej Górze (22.05.2016)

Muzyczna Scena Integracji

Wystep Zespolu Promyczki na VIII Forum Edukacji Twórczej "Sztuka w sztuce" w RODN WOM Czestochowa (18.05.2016)

XVIII Dzien Godnosci Osób z Niepełnosprawnoscia Intelektualna (18.05.2016)

„O rybaku i złotej rybce” przedstawienie w wykonaniu Klub Mlodego Wolontariusza z Gimnazjum nr 7

Uroczystość z okazji Dnia Mamy!

Kochane Mamy!

Serdecznie zapraszamy na uroczyste spotkanie z okazji Waszego święta, które odbędzie się w Ośrodku, 25 maja o godz. 11.00.

Wycieczka do Planetarium Instytutu Fizyki AJD

Biegamy z sercem w Gliwicach

Strażak zawsze rękę poda

Wyróżnienie w konkursie o tytuł Regionalnego Lidera Otwartej Szkoły/Placówki organizowanym przez RODN "WOM" w Częstochowie

W związku z ogłoszeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej roku szkolnego 2015/2016 – Rokiem Otwartej Szkoły,Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” ogłosił konkurs o tytuł "Regionalnego Lidera Otwartej Szkoły/Placówki". Celem tego konkursu było : promowanie modelu szkoły otwartej na kulturę, sztukę, sport, środowisko lokalne oraz inne obszary i wartości, szerokie upowszechnianie przykładów dobrej praktyki w zakresie otwartości szkoły, dzielenie się doświadczeniem przez nauczycieli, wspieranie działań zmierzających do integracji szkoły ze środowiskiem zewnętrznym oraz kształtowanie kompetencji społecznych nauczycieli. Komisja konkursowa po wnikliwej analizie nadesłanych prac wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach przedszkola/szkoły podstawowe i gimnazja/szkoły ponadgimnazjalne. Z dumą możemy ogłosić, iż w konkursie tym otrzymaliśmy wyróżnienie. Konferencja, prezentującą przykłady dobrej praktyki na podstawie nagrodzonych prac, połączoną z uroczystym podsumowaniem oraz wręczeniem pucharów, dyplomów i certyfikatów uczestnictwa odbędzie się 30 maja 2016 r. o godz. 13.00 w RODN „WOM”, w Auli „Forum”.

Konkurs plastyczny na okolicznościową monetę został rozstrzygnięty!

Szanowna komisja nagrodziła prace w nastepujących kategoriach: "przedszkole, grupa rewalidacyjna oraz nauczanie indywidualne" nagrodę otrzymuje Magdalena Biegańska, wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje Kacper Palacz. W kategorii "uczniowie szkoły podstawowej" nagrody otrzymują: Dominik Korek, Mikołaj Socha, Paweł Ciesiułka, wyróżnienie w tej kategorii otrzymuje Bartek Krawczyk. W kategorii "uczniowie gimnazjum" nagrodę otrzymuje Kamil Pośpiech, natomiast wyróżnienie Robert Leś. Nagrodami głównymi konkursu zostali wyróżnieni:Kamil Pośpiech, Mikołaj Socha oraz Jakub Wolański. Wygranym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za tak liczny udział w konkursie.

Zjazd Poloni Świata w Częstochowie

Już w tę sobotę w Częstochowie odbędzie się Zjazd Polonii Świata. W szczególnym roku, kiedy świętujemy 1050 Rocznicę Chrztu Polskiego będzie on poświecony właśnie temu wydarzeniu. W programie zjazdu m.in. rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą "1050 Rocznica Chrztu Polski", a także występ naszych podopiecznych.

Serdecznie zapraszamy w sobotę, 30.04.2016 od godz 12:00 do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II (Częstochowa, ul. Jagiellońska 67/71).

Konkurs plastyczny z okazji 1050 lecia Chrztu Polski

Przypominamy, iż wciąż czekamy na prace plastyczne wykonane na konkurs z okazji 1050 lecia Chrztu Polski. Projekt monety (awers i rewers) wykonany wspólnie przez całą rodzinę, prosimy dostarczyć do ośrodka najpóźniej do wtorku.

Lekcja biblioteczna "Franklin na tropie nowego kolegi"

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Pierwszy Dzień Wiosny

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

XIII Gala Wręczenia Statuetek Przyjaźni

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Wizyta w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Wielkanocne warsztaty plastyczne w Gimnazjum nr 9

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Światowy Tydzień Mózgu w RODN "WOM"

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Zwiedzamy OPK Gaude Mater

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Teatrzyk Kamishibai - odsłona czwarta.

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Zwiedzamy Muzeum Częstochowskie

Zapraszamy do galerii zdjęć by zobaczyć jak przebiegało to spotkanie.

Odwiedzamy Miejską Galerię Sztuki

Trzeba się bawić, bo karnawał w pełni!

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć. Znaleźć tam można fotorelację z zabawy karnawałowej w świetlicy, tańców z zaprzyjaźnionymi przedszkolakami w Przedszkolu Miejskim im "Jasia i Małgosi".

Przygody żółwia Franklina - lekcja biblioteczna w styczniu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Dzień Babci i Dziadka

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć a także obejrzenia filmu z występu.

Jakie "Dobre rady na odpady" poznaliśmy w Multicentrum Zodiak?

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Jasełka w Kościele p.w. NMP Zwycięskiej

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

W galerii zdjęć umieszczony jest również film z uroczystości, zapraszamy do obejrzenia.

Wręczyckie Jasełka

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Kolędowanie z Biskupem Antonim Długoszem w Klubie Politechnik

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć a także do obejrzenia filmu z występu.

Bajka "Jaś i Małgosia" w wykonaniu studentek AJD

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

X Jubileuszowa Gwiazdka Piłkarska

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Spotkanie opłatkowe w świetlicy i w internacie

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

"Gdy się Chrystus rodzi" wspólne kolędowanie

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Wigilia w naszym gimnazjum

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Poranek muzyczny w Filharmonii Częstochowskiej

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Sportowe Mikołajki w Klubie Stacherczak

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Mikołajki z płk Tarapaczem i gośćmi z Gimnazjum nr 7

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Paraolimpiada na Hali Polonia

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Zabawa andrzejkowa

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Olimpiada sportowa "Przełam bariery z ISD Huta Częstochowa"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Poranek muzyczny w Filharmonii Częstochowskiej

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w galerii zdjęć.

Spotkanie autorskie z panem Zbisławem Janikowskim w klubokawiarni Pestka

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z galerii zdjęć.

Skrzydlate spotkanie

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z galerii zdjęć.

Relacja z jurajskiego pikniku.

Prawie 1000 zdjęc w galerii!

Już po raz dwunasty niewielka polana w Sokolich Górach w Gminie Olsztyn była świadkiem Jurajskiego Pikniku Rodzinnego, który odbył się 4 października 2015 roku. W Pikniku tym brały udział niepełnosprawne dzieci oraz ich rodziny pochodzące z całego subregionu częstochowskiego. To z myślą o nich imprezę tą zorganizowali: pracownicy Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 5 w Częstochowie, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Niezależny Klub Biegusów oraz Pan Wiesław Kulej. W tym roku naszą zabawę zaszczycił swoją obecnością Pan Generał Roman Polko. Obecna była również Wiceminister Skarbu Pani Izabela Leszczyna, oraz przedstawiciele władz Miasta Częstochowy: Wiceprezydent Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak, Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Magdalena Dębska, a także przedstawiciele wielu fundacji i środowisk pozarządowych. Nie zawiedli wieloletni, sprawdzeni przyjaciele Ośrodka: przedstawiciele Klubu Biegusów; Panowie Stefan Pala i Wiesław Kulej, Redaktor Naczelna Miesięcznika „Puls Regionu” Pani Joanna Bar, Pan Krzysztof Koselski - starszy chorąży sztabowy rezerwy WP, przedstawiciele jednostki komandosów z Lublińca, Jurajska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, judocy z Uczniowskiego Klubu Sportowego JUDO 48 w Częstochowie i wielu innych. Otwarcie imprezy zainaugurowało muzyczne show w wykonaniu Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. Podczas pikniku odbywały się liczne konkurencje sportowe. Profesjonalną sportową rozgrzewkę poprowadzili rugbiści z Rugby Club Częstochowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również biegi na różnych dystansach. Wszyscy chętni mogli poćwiczyć nordic walking „pod okiem” Pana Leszka Kownackiego - instruktorem nordic walking oraz nauczyciela z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Słowiku. Uczestnicy Pikniku mogli podziwiać pokaz sztuk walki jaki zaprezentowali zawodnicy z Akademii Walki „Muai Tai” z Częstochowy oraz spróbować swoich sił podczas wspinania się na ściankę wspinaczkową, którą udostępniła Jurajska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z myślą o najmłodszych uczestnikach Pikniku zorganizowano m.in.: tor przeszkód, rzuty do celu, przeciąganie liny, zabawy z chustą Klanzy, szukanie skarbu w lesie, konkurs jedzenia pierników na czas, wyścigi w workach oraz konkursy plastyczne. Dorośli mogli postrzelać na strzelnicy paintballowej i przejechać się wyjątkowym motocyklem dzięki uprzejmości Klubu Reds Demons. Podczas zabawy na świeżym powietrzu można było spróbować doskonałej wojskowej grochówki, pieczonek, kaszanki i kiełbasy z grilla, chleba ze smalcem oraz pysznych ciast. Efektowny wjazd wozu strażackiego oraz pokaz umiejętności Ochotniczej Straży Pożarnej z Olsztyna były zwieńczeniem tego tak pełnego wrażeń dnia. Jak co roku wszyscy uczestnicy Pikniku zostali nagrodzeni wykonanymi specjalnie na tę okazję medalami i dyplomami, które wręczali: Wiceminister Skarbu Pani Izabela Leszczyna, Wiceprezydent Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak oraz Pani Magdalena Dębska – Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Cz ęstochowie. Już po raz dwunasty Piknik okazał się wielkim sukcesem integracji, gdyż dzięki niemu wszyscy jego uczestnicy mogli poczuć się jak jedna wielka rodzina.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy w zakładce galeria na głównej stronie. Znaleźć tam można aż 5 albumów z prawie 1000 zdjęciami. Wielkie podziękowania dla drużyny p.Bożeny Kownackiej :)

XII Jurajski Piknik Rodzinny

Już w tą niedzielę zapraszamy serdecznie na naszą wspaniałą coroczną imprezę.W tym roku dobrej zabawie sprzyjać będzie urozmaicony program pikniku. Zaplanowano zawody sportowe, gry, konkursy, paintball, ognisko, dmuchańce, pokazy zumby i capoeiry, nordic walking, zabawę taneczną, pokaz orkiestry policyjnej, konne i motocyklowe przejażdżki. Rozpoczęcie pikniku o godz 12.

Serdecznie zapraszamy

Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej Maciejówka

Życzenia imieninowe dla ks biskupa seniora Stanisława Nowaka

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Olimpiada sportowa "Razem"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy

Gra miejska "Teraz Błeszno"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Festiwal Sztuki Współczesnej ARTERIA

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie sie już we wtorek, 01.09 o godz.10:00.

Serdecznie zapraszamy