Wydarzenia z lat poprzednich
powrót do strony głównej

Wakacje!

Dziękując za cały rok szkolny pełen wrażeń i sukcesów, życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód i wielu niezapomnianych przeżyć.

Do zobaczenia we wrześniu!

foto

Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaplanowane jest na godz 13, w piątek 26 czerwca.

Zajęcia w tym dniu odbywać się będą wg normalnego planu piątkowego(dotyczy to również świetlicy).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Letnia olimpiada sportowa "Przełam bariery"

Na stadionie miejskim przy ul. Dąbrowskiego odbyła się jak co roku Letnia Olimpiada Sportowa "Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa". I jak co roku wzięliśmy w niej bardzo czynny udział. Biegaliśmy, skakalismy w dal, rzucaliśmy kulą, biegaliśmy przez przeszkody. Wspólnie z uczestnikami zawodów, którymi byli uczniowie z innych placówek specjalnych z terenu Częstochowy, bawiliśmy się wspaniale. Na zakończenie imprezy nasi dzielni zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i słodycze.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Wycieczka do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Wycieczka do Krasiejowa, oddalonego od Częstochowy o ok 70km, rozpoczęła się wcześnie rano przygotowaniami do wyprawy. Panie zapakowały jedzenie, herbatę, napoje, koce i wszystko inne co mogło byc \ na takiej dalekiej wycieczce. Wsiedliśmy do samochodu ok 10 i rozpoczęliśmy we wspaniałych nastrojach wycieczkę. Droga wcale nam się nie dłużyła, towarzyszyły nam w niej śpiewy i mnóstwo śmiechu. Krasiejów przywitał nas piękną pogodą i przeogromnym parkingiem, dającym do myślenia o wielkości samego parku rozrywki.

Zwiedzaliśmy ścieżkę edukacyjną z modelami ponad 200 dinozaurów, prowadzi ona przez teren wyrobiska i ma długość około 1500 m. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są modele mezozoicznych gadów i płazów. Prawie 70 gatunków i około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone są liczne plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów. Po drodze spotkaliśmy Pawilon Paleontologiczny, gdzie znajdują się zabezpieczone kości dinozaurów.Pawilon Paleontologiczny zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt. "Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter "in situ”, to znaczy, że jest jedynym muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.Podziwialiśmy rekonstrukcje szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis oraz mogliśmy zobaczyć prace paleontologów. Na koniec niepowtarzalny "małpi gaj" pełen zjeżdżalni, tunelów i przeszkód oraz wielki plac zabaw. Wszystko w bajkowym prehistoryczny otoczeniu. Jednym słowem, chyba nasza najbardziej wyjątkowa wycieczka.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

"Dzień Dziecka na sportowo" wielki festyn na stadionie RKS Raków Częstochowa

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

foto

Lekcja biblioteczna

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Dzień Dziecka z WKU Częstochowa

Z okazji Dnia Dziecka, z myślą o najmłodszych przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie – kpt Paweł KOWALCZYK, odwiedził naszych podopiecznych. W imieniu Wojskowego Komendanta Uzupełnień, kadry oraz pracowników wojska WKU w Częstochowie wręczył dzieciom upominki w formie słodkości. W imieniu dzieci jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Spotkanie z harcerzami w WOM

Dzisiaj braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji pt.: "Cała Polska czyta dzieciom - Tydzień czytania dzieciom w bibliotekach"

W tym celu odwiedzialiśmy Biblotekę Pedagogiczną RODN "WOM" w Częstochowie gdzie czekało na nas wiele atrakcji. Słuchaliśmy opowiadań czytanych przez harcerzy i zuchów. Mogliśmy również uczestniczyć we wspólnych zabawach muzyczno-ruchowych oraz poznać zasady, których na co dzień muszą przestrezgać harcerze i zuchy. Mamy nadzieję, że za rok znowu właczymy się do tej wspaniałej akcji.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Wywiad w radiu Fiat z panią dyrektor Małgorzatą Mysłek

W zakładce GALERIA znajdą Panstwo zapis wywiadu jaki udzieliła dyrektor naszego osrodka pani Małgorzata Mysłek radiu Fiat. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

foto

Dzień Dziecka

Wita Was słoneczny ranek,

tyle dzisiaj niespodzianek,

tyle przygód czeka Was.

Pierwszy czerwca !

Wstawać czas !

Dzisiaj święto wszystkich dzieci

– to szczególny dla Was dzień.

Jasne złote słonko świeci,

spoza chmur uśmiecha się.

foto

Festiwal Muzyczny Sancta Maria na Jasnej Górze

To już VII edycja Festiwalu Maryjnego, którego uroczysta Gala odbywa się w Sali im. o Kordeckiego na Jasnej Górze. Celem Festiwalu skierowanego do dzieci i młodzieży jest propagowanie kultury chrześcijańskiej ze szczególnym uwzględnieniem kultu maryjnego. Hasłem Festiwalu stały się słowa: „Pójdź za Matką Miłości”.Festiwal został podzielony na cztery części: konkurs muzyczny, plastyczny, literacki i multimedialny. Gali można było usłyszeć najlepsze wykonania w Konkursie Muzycznym, przejrzeć galerię nagrodzonych prac w Konkursach Plastycznym i Literackim oraz obejrzeć wyświetlane prace z Konkursu Multimedialnego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Swiętujemy Dzień Mamy

Dzień Matki to obchodzone w Polsce 26 maja święto wszystkich mam. Życzenia z okazji Dnia Matki składają dziś wszyscy – od najmłodszych do najstarszych. Dzieci i młodzież z naszego osrodka, zaprezentowały dla swoich Gosci bogaty program artystyczny a uczniowie klasy VI odtańczyli ze swoimi mamami pięknego walca. Ta wyjątkowa, pełna wzruszeń uroczystość zakończyła się wręczeniem przez dzieci samodzielnie wykonanych dla mam upominków oraz przygotowanym poczęstunkiem.

Z całego serca wszystkim Mamom z okazji ich święta życzymy Sto lat!!!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Muzyczna Scana Integracji

Coroczne święto muzycznej aktywności dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną miało miejsce jak zawsze w Klubie Politechnik. Wystąpilismy tam z układem tanecznym do piosenki T.Love "Chłopaki nie płaczą". I tak jak podczas wczesniejszych występów, tak i teraz otrzymalismy gromkie brawa.

Zapraszamy do obejrzenia nagranego filmu z tego wydarzenia, który znajdziecie Państwo w zakładce "Galeria"

Festiwal P.A.Sz.O.N w Katowicach

Na kolejny festiwal, na którym moglismy pokazać cały nasz kunszt taneczny wybralismy się aż do Katowic. Zespól "Promyczki" otrzymał zaproszenie na pierwszą edycję Przeglądu Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych P.A.Sz.O.N.Występowalismy razem z solistami, grupami teatralnymi i innymi zespołami tanecznymi z aż 26 miejscowosci - Raciborza, Kuźni Nieborowskiej, Wodzisławia Śląskiego, Tarnowskich Gór, Gliwic, Radzionkowa, Będzina, Żor, Cieszyna, Częstochowy, Skoczowa, Kalet, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Bytomia, Tych, Wyr, Ustronia, Sosnowca, Nakła Śląskiego, Blachowni, Pyskowic, Katowic, Zabrza, Świętochłowic i Rybnika :). Towarzystwo zatem było fantastyczne.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Swiętujemy Rok Jana Pawła II

Sejm RP uchwalił, iż rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata".W uchwale przypominają również, że w kwietniu 2015 r. przypada 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji "wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II". Chcąc włączyć się w te obchody przygotowalismy krótka uroczystosc ku czci Ojca Swiętego. Spiewalismy piesni szczególnie bliskie Janowi Pawłowi, przypomnielismy Jego biografię a także obejrzelismy film ze spotkania Ojca Swietego z dziećmi. Do przygotowania dekoracji wykorzystalismy portrety Jana Pawła II wykonane przez uczniów klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 39.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Klub Motocyklowy Red Demons wspiera naszych podopiecznych

Serdecznie chcielibysmy podziekować naszym Przyjaciołom z Klubu Red Demons. Poswięcili oni swoj czas w sobotnie przedpołudnie by odnowić hustawki oraz zjeżdżalnie na naszym placu zabaw.

Jeszcze raz dziękujemy :)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

XII Przegląd Małych Form Teatralnych

W Klubie Politechnik odbył się XII Przegląd Małych Form Teatralnych – „Terapia przez sztukę”. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowało 9 grup z Częstochowy oraz 1 grupa z Bogumiłka. Celem przeglądu jest terapia i zabawa poprzez sztukę, a także kreowanie inwencji artystycznej uczniów z upośledzeniem umysłowym w dziedzinie teatru i sztuk plastycznych, integracja środowiska oraz wymiana doświadczeń między zespołami. Tegoroczny przegląd odbył się pod hasłem „Podróże kształcą”.Każdy zespół, który wystąpił na scenie Klubu Politechnik został nagrodzony statuetką oraz nagrodami rzeczowymi, a przedstawienie, które zostało najwyżej ocenione przez jurorów, otrzymało tzw. puchar przechodni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Dzień Ziemii w Szkole Podstawowej nr 39

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem : „Z energią zmieńmy źródła”. Z tej okazji uczniowie klasy III, IV oraz V wybrali sie na specjalnie przygotowane przedstawienie z tej okazji przez uczniów klasy Ia w Szkole Podstawowej nr 39. Gospodarze przywitali nas bardzo serdecznie i z lekką tremą zaprezentowali przedstawienie pt:"Ratujmy Matkę Ziemię". Teksty przeplatane były śpiewem i popisami aktorskimi młodych talentów. Występy bardzo się nam podobały, na koniec nagrodzilismy dzieci gromkimi brawami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Juz wkrótce zaprosimy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Wizyta w Multicentrum Zodiak

Multicentrum „Zodiak” to dawny Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie. Na pewno większosc z nas nie jeden raz mijała tą charakterystyczną budowlę w Parku Staszica pod Jasną Górą.W okresie międzywojennym zaadoptowany na obserwatorium astronomiczne.Przekazany Muzeum w 2004 roku. Wyremontowany i oddany do użytku w 2010 r. jako Multicentrum „Zodiak”- interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży. Multicentrum "ZODIAK" promuje nowoczesne metody edukacji oparte na zaawansowanych technologiach i programach komputerowych. Włącza się również czynnie w promocję nowoczesnej edukacji zarówno w zakresie zdobywania umiejętności poruszania się w skomputeryzowanym świecie jak i możliwości ukierunkowania i poszerzania zainteresowań. Szczególnie istotne jest to, że zdobywanie wiedzy w „ZODIAKU” odbywa się w formie nauki przez zabawę. Jest to o tyle ważne, że nauka nie jest przykrą koniecznością tylko staje się dla uczestników warsztatów przyjemnością. Daje dużo radości a jednocześnie kształtuje wyobraźnie, pobudza myślenie oraz wpływa na rozwój uczestników.

Z radoscią więc wybraliśmy się w to miejsce na zajęcia pt.: "Bajkowa Amazonia". Dzięki nim mogliśmy poznać zwierzęta zamieszkujące tropikalną dżunglę przy pomocy komputerów i nowoczesnej techniki. Wspólnie budowaliśmy nawet modele motyli.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Teatrzyk Kamishibai

Kamishibai to teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: sztuka teatralna na papierze.Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach o wymiarach 37x27,5 wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai. Kamishibai można porównać do teatru marionetkowego, w którym miejsce marionetek zajmują ilustracje.

Kartonowe plansze z obrazkami opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Tył karty zarezerwowany jest na tekst oraz miniaturkę obrazka. Parawan stoi zwrócony do dzieci, czytający stoi z boku lub z tyłu i czyta opowieść, zmieniając płynnie plansze. Gdy parawan zostaje otwarty opiera się on na dwóch przednich okiennicach co zapewnia mu stabilność. Tył parawanu jest pusty tak, aby można było czytać tekst umieszczony na tylnej części każdej z plansz. Parawan można umieścić np. na stoliku, na wysokości oczu publiczności.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Relacja z XII Gali wręczenia Statuetek Przyjaźni

Dnia 24. 04. 2015 o godz. 12 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie po raz dwunasty zorganizowano uroczystą galę, w czasie której wręczono Statuetki Przyjaźni. Społeczność Ośrodka honoruje nimi życzliwe sobie osoby. Historia statuetki ma już 12 lat. Po raz pierwszy wręczono je w 2003 roku. Autorem statuetki przedstawiającej dzieci, które trzymają w dłoniach dwa przenikające się serca jest częstochowski artysta plastyk - Stefan Pala.

Licznie przybyłych na uroczystość gości powitała dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pani Małgorzata Mysłek. Prowadzące galę nauczycielki: Małgorzata Pabich i Marta Madejska, podkreślały jak ważną rolę w codziennym życiu wychowanków Ośrodka odgrywa bezpośredni kontakt z artystami: muzykami, aktorami, plastykami. To oni wprowadzają dzieci w piękny i zaczarowany świat sztuki. Zapewne dlatego aż trzy z przyznanych w tym roku statuetek powędrowały w ręce instytucji kulturalnych: Pana Ireneusza Kozery -Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana, Pana Roberta Dorosławskiego- Dyrektora Naczelnego Teatru im. Adama Mickiewicza i Regionalnego Ośrodka Kultury. Czwartą statuetkę, za życzliwość i pomoc w corocznym organizowaniu Jurajskich Pikników Rodzinnych, które integrują środowiska osób niepełnosprawnych otrzymał RED DEMONS MC -Klub Motocyklowy.

Co roku przyznawane są również nagrody specjalne: nagrodę Super Przyjaciela w roku 2015 otrzymał Pan Zdzisław Wolski- Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, nagrodę Złotego Anioła -Pan Adrian Staroniek- Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Cz-wy. W kategorii „Serce” nagrodzeni zostali: Pan Stefan Pala i Wojskowy Klub Biegacza „ META ” Lubliniec.

Każda gala jest niepowtarzalna, ma inny motyw przewodni i każda niezmiennie dostarcza wielu wzruszeń obecnym na uroczystości rodzicom, dzieciom, laureatom i pracownikom Ośrodka. W tym roku uroczystość wręczania statuetek uświetnili znani artyści: Maciej Maślikowski z zespołu Shamboo oraz Siergiej Wowkotrub. Ich występy wzbudziły aplauz i zachwyt publiczności. Podobnie jak występy dzieci z Ośrodka, które pod kierunkiem nauczycieli, jak co roku, przygotowały niezapomniane kreacje. Muzyczny zespół Promyczki zatańczył w rytm piosenki Chłopaki nie płaczą zespołu T.Love, zaś teatralny zespół Mandaryn przedstawił inscenizuję sceny balkonowej z dramatu Romeo i Julia. Podsumowaniem uroczystości było wykonanie zdjęcia wszystkich laureatów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

XII Gala wręczenia Statuetek Przyjaźni już wkrótce

W piątek 24 kwietnia o godz. 12 w naszym Osrodku po raz dwunasty zostanie zorganizowana uroczysta gala, w czasie której wręczone będą Statuetki Przyjaźni. Społeczność Ośrodka honoruje nimi życzliwe sobie osoby. Historia Statuetki ma już 12 lat. Po raz pierwszy wręczono je w 2003 roku. Autorem statuetki przedstawiającej dzieci, które trzymają w dłoniach dwa przenikające się serca jest częstochowski artysta plastyk - Stefan Pala. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się: Pan Ireneusz Kozera -Dyrektor Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana, Pan Robert Dorosławski- Dyrektor Naczelny Teatru im. Adama Mickiewicza, Regionalny Ośrodek Kultury i RED DEMONS MC -Klub Motocyklowy. Każda gala jest niepowtarzalna, ma inny motyw przewodni i każda niezmiennie dostarcza wielu wzruszeń obecnym na uroczystości rodzicom, dzieciom, laureatom i pracownikom Ośrodka.

Wielkanocne życzenia

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy wiosenne życzenia: zdrowych, pogodnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością Świąt, radosnego i wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz wesołego Alleluja !!!

foto

Msza wielkanocna z Biskupem Długoszem

Gościmy Muńka Staszczyka z zespołu T.Love i Macieja Maślikowskiego z zespołu Shamboo

31 marca Zygmunt Staszczyk- współzałożyciel, lider, wokalista T. Love i Maciej Maślikowski- lider zespołu Shamboo, byli gośćmi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 5 w Częstochowie.

Gości powitała pani dyrektor Małgorzata Mysłek, a krótką rozmowę z muzykami przeprowadziła nauczycielka Ośrodka - Katarzyna Dziuba.

Zapytany o tremę Muniek Staszczyk zapewnił, że dziś, po 35 latach pracy rzadko ją odczuwa. Byłoby kokieterią gdybym tak twierdził-powiedział artysta. Jednak na początku kariery(lata 80)bywało ciężko. Znak rozpoznawczy Muńka- ciemne okulary to „efekt” tremy właśnie. Muniek zaczął je nosić, bo dzięki nim czuł się na scenie bezpiecznie. Dziś to już rodzaj natręctwa-tłumaczył Staszczyk.

-Ja całą tremę zrzucam na Muńka- żartował pan Maciej.

Na pytanie czy od zawsze śpiewał Staszczyk zapewnił, że nie był typem dziecka występującego na akademiach. Zaczął śpiewać dopiero w liceum, gdzie szybko stał się lokalną gwiazdą. W IV Liceum Ogólnokształcącym, do którego chodził Zygmunt, narodził się też pseudonim artysty. Profesor od muzyki pan Krawczyński zapytał kiedyś Staszczyka czy w domu wszyscy mówią do niego „Muniek” i choć do tej pory nikt tak do niego nie mówił, od tego momentu wszyscy zaczęli go tak nazywać.

-Zygmunt jest bardziej moim bratem niż kolegą. Cały powrót Shamboo stał się dzięki niemu-mówił pan Maciej zapytany o szkolne przyjaźnie, o to czy nadal przyjaźnią się ze Staszczykiem. Muniek mówiąc o szkolnych przyjaźniach wspominał Macieja Maślikowskiego, ale i Janusza Janinę –Iwańskiego- wszyscy panowie wychowali się bowiem na jednym osiedlu(Raków).

-17-tka, moja szkoła podstawowa, też we mnie buzuje, ale bardziej świadomie wspominam oczywiście liceum, o nim powstała słynna piosenka- „IV Liceum Ogólnokształcące”. Każdy chciałby, żeby to była piosenka o jego szkole, ale to piosenka o liceum częstochowskim. Częstochowa jest ciekawym miastem i choć Warszawę, w której mieszkam od 30 lat też pokochałem, mam sentyment do tego miasta. Jestem wdzięczny, że o mnie pamiętacie.

Rozmowa z muzykami przerywana była występami dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Uczniowie zatańczyli w rytm muzyki zespołu T.Love i Shamboo. Panowie nie kryli wzruszenia i zaskoczenia, dziękowali dzieciom za pomysły i pracę włożoną w przygotowanie tej miłej niespodzianki.

-Teraz się tremuję-żartował Maślikowski.

Trema nie przeszkodziła jednak gościom w zaśpiewaniu najsłynniejszego przeboju zespołu T.Love- „IV Liceum Ogólnokształcące”. Ten niespodziewany występ wzbudził aplauz rodziców i dzieci.

Zapytany o koncertowe plany Staszczyk zaprosił na jesienny koncert pożegnalny starego składu zespołu T.Love a Maślikowski przypomniał, że Shamboo występuje na placu Biegańskiego 18 IV(akcja Moto serce).

Na koniec spotkania rodzice i dzieci mieli możliwość porozmawiania, zrobienia pamiątkowych fotografii z gwiazdami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Szukamy wiosny z motocyklistami z klubu Red Demons

Nasi przyjaciele z klubu motocyklowego Red Demons MC zaproponowali nam

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Przywitajmy wiosnę wspólną zabawą

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Witamy wiosnę na Starym Rynku

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Rekolekcje wielkopostne w Kościele NMP Zwycięskiej

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Kulinarne spotkanie z Szymonem Szlendakiem

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Jasełka w Parafii NMP Zwycięskiej w Częstochowie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Bal karnawałowy z udziałem przedszkolaków z "Jasia i Małgosi"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Jasełka dla naszych Przyjaciół

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Lekacja biblioteczna pt. "Nina bawi się w lekarza"

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Dzień Babci i Dziadka

W piątek, 23 stycznia świętowalismy w naszym ośrodku Dzień Babci i Dziadka. Zaprosilismy naszych gości by przedstawić im specjalnie przygotowane przedstawienie jasełkowe. Dziadkowie mogli podziwiać występy dzieci, które wcieliły się w postaci: Gwiazdek, Ptaszków, Pasterzy, Mikołajów, Królów, Aniołków, Górali i Świętej Rodziny. Na koniec nie zabrakło oczywiscie słodkiego poczęstunku w trakcie którego dziadkowie opowiadali sobie nawzajem wspaniałe historie o swoich wnuczętach, był to też moment, kiedy dzieci mogły uroczyście wręczyć prezenty dla swoich dziadków.

Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz chcielibysmy złożyc najserdeczniejsze życzenia z okazji Ich święta i jeszcze raz podziękować za ich obecność.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia

Zapraszamy na świętowanie Dnia Babci i Dziadka

Zapraszamy wszystkie Babcie oraz Dziadków na uroczystość, która odbędzie się z okazji Ich święta w piątek 23 stycznia o godz 12.

foto

Spotkanie jasełkowe z ks.Biskupem Antonim Długoszem

Zgodnie z tradycją w okolicach Bożego Narodzenia organizujemy nasze ośrodkowe spotkania jasełkowe. Wyjątkowym ościem w tym roku był Biskup Antoni Długosz. Tej podniosłej uroczystości towarzyszyła wyjątkowa atmosfera. Spotkaniom z Biskupem towarzyszy zawsze uśmiech i radość, nie inaczej bylo tym razem. Nie zabrakło również gorących życzeń, które są nieodłącznym elementem spotkania jasełkowego. Biskup życzył wszystkim „żeby pokój był na Ziemi i niósł radość wszystkim, żeby słońce nam świeciło, raj był naokoło, żeby ludziom było dobrze i wesoło”. Równie piękne życzenia złożyła wszystkim obecnym dyrektor szkoły Pani Małgorzata Mysłek.

Jasełka w gimnazjum nr 9

18 grudnia goscilismy w Gimnazjum nr 9, przy ulicy Sobieskiego. Zaproszoni zostalismy przez Samorząd Uczniowski obejrzelismy jasełka przygotowane przez p.D.Dąbrowską i A.Konopkę- Mróz, a następnie wzięlismy udział w zajęciach plastycznych. W małych grupkach ozdabialismy świąteczne choinki. Dużo radości wywołała niespodziewana wizyta św. Mikołaja, który rozdawał nam drobne prezenty. Ostatnim punktem programu było wspólne śpiewanie kolęd. To spotkanie wprowadziło wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

Wspólne kolędowanie

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego spotkania i wspólnego kolędowania. My również pragniemy kultywować tą tradycję. Zebralismy się by razem, by głosno zaspiewać piesni „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy „Lulajże Jezuniu” ( pomagalismy sobie też instrumentami).Miła, świąteczna atmosfera udzielała się wszystkim, dzieciom i nauczycielom a takie wspólne świętowanie staje się powoli naszą grudniowa tradycja.

Gwiazdy sportu i estrady dzieciom

Speedway Fan Club Częstochowa,zorganizował w Klubie Stacherczak coroczną imprezę integracyjną Gwiazdy Sportu i Estrady Dzieciom. Już po raz szesnasty dzieci niepełnosprawne bawiły sie na wspaniale przygotowanej zabawie. Z roku na rok jest coraz więcej atrakcji, a także coraz liczniejsze jest grono znakomitych gosci, którzy poswięcają swój czas by sprawić radosć dzieciom. Mielismy okazję spotkać żużlowców Włókniarza, piłkarzy Skry Częstochowa oraz Rakowa, sportowców Speedway Quad oraz Lwów /Unimotu Speedrower. Wysłuchalismy wielu występów muzycznych ale przede wszystkim to my wystąpilismy na scenie tańcząc razem z Panem Prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Wracamy oczywiscie za rok :)

Zabawa z Mikołajem

Nasz osrodek gościł w swoich murach niecodzienną osobę, wyczekiwaną przez dzieci niecierpliwie już od kilku dni. Gdy tylko pokazała się w drzwiach na twarzach dzieci zagosciły piękne usmiechy. Jak co roku Mikołaj przyjechał do nas z wielkim workiem prezentów, ale przede wszystkim by spedzic miło z nami czas. Były piosenki, wiersze i wspólna zabawa. Na koniec Mikołaj rozdawał przygotowane dla każdego wychowanka piękne podarki ukryte w wielkim czerwonym worku. Ale my również przygotowalismy drodne upominki jakimi były przepiękne rysunki przygotowane specjalnie przez dzieci dla wyjątkowego gościa. Dzieci z ogromną radością zaprosiły Mikołaja na przyszły rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

Konkurs Gier i Zabaw Ruchowych „Paraolimpiada” 2014

Podopieczni przedszkoli, szkół oraz innych placówek wychowawczych kształcących niepełnosprawne dzieci wzięli udział w tegorocznej paraolimpiadzie. Te zawody sportowe odbywają sie corocznie w Dniu Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością - 3 grudnia. Ich organizatorem jest m.in. Przedszkole Integracyjne nr 43 a odbyły się w Hali Polonia, przy ul. Dekabrystów. Rywalizowalismy w kilku konkurencjach (bieg z przeszkodami, slalom , rzuty do celu), dopingowani nie tylko przez naszych podopiecznych ale i naszych kolegów i koleżanki z innych placówk. Gosciem honorowym tegorocznych zmagań był znakomity częstochowski sportowiec, wielokrotnie grający w reprezentacji Polski, siatkarz Piotr Gruszka. Oprócz nagród rzeczowych, na koniec dzieci otrzymały również pamiatkowe dyplomy i medale.

Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada"

Częstochowska Fundacja "Oczami Brata" założona przez Pawła Bilskiego jest pomysłodawcą projektu "(Nie)pełnosprawni aktywni kulturalnie". Jednym z działań w ramach tego projektu jest organizowanie Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób Niepełnosprawnych "Maskarada". Przegląd "Maskarada" jest, dlatego wyjątkowy i niepowtarzalny, ponieważ umożliwia pokazanie na scenie osób niepełnosprawnych wraz z wolontariuszami. Przegląd daje możliwość występu na prawdziwej scenie oraz promuje występujące grupy teatralne, muzyków i piosenkarzy. Podczas przeglądu wystąpiły również osoby pełnosprawne - ze szkół artystycznych, które towarzyszyły osobom z niepełnosprawnością na scenie. Podczas Przeglądu wystąpiło 6 grup teatralno - muzycznych oraz 3 artystów indywidualnych (łącznie 135 osób). W Przeglądzie pomagało 50 wolontariuszy. Przegląd nie miał charakteru konkursowego mimo to dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowano nagrody. Impreza odbyła się w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej, bardzo nam się podobała, przyniosła wiele wzruszeń i emocji. Dziękujemy bardzo za zaproszenie.

Bal andrzejkowy

Andrzejkowe Czary Mary miały miejsce w naszym osrodku w ostatni listopadowy piątek. Dzieci odswiętnie ubrane stały w kolejkach do wróżek. Najdłuższa kolejka była, jak co roku do stoiska, przy którym lano woskiem i wyczarowywano nim przeróżne kształty. Dzieci miały również dużo zabawy przy stoliku z zaczarowanymi kubkami mówiącymi o przyszłosci, magicznym sercem oraz spacerującymi butami. Zabawa była bardzo długa, głosna i wesoła, były wspólne tańce i zabawy przy muzyce.

Prestiżowe wyróżnienie od Pana Prezydenta Częstochowy

W piątek, 21 października miała miejsce wyjątkowa uroczystosć zorganizowana przez Urzad Miasta Częstochowy. Zostalismy na niej uhonorowani Certyfikatem „Miejsce Przyjazne Osobom z Niepełnosprawnością”. Nagroda ta jest wyróżnieniem w konkursie organizowanym przez częstochowski magistrat. Konkurs ten ma na celu promocję miejsc użyteczności publicznej, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością lub rodziców z dziećmi, umożliwiając im uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym Częstochowy. Certyfikaty prezydenta Częstochowy z tytułem zostały przyznawane w pięciu kategoriach: urzędy, miejsca kultury i rozrywki, obiekty sportowo-rekreacyjne i biblioteki, obiekty handlowo-usługowe (restauracje, kawiarnie, sklepy, hotele), placówki oświatowe, placówki służby zdrowia. Nasza osrodek został wyróżniony w kategorii placówki oswiatowe konkurując z bardzo liczną reprezentacją placówek w regionie. Tym bardziej jest to dla nas cenne wyróznienie, za które bardzo serdecznie dziękujemy kapitule przyznajacej nagrodę.

foto

Order Uśmiechu dla naszego Przyjaciela Wiesława Kuleja

Serdecznie gratulujemy!

Wieloletni przyjaciel naszej placówki został laureatem szczególnego odznaczenia: ORDERU USMIECHU. Uroczystość nadania odznaczenia Wiesławowi Kulejowi odbyła się w ostrowieckiej Szkole Podstawowej numer 8. Placówka nosi imię wyróżnionych tym medalem. Dekoracji Orderem Uśmiechu dokonała wicekanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Halina Sroczyńska, a na Kawalera Orderu Uśmiechu pasował Wiesława Kuleja członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawaler Orderu Uśmiechu Marian Osuch. Wiesław Kulej, to przedsiębiorca z Kłobucka, własciciel firmy "Odlewnictwo. Eksport-Import" Został odznaczony za wieloletnią pracę na rzecz dzieci, zwłaszcza niepełnosprawnych. M.in.: za współorganizowanie corocznych Jurajskich Pikników Rodzinnych ale przede wszystkim za codzienną pomoc na którą my zawsze możymy liczyć. Po odebraniu orderu, nowy kawaler przyznał, że to wyjątkowe wyróżnienie, ale także zobowiązanie do ciągłego zaangażowania w pomoc potrzebującym dzieciom.

Na koniec kilka słów na temat samej nagrody. Odznaczenie – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie, od 1968 roku. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły "być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić". Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Kawalerami Orderu Uśmiechu są obecnie 953 osoby z przeszło 45 krajów świata.

foto

XI Rodzinny Piknik Jurajski

5 października 2014 r. w Sokolich Górach Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbył się XI Jurajski Piknik Rodzinny. Imprezę organizuje Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 5 w Częstochowie, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca i Niezależny Klub Biegusów. Jurajskie Pikniki mają bogatą historię (pierwszy Piknik odbył się w 2003 r). i na trwałe wpisały się w krajobraz częstochowskich imprez. Każdy Jurajski Piknik Rodzinny jest inny, każdemu towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Łączy je z pewnością jedno: Pikniki są okazją do wypoczynku, zabawy, rozmowy i integracji. Imprezy tego typu pozwalają udowodnić, że osoby niepełnosprawne - dzięki wsparciu swoich rodzin oraz ludzi o wielkich sercach - mogą brać czynny udział w życiu społecznym i odnosić sukcesy. W tym roku organizatorzy, jak zwykle, zagwarantowali dobrą zabawę i przyjazną atmosferę. Dobrej zabawie sprzyjał bardzo urozmaicony program Pikniku: zawody sportowe, gry, konkursy, ognisko, pokazy: zumby i capoeiry, zabawa taneczna, konne i motocyklowe przejażdżki oraz dobre jedzenie. Przyjazną atmosferę zapewnili wyjątkowi goście: podopieczni Ośrodka wraz z rodzinami, Rugby Club Częstochowa, Straż Pożarna z Czatachowy, KS Capoeira, NKB Biegusi, WKB Meta, UKS JUDO 48, Lwy Unimot Częstochowa, przedstawiciele Miejskiej Policji w Częstochowie z maskotką Sznupkiem, Klub Motocyklowy RED Demons MC Częstochowa, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Dziękujemy bardzo za wspólną zabawę!

Bieg o "Nóż Komandosa" w Lublińcu

W piątek, 03 października odbyła się XVIII edycja Biegu przełajowego "O Nóż Komandosa".Organizowana przez lubliniecki Klub Biegacza "META", to jedna z imprez o najdłuższej tradycji sposród organizowanych przez zaprzyjaźnionych z nami komandosów. Startujący w zawodach są żołnierzami, pracownikami lub funkcjonariuszami służb mundurowych w służbie czynnej lub rezerwie. Obowiązuje start w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym. My oczywiscie startowalismy w specjalnie przygotowanej częsci dla dzieci i młodzieży.Zawody dla "Małych Komandosów" odbyły się na stadionie lublinieckiej Sparty. Rywalizowalismy z dziećmi z innych szkół na dystansie 100m. Wysiłek był wielki ale i nagrody w postaci medali i dyplomów fantastyczne. Z niecierpliwoscią czekamy na przyszłoroczne zaproszenie.

Olimpiada sportowa "RAZEM"

Dziś po raz kolejny nasi uczniowie mieli okazję wykazać się sprawnością fizyczną na rozgrywkach sportowych organizowanych przez Zarząd Ludowego Klubu Sportowego "GOL-START" Częstochowa. Jak na każdej olimpiadzie nastąpiło uroczyste zapalenie znicza oraz uroczyste odsłuchanie hymnu narodowego, po których rozpoczęły się konkurencje sportowe. Do współzawodnictwa stanęło wiele szkół i ośrodków, dzięki czemu można było poczuć ducha sportowej rywalizacji i to zarówno wśród sportowców jak i kibiców. Na zakończenie olimpiady każdy z uczestników otrzymał medal, dyplom, a każda placówka okolicznościowy puchar.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Uroczyste powitanie roku szkolnego 2014/2015

Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor Małgorzata Mysłek. Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie wraz z rodzicami udali się do sal lekcyjnych na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie w wychowawcami. W czasie tego spotkania omówione zostały przede wszystkim kwestie organizacji roku szkolnego 2014/2015.

Witamy po wakacjach

Serdecznie witamy wszystkich uczniów i rodziców. Do końca wakacji zostało jeszcze tylko kilka dni, miejmy nadzieję na trochę więcej słońca :) Oto kilka informacji na temat rozpoczęcia roku szkolnego. O godz. 9:00 rozpoczynamy mszą św kościele pw NMP Zwycięskiej przy ul.Słowackiego 19/21. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich podopiecznych, ich rodziców, nauczycieli oraz pozostałych pracowników placówki. O godz. 10:00 kontynuujemy uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2014/15 apelem w ośrodku. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z sekretariatem ośrodka.

foto

Już wakacje

Wszystkim naszym podopiecznym, przdszkolakom i uczniom życzymy wspaniałych, wesołych i roześmianych wakacji. Niech ten letni czas będzie dla nich pełen niezapomnianych wrażeń.

Do zobaczenia po wakacjach!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/14

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym roku wydarzenie to podzielone zostało na dwie części. Jako pierwsze zaprezentowały się przed licznie zgromadznymi rodzicami i gośćmi nasze przedszkolaki oraz dzieci i młodzież z grup rewalidacyjnych. Przepięknie przedstawiły "Calineczkę" i zebrały ogromne brawa. Następnie udały się na spotkanie w klasach ze swoimi nauczycielami gdzie otrzymały specjalne dyplomy. Jak zawsze, ostatniemu przed wakacjami spotkaniu towarzyszyło bardzo dużo miłych słów i wzruszeń. Wszyscy bedziemy czekać z niecierpliwością na naszych przedszkolaków. Jako drudzy z dużo poważniejszym repertuarem wystąpili uczniowie szkoły podstawowej. Na początku wprowadzono sztandar i odśpiwano hymn Polski. Potem był odświętny polonez w którym zaprezentowali się wszyscy uczniowie. Rozdanie świadectw oraz specjalnych dyplomów dla rodziców miało już miejsce w klasach. Świadectwa ukończenia nauki w szkole podstawowej otrzymało trzech uczniów, jednak nie rozstajemy się z nimi. Wszyscy oni będą kontunuowali naukę w gimnazjum, które od nowego roku szkolnego będzie funkcjonowało w naszym ośrodku. Wszyscy nawzajem - uczniowie,rodzice, nauczyciele życzyli sobie radosnych, wesołych wakacji. Spokojnego odpoczynku i nabrania sił do zmagania się z nauką od września. Do zobaczenia dziewczęta i chłopcy po wakacjach!

Letnia olimpiada sportowa "Przełam bariery"

na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbyła się Letnia Olimpiada Sportowa " Przełam Bariery z ISD Huta Częstochowa " brały w nim udział Szkoły Specjalne i Ośrodki pomocy Społecznej z Częstochowy.Głównymi organizatorami imprezy byli Miasto Częstochowa i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie . Olimpiadę wspierała ISD Huta Częstochowa Sp. z O.O. Sportowcy naszego ośrodka dzielnie konkurowali z kolegami i koleżankami z innych placówek. Były kręgle, biegi na wózkach, biegi na róznych dystansach po połączone ze slalomem,skok w dal itp. Słoneczna pogoda bardzo sprzyjała zabawie a po imprezie został nam dobry humor, puchar i wielki worek z cukierkami.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Z życzeniami imieninowymi u Biskupa Długosza

Nie zapominamy o szczególnym dniu naszego wspaniałego Przyjaciela. Z okazji imienin do Biskupa Antoniego Długosza wybrali się uczniowie naszej szkoły. Złożyli na jego ręce życzenia obfitych Bożych łask, sił i zdrowia oraz samych radosnych chwil. Spotkanie to jak zawsze było ciepłe i wzruszające.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

OGŁOSZENIE

Rada Pedagogiczna SOSW Nr 5 na posiedzeniu w dniu 12.06.2014 jednogłośnie zdecydowała o niewprowadzaniu obowiązującego Zestawu Podręczników w roku szkolnym 2014/2015. Nauczyciele zobowiązali się do samodzielnego opracowania materiałów dydaktycznych.

Spotkanie z Szymonem Szlendakiem i Piotrem Gruszką podczas "Alei Dobrego Smaku"

Podczas tegorocznego Festiwalu Sztuki Kulinarnej "Aleja Dobrego Smaku" gwiazdą imprezy był nasz wieloletni przyjaciel Szymon Szlendak. Na głównej scenie umieszczonej na pl.Biegańskiego opowiadał o swojej wielkiej pasji - gotowaniu a także przygotowywał popisowe danie razem ze znanym sportowcem częstochowskim Piotrem Gruszką. Odwiedziliśmy go w czasie imprezy i wspólnie pozowaliśmy do zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii.

Dzień Dziecka na sportowo z RKS Raków Częstochowa

W tym roku postanowiliśmy skorzystać z wyjątkowego zaproszenia klubu sportowego RKS Raków Częstochowa i wziąć udział w organizowanym przez sportowców Dniu Dziecka na ich stadionie. Podobnie jak w ubiegłym roku impreza zorganizowana była z rozmachem i bardzo licznymi atrakcjami dla dzieci i ich rodziców. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, dmuchane zamki i malowanie twarzy, konkursy plastyczne i sportowe z nagrodami ( organizowane przez wychowawców z naszego ośrodka) mini boisko do piłki nożnej, pokaz motocyklowy, gry i zabawy z Socatots, pokaz zumby, prezentacja wozu strażackiego, tenis ziemny, pokaz umiejętności komandosów z grupy "Raptor". Przeprowadzono również pokazowy mecz piłki nożnej, w którym władze Miasta Częstochowy spotkali się z drużyną złożoną z częstochowskich sportowców. Sportowcy w tym spotkaniu byli górą. Bardzo nas cieszy bardzo liczny udział w imprezie naszych wychowanków i ich rodziców. Mamy nadzieję, ze bawili się wspaniale.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii.

Wycieczka do opolskiego Zoo

Wycieczka do Zoo w Opolu była kolejną ciekawą wycieczka dla naszych uczniów. Pogoda tego dnia była znakomita więc wszystko zapowiadało się wspaniale. Po dotarciu na miejsce okazało się, ze jest ciekawiej niż sobie wyobrażąliśmy. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki.Były tam wspaniałe egzotyczne żyjątka, które mogliśmy obserwować swobodnie spacerujące po trawie, nurkujące w wodzie lub skaczące z gałęzi na gałąź. Przemierzając alejki ogrodu oglądały z bliska jego mieszkańców, poznały ich wygląd i tryb życia. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu dlatego z pewnością za jakiś czas znów odwiedzimy jego mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

VI Festiwal Twórczości Maryjnej "Sancta Maria"

Już po raz szósty Stowarzyszenie "Sancta Maria" zorganizowało na Jasnej Górze festiwal twórczości maryjnej, w tym roku pod hasłem "Zawierz Panu jak Maryja". Patrona honorowy nad tym wydarzeniem objął Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo oraz Przeor Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze o. Roman Majewski. Festiwal o zasięgu ogólnopolskim ma charakter konkursu organizowanego w kategorii muzycznej i plastycznej. Finałowa gala Festiwalu tegorocznego festiwalu odbyła się 25 maja, na Jasnej Górze w Auli Ojca Kordeckiego. Podczas Gali można było usłyszeć najlepsze wykonania w konkursie muzycznym, przejrzeć galerię nagrodzonych prac w konkursie plastycznym. Zespół "Promyczki" z naszego ośrodka wystąpił z nagrodzonym ogromnymi brawami występem do pieśni "Bóg się Mamo nie pomylił".

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

XX Festiwal "Muzyczna Scena Integracji"

W Klubie Politechnik odbył się jubileuszowy XX Festiwal „Muzyczna Scena Integracji”. Na scenie zaprezentowały się zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno-muzyczne, wokalno-taneczne i taneczne z placówek kształcenia specjalnego – szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej z Częstochowy i innych miejscowości. Wśród nich my, z naszym hitem - wystepem tanecznym do przeboju Andrzeja Zauchy "Już taki jestem zimny drań". Imprezę otworzył Prezydent Częstochowy pan Krzysztof Matyjaszczyk, a artystycznie rozpoczął Kawaler Orderu Uśmiechu, największy przyjaciel dzieci – biskup Antoni Długosz, który na scenie zaśpiewał dwie piosenki. Jedną – Taki duży, taki mały, może Świętym być – a'capella z towarzyszeniem tłumu obecnych na sali dzieci i ich opiekunów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Trening z mistrzem Krzysztofem Kułakiem- wizyta w klubie AFC

Laureat naszej Statuetki Przyjaźni, wielokrotny mistrz Polski w sportach walki, przygotował specjalną atrakcję dla naszych uczniów. Jest to kolejne już spotkanie i wspólne ćwiczenie na na profesjonalnej sali treningowej, z wykorzystaniem specjalnego sprzętu. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich ćwiczeniach, niektóre z nich wymagały od nich naprawdę dużego wysiłku i zaangażowania. Jeszcze raz dziękujemy Panu Krzysztofowi!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

XVI Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Już po raz XVI obchodzono na pl.Biegańskiego Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem tej imprezy jest integracja, pokazanie społeczności lokalnej, jak funkcjonują osoby niepełnosprawne, w jakich ośrodkach się uczą, w jakich ośrodkach podlegają terapii, rehabilitacji. W tym roku tematem przewodnim uroczystości były obchody 10 lecia właczenia Polski do Unii Europejskiej. Każda z placówek biorących udział w uroczystościach reprezentowała inny kraj Uni Europejskiej i wytypowała swojego przedstawiciela w wyborach parlamentarnych. My byliśmy przedstawicielami Szwecji, przygotowaliśmy krótką prezentację o tym kraju, szwedzkie słodkości i muzykę Abby. Niestety wyborów nie wygraliśmy, zwyciężyła Grecja. Gratulujemy wygranym!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Przegląd Małych Form Teatralnych "Terapia przez sztukę"

Dziś w Klubie Politechnik odbył się XI Przegląd Małych Form Teatralnych – „Terapia przez sztukę”, którego głównym organizatorem jest Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały grupy teatralne z przedszkoli, szkól, ośrodków specjalnych z Częstochowy. Celem tego przeglądu jest terapia i zabawa poprzez sztukę, a także kreowanie inwencji artystycznej uczniów z niepełnosprawnościami w dziedzinie teatru i sztuk plastycznych, integracja środowiska oraz wymiana doświadczeń między zespołami. Każdy zespół, który wystąpił dziś na scenie Klubu Politechnik został nagrodzony statuetką oraz nagrodami rzeczowymi, a przedstawienie, które zostało najwyżej ocenione przez jurorów, otrzymało tzw. puchar przechodni.

V Parada Postaci Literackich

Coroczna parada została przygotowana w związku ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Organizatorami byli: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego; Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Podopieczni nasi maszerowali w tym kolorowym pochodzie poprzebierani za postaci z bajek. Na placu Biegańskiego, na którym odbywały sie główne uroczystości oglądaliśmy występy teatralne, braliśmy udział w konkursach ( m.in.: na najpiękniej przebraną postać oraz transparent promujący uroczystość). Bardzo dziękujemy Paniom studentkom z AJD za wspólną zabawę i wspaniałe towarzystwo!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Gościmy Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych Grupa RAPTOR

Odwiedzili nas goście w mundurach, byli komandosi skupieni w Stowarzyszeniu Żołnierzy Wojsk Specjalnych Grupa Raptor. Przywieźli ze soba skrzynie pełne skarbów. Dzieci mogły przebrać się w strój komandosa, z kamizelką i plecakiem włącznie. Celowały z plastikowych replik karabinów, chowały się w specjalnych płachtach do obserwacji w terenie i patrzyły przez wojskowe lornetki. Bawiły się również z wielką żywą maskotką. A na koniec pozowały do wspólnych zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

XI Edycja Wręczenia Statuetek Przyjaźni

Dnia 11. 04. 2014 w SOSW nr 5 w Częstochowie po raz jedenasty została zorganizowana uroczysta gala, w czasie której wręczone zostały Statuetki Przyjaźni. Społeczność Ośrodka honoruje nimi życzliwe sobie osoby. Historia Statuetki ma już 11 lat. Po raz pierwszy wręczono je w 2003 roku. Autorem statuetki przedstawiającej dzieci, które trzymają w dłoniach dwa przenikające się serca jest częstochowski artysta plastyk - Stefan Pala.

W tym roku w gronie nagrodzonych znaleźli się:

Prezydent Miasta Częstochowy - Pan Krzysztof Matyjaszczyk

Radny Miasta Częstochowy - Pan Janusz Danek

Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy - Pan Wiesław Wolski

Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu - Pan Pułkownik Wiesław Kukuła

Pani Marzena Welgryn- Firma ARTMEDAL

Prezes Klubu Sportowego RKS Raków Częstochowa - Pan Krzysztof Kołaczyk

Co roku przyznawane są nagrody specjalne: Złotego Anioła w tym roku otrzymał Chorąży Jacek Spodniewski z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Statuetkę Super Przyjaciela otrzyma Krzysztof Koselski-Starszy Chorąży Sztabowy Rezerwy Prezes WKB Meta Lubliniec.

Każda gala jest niepowtarzalna, ma inny motyw przewodni i każda niezmiennie dostarcza wielu wzruszeń obecnym na gali laureatom, gościom, rodzicom, i pracownikom Ośrodka. Tegoroczna gala organizowana była w konwencji: „lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Zapraszamy na Dzień Otwarty

Drogi Rodzicu, jesteśmy placówką niosącą fachową pomoc dla Twojego dziecka. Naszą misją jest wszechstronne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych i intelektualnie i z dysfunkcjami psychoruchowymi. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie jest publiczą placówką oświatową, mieści się przy ul. Słowackiego 35 w dzielnicy Trzech Wieszczów. Przyjmujemy dzieci do przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum oraz grup rewalidacyjno-wychowawczych. Nasi wychowankowie są objęci edukacją oraz wieloma terapiami m.in.: logopedyczną, psychologiczną, hipoterapią, dogoterapią oraz rehabilitacją ruchową. Placówka zapewnia swoim podopiecznym całodobową opiekę w internacie. Dzięki małym grupom dzieci mają stworzone dogodne warunki do nauki, rozwoju i zabawy. Nieustanny rozwój placówki zapewnia jak najlepsze standardy opieki nad dziećmi. Wykwalifikowana kadra wychowawców i terapeutów dba o wysoką jakość nauczania i zapewnia indywidualne podejście do każdego ucznia, a rodzinna atmosfera daje poczucie bezpieczeństwa. Ośrodek posiada własny samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, którym bezpłatnie dowozimy dzieci na zajęcia.Dysponujemy również własną kuchnią, gdzie przygotowywane są posiłki dostosowane do indywidalnych diet dzieci. Pomoc i zrozumienie znajdą również rodzice naszych wychowanków. Prowadzimy Grupę Wsparcia dla Rodziców - jej celem jest wspomaganie ich w wychowaniu dzieci.

Dyrekcja Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 26 marca 2014 r. w godzinach 8.00-15.00

Zapraszamy rodziców dzieci z niepełnosprawnościami oraz osoby pracujące na rzecz dobra dziecka i rodziny, w tym szeroko rozumianej oświaty. w dniu tym będzie można zobaczyć jak pracują z dziećmi specjaliści w gabinetach terapeutycznych (logopedycznym, psychologicznym, polisensorycznym, rehabilitacyjnym) a także skorzystać z indywidualnych konsultacji, m.in.: z psychologiem, logopedą, olifrenopedagogiem, sudropedagogiem i innymi terapeutami.

Bal Karnawałowy

Coroczny bal karnawałowy odbył sie u nas w piątek, 7 lutego. Uczestniczyły w nim dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych i szkolnych. Zabawę prowadziła Pani Zima, to u niej na zamku odbywał sie tegoroczny bal. Wśród kolorowych dekoracji, przy dźwiękach wesołej muzyki dzieci bawiły sie wesoło, a poprzebierane były za kolorowe postaci ze świata baśni i bajki. Na twarzach tancerek i tancerzy cały czas malował się uśmiech. Było bardzo radośnie, zabawnie i kolorowo. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Ferie zimowe

Wszystkim naszym wychowankom oraz ich rodzinom życzymy udanych i radosnych ferii zimowych! Do zobaczenia w poniedziałek, 3 lutego.

foto

Dzień Babci i Dziadka

To był dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Nasi uczniowie zaprosili swoje Babcie i swych Dziadków na specjalnie przygotowane obchody ich święta. Babcie i Dziadków licznie przybyłych na uorczystość Im poświęconą powitała i złożyła życzenia pani dyrektor Małgorzata Mysłek. Następnie dzieci zaprezentowały wyjątkowy program artystyczny, bajkę o Jasiu i Małgosi. Na twarzach Babć i Dziadków widać było ogromne wzruszenie. Po występach wnuczęta wręczyły Gościom prezenty i zaprosiły do klas na poczęstunek. Dzieci chciały w ten sposób wyrazić wielkie uczucie dla Babć i Dziadków oraz podziękować za dobro i miłość, które otrzymują od nich każdego dnia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. W GALERII ZDJĘĆ DO OBEJRZENIA FILM Z ZAREJESTROWANYM PRZEDSTAWIENIEM - ZAPRASZAMY

XIII Wręczyckie Jasełka 2014

Grupa teatralna "Mandaryn" z kolejną nagrodą! Jak co roku uczestniczyliśmy w organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy Wielkiej przeglądzie zespołów prezentujących widowiska jasełkowe. I jak co roku wróciliśmy z wygraną. Otrzymaliśmy Nagrodę Specjalną jury! Zapraszamy do obejrzenia relacji do galerii zdjęć.

Koncert Scholi Dziecięcej "Skarby Maryi"

Odwiedziły nas dziewczynki ze Scholi Dziecięcej "Skarby Maryi" z parafi św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie. Przyszły do nas z rodzicami i swoimi opiekunkami,Siostrami od Aniołow: S.Joanną Motyl i S.Mirosławą Jakubowską. Radosne dźwięki kolęd wypełniły za sprawą naszych gości nasze serca. My towarzyszyliśmy im śpiewem oraz graniem - dostaliśmy mnóstwo wykonanych przez dziewczynki instrumentów. Dziękujemy gościom za pracę jaką włożyły w przygotowanie tego koncertu a przede wszystkim za niezapomniane wrażenia jakich nam dostarczyły!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Jasełka w Kościele Rektoralnym

Prawdziwą istotę świąt - narodzenie Jezusa - przybliżają jasełkowe przedstawienia. Zespół teatralny "Mandaryn" w kościele rektoralnym pw. Najświętszego Imienia Maryi (przy ANM 56) takie właśnie spotkanie z historią narodzin Pana przygotował. Występ był urozmaicony - przeplatany śpiewem kolęd , tańcami, krótkimi inscenizacjami. Brali w nim udział zarówno nauczyciele jak i osoby z niepełnosprawnościami. Gromkie brawa widzów oznaczały, że występ bardzo się podobał. Mamy nadzieję na równie udany występ w przyszłym roku!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii

Życzenia Świąteczne

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w nadchodzącym roku składa Dyrekcja, nauczyciele oraz pozostali pracownicy SOSW nr 5.

foto

Spotkanie kolędowe " Śpiewajmy i grajmy mu"

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który z niecierpliwością czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Zawsze kojarzą się z niepowtarzalną i wyjątkową atmosferą, są okazją do wspólnego spotkania i kolędowania. Tą tradycję wspólnego śpiewania pięknych polskich kolęd pięlęgnujemy różnież w naszym ośrodku. Dzieci i nauczyciele, wszyscy uroczyście ubrani zebrali się dookoła naszej pięknej choinki i śpiewali bożonarodzeniowe pieśni. To grudniowe przedpołudnie upłynęło wszystkim we wspaniałej i radosnej atmosferze. Serdecznie zachęcamy wszystkich do świątecznego, rodzinnego kolędowania!

Kolędowanie w Olkuszu

Jak co roku zostaliśmy zaproszeni przez naszych przyjaciół z Olkusza na wspólne kolędowanie. Wszystkich bardzo wzruszyliśmy naszym występem do pieśni "Bóg się Mamo nie pomylił". Przedstawialiśmy scenę narodzin Jezusa do tej ślicznej muzyki. Na zakończenie uczestniczyliśmy we wspólnym biesiadowaniu, śpiewając przy tym kolędy i pastorałki. Szczególnie chciałabym pogratulować naszemu uczniowi Mateuszowi Dragańskiemu,który po raz pierwszy sam wybrał się w tak daleką podróż i był bardzo dzielny.

Bajka o św.Mikołaju

Kolejny już raz studentki Wydziału Pedagogiki AJD, przygotowały dla nas we współpracy z fantastycznymi Paniami prowadzącymi u nas lekcje biblioteczne, przedstawienie dla naszych dzieci. Tym razem dzieci miały przyjemnnść obejrzeć krótki spektakl o św. Mikołaju. Dziewczęta zadbały o świąteczny klimat, przygotowały bogatą scenografię, muzykę sama historia była bardzo zabawna i pouczająca. Uczniowie podziękowali im za to gromkimi brawami. Po spektaklu wystarczyło jeszcze czasu na wspólne malowanie i tańce. Bardzo dziękujemy za tę wizytę.

Gwiazdy sportu i estrady dla dzieci w Klubie Muzycznym Stacherczak

To już 13. edycja mikołajek organizowanych przez klub Włókniarz Częstochowa oraz Speedway Fan Club. Jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia jest radny Janusz Danek,laureat naszej statuetki Anioła Dekady. Atrakcjami spotkania były m.in.: spotkania ze znanymi sportowcami, występy grupy hip-hopowej, pokaz szermierki, taekwondo olimpijskiego, motorów żużlowych, ale przede wszystkim nasz występ. Zaprezentowaliśmy się przed licznie zgromadzoną publicznością "Walc rybek" z gościnnym udziałem p.Jarosława Marszałka, wiceprezydenta miasta Częstochowy. W galerii zdjęć zapraszamy koniecznie do obejrzenia filmu z zarejestrowanym występem.

Zabawa mikołajkowa

Mikołajki w naszym ośrodku to chyba ulubiona tradycja naszych podopiecznych. Na sali króluje już choinka i mnóstwo jest wszędzie świątecznych dekoracji. Wypatrywaliśmy przez okna Mikołaja, który w końcu do nas dotarł. Był trochę spóźniony, sanie z reniferami z powodu braku śniegu musiały zostać w Laponi. Jak tylko Mikołaj do nas wszedł, dzieci przywitały go radośnie. Wspólnym tańcom i zabawom nie było końca a w tle rozbrzmiewały piękne świateczne piosenki. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie z Mikołajem i oczywiście wręczenie dzieciom prezentów. My też mieliśmy dla naszego gościa prezenty, każda grupa przygotowała specjalnie dla niego porace plastyczną. Mikołąjowi tak bardzo się u nas podobało, że odwiedził jeszcze dzieci w ich klasach.

Zabawa była jak zawsze wyśmienita, dając dzieciom wiele radości. Mikołąj obiecał, że jeśli dzieci będą równie grzeczne przez cały kolejny rok to ponownie nas odwiedzi. Czekamy z nieciepliwością!

Zabawa andrzejkowa

Koniec listopada to ostatnia szansa na huczną zabawę przed zbliżającym się adwentu. Do zabawy z okazji Andrzejek zaprosiła nas do swojego zamku czarownica Agnieszka. Przygotowała dla nas oprócz świetnej muzyki do tańczenia mnóstwo innych atrakcji. Było tradycyjne lanie wosku, wróżenie przyszłości z czarodziejskiej szklanej kuli, losowanie karteczek ze śmiesznymi przepowiedniami. Dzieci bawiły się świetnie a do domu zabrały woskowe odlewy. Niektóre z tych kształtów były naprawdę przedziwne.

Olimpiada sportowa "Przełam Bariery" z ISD Huta Częstochowa

Tradycyjnie już od kilku lat bierzemy udział w imprezie sportowo-rekreacyjnej organizowanej przez ISD Hutę Częstochowa oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W tym roku bawiliśmy się razem z 250 innymi uczestnikami z ośrodków i szkół z Częstochowy i okolic. Organizatorzy przygotowali mnóstwo ciekawych konkurencji, gry ruchowe, konkurencje sportowe w czterech kategoriach ruchowych. Jak zawsze wszyscy nasi sportowcy wrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

Olimpiada Uśmiechu z Harcerzami

W Szkole Podstawowe nr 38, na zaproszenie Namiestnictwa Nieprzetartego Szlaku Hufca ZHP Częstochowa, uczestniczyliśmy w corocznej Integracyjnej Olimpadzie Sportowej. Oprócz nas, brały w niej udział ekipy z innych szkół specjalnych i ośrodków z Częstochowy. Były konkurencje sportowe i słodki poczęstunek. Uczyliśmy się tez piosenek i tańców harcerskich. Zabawę zakończyło wręczenie nagród i upominków oraz pamiątkowe zdjęcie.

Już z niecierpliwością czekamy na przyszły rok!

Szymon Szlendak znów gotuje z nami!

Mamy nadzieję, że nie musimy nikomu przedstawiać naszego Gościa. To nasz przyjaciel od wielu, wielu lat, odwiedzał nas jeszcze gdy uczęszczał do gimnazjum. Teraz jest świetnie zapowiadającym się kucharzem, pracującym na co dzień w kuchni warszawskiego hotelu InterContinental, z samym Karolem Okrasą. Tematem przewodnim naszego listopadowego spotkania były naleśniki. Dzieci przygotowywały je z owocami, serkiem, czekoladą. Było wesoło, głośno a przede wszystkim smacznie! Już czekamy na następne pyszności, tym bardziej, iż Szymon obiecał przyjechać nastęnym razem ze swoja babcia, ktora jest jego kulinarnym przewodnikiem.

Charytatywny mecz AZS Częstochowa

Sobota, 23 listopada był ważnym dniem dla naszego Ośrodka. Odbył się wtedy mecz ligowy klubu siatkarskiego AZS Częstochowa,w czasie którego odbywała się zbiórka pieniędzy. Nasi przyjaciele ze stowarzyszenia "Po prostu" zbierali pieniądze na doposażenie Zielonej Sali Gimnastycznej w sprzęt sportowo-rekreacyjny. Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi Konradowi Pakoszowi za tą wspaniałą inicjatywę.

Szczególnie chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy nas wsparli wrzucając pieniądze do puszek.

Serdecznie witamy odwiedzających naszą stronę !!

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 23.XI z inicjatywy Prezesa AZS Częstochowa Pana Konrada Pakosza przeprowadzona zostanie akcja charytatywna. Zbierane będą pieniądze na doposażenie Zielonej Sali Gimnastycznej w naszym Ośrodku w sprzęt sportowo-rekreacyjny.

Możliwość fizycznej aktywności naszych dzieci przyspiesza i harmonizuje ich rozwój. Uczenie staje się łatwiejsze, skuteczniejsze i bardziej radosne. Nie ma nic w umyśle, czego by przedtem nie było w zmysłach (Arystoteles) to dewiza, na której opieramy nasze metody pracy.

Wszystkim Państwu, którzy wesprą inicjatywę AZS w imieniu dzieci
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!!
Dyrekcja i Rada Pedagogiczna SOSW5

Pasowanie na Pierwszaka

Na dzień ślubowania Pierwszoklasiści czekali od dawna. Do tej chwili przygotowywali się od pierwszego tygodnia nauki w szkole. Uczniowie przygotowali część artystyczną a potem złożyli ślubowania. Podczas aktu ślubowania uczniowie przyrzekali, że będą dobrze wypełniać obowiązki ucznia, swą nauką i zachowaniem będę sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Następnie Pani dyrektor szkoły Małgorzata Mysłek przystąpiła do pasowania z wielkim ołówkiem, a wychowawczynie klas, p. Bożena Zembik-Herman i p. Daria Adamczyk wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Dla uczniów i ich rodziców przygotowano, po części oficjalnej, słodki poczęstunek.

Życzymy Pierwszoklasistom bardzo dobrych wyników w nauce, wielu radości oraz niezapomnianych chwil w naszej placówce. Wszystkim Rodzicom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na naszej uroczystości serdecznie dziękujemy.

O tym jak przebiegała uroczystość możecie się Państwo przekonać oglądając zdjęcia w naszej galerii.

foto
foto

Jubileuszowy - dziesiąty Rodzinny Jurajski Piknik

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Nr 5 w Częstochowie po raz dziesiąty zorganizował Rodzinny Jurajski Piknik. Impreza odbyła się 6 października 2013 roku, tradycyjnie na terenie Sokolich Gór w gminie Olsztyn.

Jubileuszowy Piknik rozpoczął się wyjątkowym akcentem - prezentacją krótkiej historii Pikniku, w czasie której przebito dziesięć balonów, symbolizujących dziesięć minionych spotkań. Każdy z balonów przebijała osoba w szczególny sposób związana z poszczególnymi Piknikami. Byli to min: Stefan Pala - przedstawiciel NKB Biegusów, grupy maratończyków i współorganizatorów Pikniku, Joanna Bar redaktor naczelna Pulsu Regionu, Janusz Adamkiewicz - przedstawiciel grupy motocyklistów. Następnie zapalono ogień przyjaźni i odśpiewano hymn pikniku.

W tym wyjątkowym dniu podczas zmagań sportowych, uczestnicy pikniku mogli zapomnieć o codziennych problemach i walce z niepełnosprawnością. Jak co roku przygotowano mnóstwo atrakcji, z których skorzystały niepełnosprawne dzieci i młodzież z subregionu częstochowskiego oraz ich rodziny. Były zawody w przeciąganiu liny, jedzenie pierników na czas, wyścigi na motorkach, wyścigi w workach, rzuty do celu, konkursy plastyczne, szukanie skarbu w lesie. Uczestnicy pikniku mogli przejechać się opancerzonym samochodem z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, motocyklem (dzięki uprzejmości Klubu Reds Demons), zrobić sobie zdjęcie z wojskową maskotką lub przejechać się konno (dzięki Oddziałowi Konnemu Policji z Częstochowy).

Na jubileuszowym Pikniku nie zabrakło wyjątkowych gości, przyjaciół, którzy od lat towarzyszą Ośrodkowi w pracy i wspólnej zabawie: sportowców (Stefan Pala, judocy z UKS JUDO 48 Częstochowa), wojskowych (Krzysztof Koselski, Jacek Spodniewski), prasy (Joanna Bar, Wojciech Mścichowski, Jacek Krasucki ), Urzędu Miasta (radny miasta Janusz Danek, naczelnik Wydziału Edukacji - Ryszard Stefaniak). Za wytrwałość, z jaką towarzyszą podopiecznym Ośrodka w sportowych zmaganiach, wyróżniono ich pamiątkowymi dyplomami.

Piknik zawsze jest okazją do rozmowy i rekreacji. Każdy Jurajski Piknik Rodzinny jest inny, każdemu towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Imprezy tego typu pozwalają udowodnić, że osoby niepełnosprawne - dzięki wsparciu swoich rodzin oraz ludzi o wielkich sercach - mogą brać czynny udział w życiu społecznym i odnosić sukcesy.

Pracownicy Ośrodka, jak co roku, zadbali o dobre jedzenie: były ciepłe napoje, pieczone ziemniaki, kiełbaski, kaszanka z grilla, własnego wypieku ciasta, a także nadziewane dżemem, pieczone w folii jabłka, które zrobiły furorę na zeszłorocznym pikniku. W tym roku wyjątkowym powodzeniem cieszyła się grochówka przygotowana przez komandosów Jednostki Wojskowej z Lublińca.

Wszyscy uczestnicy Pikniku otrzymali wyjątkowe medale, które będą pamiątką, nagrodą za zwycięstwo integracji i ducha sportu.

"Tu zawsze jest fajnie, dzieci się bawią, my rozmawiamy i też się bawimy! Jesteśmy tu co roku, w przyszłym też będziemy" - zapewnia tata jednej z podopiecznych.

GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW

Spotkania Grupy Wsparcia dla rodziców dzieci uczęszczających do Ośrodka ruszają po wakacjach od dnia 25 września 2013 r. Udział rodziców w grupie wsparcia jest dobrowolny. Na spotkania można przychodzić ze swoimi dziećmi, które podczas zajęć dla rodziców maja zapewnioną opiekę i atrakcyjne zajęcia zorganizowane przez pracowników Ośrodka. Spotkania Grupy Wsparcia odbywać się będą raz w miesiącu w środy w godz. 16.00 - 18.00. Kolejne terminy spotkań to:

30.10.2013r.

27.11.2013r.

18.12.2013r.

15.01.2014r.

26.02.2014r.

26.03.2014r.

23.04.2014r.

28.05.2014r.

25.06.2014r.

Grupę prowadzą: Pani Małgorzata Pabich i Pani Jolanta Domalewska - Krocz.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY

OLIMPIADA SPORTOWA RAZEM

Jak co roku we wrześniu mogliśmy liczyć na udział w Olimpiadzie Sportowej RAZEM Czekali na nią zarówno młodzież jak i nauczyciele, bo ruch na świeżym powietrzu poprawia nastrój zarówno młodszym jak i starszym.

W tym roku spotkaliśmy się na stadionie 13 września. Tradycyjnie już olimpiadę otworzyła parada drużyn sportowych, w trakcie której kibice gromkimi brawami mogli powitać sportowców. Prócz ciekawych rozgrywek sportowych, organizatorzy przygotowali także poczęstunek.

Nasi wspaniali zawodnicy odnieśli sukces w skoku w dal, kręglach, rzutach do celu oraz unihokeju. I choć każdy ze sportowców wrócił ze złotym medalem na piersi, to wszyscy przyznają zgodnie, że ważniejsza od zwycięstwa jest dobra zabawa.

foto
foto

WITAMY PO WAKACJACH

Z radością rozpoczynamy kolejny rok szkolny w naszym Ośrodku. Szczególnie ciepło witamy grupę maluszków, życząc im uśmiechu na buziach oraz szybkiej adaptacji w przedszkolu.

Wszystkim dzieciom życzymy wielu wspaniałych zabaw w gronie kolegów i koleżanek oraz samych sukcesów w nauce.

Rodzicom życzymy siły i optymizmu, zadowolenia z postępów dzieci, a nauczycielom sukcesów wychowawczych i dydaktycznych.

foto

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Po dziesięciu miesiącach nauki zakończył się kolejny pracowity rok. Pożegnaliśmy go pięknymi występami, wręczeniem dyplomów i świadectw, podziękowaniami i życzeniami.

Wszystkim dzieciom ich Rodzicom oraz nauczycielom życzymy by wakacje były czasem wypoczynku byśmy wszyscy mogli nabrać sił i zapału w kolejnym roku szkolnym. Życzymy, aby nadchodzące wakacje były radosne i bezpieczne, by sprzyjały poznawaniu ciekawych miejsc i zawieraniu nowych znajomości.

DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH !

foto
foto

DZIEŃ GODNOŚCI

"EKO integracja", pod takim hasłem odbył się 7 czerwca w hali widowiskowo - sportowej na Zawodziu w Częstochowie XV Dzień Godności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym "Koło" w Częstochowie.

W trakcie trwania imprezy, dzieci odwiedził bp Antoni Długosz, który wspólnie z nimi tańczył i śpiewał piosenki.

Zapraszamy do galerii zdjęć, aby zobaczyć jak prezentowały się dzieci.

foto
foto

SPORTOWY CHARYTATYWNY PIKNIK Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Mecz piłkarski z udziałem prezydenta miasta i koszulka z autografem Kuby Błaszczykowskiego - najważniejszymi akcentami Sportowego Charytatywnego Dnia Dziecka. Mimo kapryśnej pogody "WSZYSCY ZAGRALI DLA OŚRODKA NR 5".

Drużyny grały w składach: "POLITYCY, URZĘDNICY, DZIENNIKARZE": Adam Nyga - Krzysztof Matyjaszczyk, Tomasz Łuszcz, Damian Lewandowski, Tomasz Blukacz - Andrzej Zaguła, Dawid Wytrzymały, Marcin Mazik, Daniel Zalejski - Łukasz Kot, Piotr Pala. Grali także: Andrzej Kowalski, Krzysztof Lazik, Adam Studnicki.
SPORTOWCY": Grzegorz Lelonek - Rafał Niewmierzycki, Jakub Bik, Konrad Trąbczyński, Przemysław Warocki - Paweł Mizgalski, Krzysztof Kołaczyk, Janusz Danek, Jerzy Brzęczek - Włodzimierz Seifryd, Renata Uchnast. Grali także:Dawid Błaszczykowski, Cezary Suchan, Joanna Ściblak, Aleksandra Pięta, Katarzyna Ślifirczyk, Szymon Trąbczyński.

Po zaciętym meczu zwyciężyli przedstawiciele sportu wynikiem 2:1. W czasie przerw meczu głównego swoje umiejętności zaprezentowały Kluby : Saint's Częstochowa - drużyna futbolu amerykańskiego oraz Rugby Club Częstochowa.

Celem imprezy było zebranie funduszy na doposażenie bazy sportowo-rekreacyjnej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie. Przedstawiciele wszystkich klubów sportowych przekazali na ręce p.Małgorzaty Mysłek -dyrektor Ośrodka -cenne trofea, które zostaną zlicytowane podczas jesiennej aukcji . Koszulkę klubową Borussi - Dortmund z autografem Kuby Błaszczykowskiego przekazał wraz z pozdrowieniami jego brat Dawid.

Swoje wsparcie okazali Ośrodkowi także częstochowscy artyści. Na scenie zaprezentowały się zespoły taneczne: "SPLOT" pod kierunkiem p. Joanny Głód, zespół tańca irlandzkiego "Irish Step", grupa " Jeszcze raz" ze studia tańca Hit the Floor Marcina Rajkowskiego, grupa Snake Chicks prowadzona przez Roksanę Saniuk z Centrum nauki tańca Snake Dance Arkadiusza Skuzy. W brazylijskich rytmach sztukę walki zaprezentował Klub Capoeira pod kierunkiem instruktora Adama Raka. Niezwykłym wydarzeniem był koncert Marty Konodyby-Szymańskiej i Kacpra Kapsy. O padającym deszczu pozwolił zapomnieć szalejący na scenie zespół Shamboo.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA OKAZANĄ POMOC PRZY ORGANIZACJI PIKNIKU

foto
foto

DZIEŃ MAMY

Jak co roku wiosną - 26 maja, mamy obchodziły swoje święto. Dzieci z wszystkich grup pragnęły uczcić ten wyjątkowy dzień i 24 maja przygotowały dla swoich mam program artystyczny. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w przygotowanej z tej okazji inscenizacji pt. "Ogniem i mieczem" w drugiej części przedstawiona została bajka pt. "Mała Syrenka", którz nagrodzona została I miejscem w Przeglądzie Małych Form Teatralnych.

Po zakończeniu części artystycznej mamy otrzymały laurki, kwiaty, upominki, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z małych serduszek swoich dzieci. Następnie wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.

foto
foto

MUZYCZNA SCENA INTEGRACJI

16 maja 2013r. uczniowie reprezentowali nasz Ośrodek podczas XIX Festiwalu "Muzyczna Scena Integracji". Występy odbyły się w Klubie Politechnik i zgromadziły pełną widownię publiczności oraz gościa specjalnego zasiadającego w jury. Zespół Promyczki wystąpił z piosenką do miusikalu "Gdybym był bogaty" zajmując III miejsce. Muzyczna Scena Integracji była okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów, a przede wszystkim wspaniałym muzycznym spotkaniem.

Zapraszamy do galerii zdjęć, aby zobaczyć jak prezentowały się dzieci. Dziękujemy naszym wychowankom i gratulujemy wspaniałego występu

foto
foto

WYCIECZKA DO PIOTRKOWA TYBUNALSKIEGO

W dniu 15.05.2013r. była zorganizowana wycieczka naszych dzieci do Piotrkowa Trybunalskiego. Podczas jednodniowej wycieczki dzieci miały możliwość przejechania się pociągiem.

W wycieczce brało udział 8 dzieci i 6 nauczycieli, którzy cały czas dbali o bezpieczeństwo podczas podróży, zwiedzania oraz o przyjemną atmosferę. Zebraliśmy się punktualnie o 7:45 przed szkołą następnie wyruszyliśmy w drogę na stację PKP. Wyruszyliśmy pociągiem Częstochowa-Główna o 8:40 i po półtorej godziny dotarliśmy do Piotrkowa, gdzie czekał już na nas nauczyciel tamtejszego Ośrodka a zarazem nasz przewodnik po mieście.

Na samym początku naszej wyprawy zwróciliśmy uwagę na Wieże Ciśnień. Wieża miała być częścią sieci wodno-kanalizacyjnej Piotrkowa Trybunalskiego, dlatego została ulokowana w samym centrum miasta na ul. Słowackiego, tuż obok dworca kolejowego. W połowie 2008 roku rozpoczęto zewnętrzną renowację Wieży Ciśnień. Zostały odmalowane i odrestaurowane zewnętrzne ściany.

Następnie przechodziliśmy obok Sądu Okręgowego, który na tyle przykuł wyglądem naszą uwagę, iż zwiedziliśmy go również w środku. Krótki odpoczynek wraz z duża dawka historyczną czekał nas na pięknym Starym Rynku Piotrkowa. Główny cel zwiedzania zostawiliśmy sobie na koniec a był to Zamek Królewski w Piotrkowie obecnie Muzeum. Tutaj czekały na dzieci wspaniałe atrakcje mogliśmy się poczuć się jak prawdziwi rycerze zakładając stroje krzyżaków, trzymając w rękach miecz a na głowach hełmy. To było przeżycie które na pewno długo zostanie w naszych pamięciach.

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Okręgowe z różnorodną i bogatą w ciekawostki ekspozycją dotyczącą pięciu różnych zagadnień: broni białej i palnej, dziejów miasta, dziejów zamku, prehistorii ziemi piotrkowskiej oraz renesansowego i barokowego wyposażenia wnętrz. Wśród eksponatów zobaczyć możemy m.in.: - miecz krzyżacki z okresu bitwy pod Grunwaldem, fragment oryginalnej armaty z murów miejskich Piotrkowa, - kolekcję broni białej (szable, bagnety, kosy bojowe, lance kawalerii polskiej), kolekcję broni palnej (pistolety, rewolwery, muszkiety, arkebuzy, karabinki, makietę dawnego Piotrkowa, poczet królów i książąt polskich nieznanego autora z 2 połowy XVIII wieku.

Po zwiedzeniu Zamku zostaliśmy zaproszeni do SOSW na pyszny obiad oraz mały odpoczynek po wyczerpującym dniu. Pogoda, humor oraz dobre samopoczucie dopisywało przez cały dzień wycieczki. O godzinie 15:15 wsiedliśmy do pociągu w kierunku Częstochowy, choć nie było to łatwe rozstanie Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni bogatsi o nowe doświadczenia turystyczne i edukacyjne. Myślimy już o następnych podróżach pociągami i nie tylko.

To był naprawdę udany dzień i mamy nadzieję, że wspólnie zwiedzimy niejedno miasto.

foto
foto
foto
foto

X JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH - KOLEJNY SUKCES NASZYCH MAŁYCH AKTORÓW.

9 maja w Klubie Politechnik odbyła się X Jubileuszowa Edycja Częstochowskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Dzieci z zespołu teatralnego "Mandaryn" w pełnej gotowości pięknie zaprezentowały się na scenie w przygotowanej przez nich bajce p.t. "Mała syrenka" do muzyki "Maskarada" Chaczaturiana. Na scenie zaprezentowała się 12 naszych wychowanków. Główne role w tym roku przypadły dla rodzeństwa Klaudii i Remigiusza. Klaudia -Syrenka przemieniającej się w piękną złotowłosą dziewczynę i Remigiusz - Książę szukający swojej miłości. Był taniec ryb w morskich falach do piosenki z bajki "Mała syrenka".

Jesteśmy bardzo dumni z naszych małych aktorów i szczęśliwi z zajęcia I miejsca z pośród 10 zespołów biorących udział w Przeglądzie. Ogromne brawa publiczności najlepiej świadczą, że nasi aktorzy dali z siebie naprawdę wszystko.

Gościem specjalnym na X Przeglądzie Małych Form Teatralnych była Pani Emilia Krakowska.

foto
foto
foto
foto

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA I BIERZMOWANIE

W niedzielę, 6 maja w Kościele Rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odbyła się uroczystość przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz Sakramentu Bierzmowania podczas spotkania Wspólnoty Dzieci Bożych.

Przyjaciel naszego Ośrodka - ksiądz biskup Antoni Długosz - odprawił mszę świętą dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, podczas której udzielił sakramentu Pierwszej Komunii Świętej oraz Bierzmowania. Uroczystość zgromadziła pełen kościół rodzin dzieci niepełnosprawnych oraz ich przyjaciół.

W tym roku szóstka dzieci z naszego Ośrodka przystąpiła do sakramentu I Komunii Świętej i jedna osoba przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania.

PARADA POSTACI LITERACKICH

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia nasz Ośrodek wziął udział w IV Paradzie Postaci Literackich. Wszyscy byliśmy przebrani za postacie z książek: czarodziejki, księżniczki, piratów. Wraz z innymi uczniami z częstochowskich szkół przemaszerowaliśmy głównym traktem miasta III Aleją NMP przypominając o postaciach z książek, a tym samym promując czytelnictwo oraz korzystanie z bibliotek.

Na placu uczniowie wzięli udział w konkursach: na najładniejsze przebranie oraz transparent zachęcający do czytania. Były także prezentacje artystyczne.

X EDYCJA ROZDANIA STATUETEK PRZYJAŹNI

Tegoroczna, jubileuszowa bo dziesiąta gala odbyła się 19 kwietnia. Przyświecało jej motto: Jak bardzo trzeba być mądrym, aby zawsze być dobrym, a rozpoczął ją taniec ludowy w wykonaniu naszego zespołu tanecznego Promyczki.

Tegoroczna gala miała charakter podsumowujący i sentymentalny - chciliśmy uhonorować najbliższych przyjaciół, którzy przez całe 10 lat byli z nami, którzy przez tę dekadę pomagali nam. Postanowiliśmy uhonorować ich w specjalny sposób, przyznając im tytuł Przyjaciela Dekady i statuetkę - kamień, który symbolizuje niezniszczalność i trwałość naszej przyjaźni. Wszyscy nagrodzeni w tym roku otrzymają także imienne albumy ze zdjęciami dokumentującymi ich udział w życiu Ośrodka.

W tym roku statuetki przyznano: Wicedyrektor ds. Bibliotek Pedagogicznych RODN "WOM" w Częstochowie - Renacie Lipniweskiej, Prezesowi Zarządu Firmy President Electronics Poland,Dyrektorowi Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II - Krzysztofowi Witkowskiemu, przedsiębiorcy Krzysztofowi Markiszowi, redaktorowi Tygodnika Katolickiego Niedziela- Wojciechowi Mścichowskiemu, Międzynarodowemu Mistrzowi KSW ,Prezesowi Klubu AFC- Krzysztofowi Kułakowi , Prezesowi UKS judo 48 - Krzysztofowi Jabłońskiemu, Ryszardowi Welgrynowi - Firma Artmedal.

Złotego Anioła Dekady otrzymał p. Janusz Danek

Statuetką - kamień uhonorowani zostali: Prezydent Miasta Częstochowy- Pan Krzysztof Matyjaszczyk, p. Przemysław Koperski z-ca Prezydenta Miasta Częstochowy, Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie, Wydział Promocji Zatrudnienia i Spraw Społ. UM Cz-wy, p. Elżbieta Kunicka, ks. bp. Antoni Długosz, p. Izabela Leszczyna, p. Janusz Danek, p. Lech Małagowski, p. Halina Pożarlik, płk. Stanisław Słyż, p. Agnieszka Pilawska- Błaut, p. Halina Jakubczyk, ppłk dypl. Krzysztof Tarapacz, p. Zbigniew Konopka, p. Krzysztof Koselski, p. Grzegorz Sikora, p. Mirosław Kowalik, p. Stefan Pala, p. Martin Nalewajka, p. Mirosław Ziębaczewski, Klub CKM Włókniarz, p. Krzysztof Kołaczyk, p. Paweł Woicki, Klub AZS Cz-wa, p. Marcin Najman, Klub Motocyklowy SAINTS Cz-wa, p. Jacek Kasprzyk, p. Wiesław Kulej, p. Zbigniew Krzyżanowski, p. Krzysztof Lang, p. Jacek Łydżba, p. Grażyna Kawecka- Karaś, p. Zofia Gogulska, p. Joanna Bar, p. Urszula Giżyńska, Telewizja Orion, p. Jacek Krasucki, p. Jakub Zembik, Zespół Szkół Gastronomicznych w Cz-wie

Zapraszamy do galerii zdjęć, aby raz jeszcze przeżyć z nami te wspaniałe chwile.

BAJECZKA WIELKANOCNA

25.03.2013r. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie przy współpracy Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Akademii Jana Długosza przedstawiła wychowankom SOSW nr 5 "Bajeczkę Wielkanocną". Bajka została przygotowana przez studentki III roku pedagogiki pod kierunkiem dr. Edyty Skoczylas - Krotli.

BAL U PANI WIOSNY

W naszym Ośrodku witaliśmy dziś Panią Wiosnę. I choć nie było słońca, bawiliśmy się wesoło. Sala wyglądała inaczej niż zwykle, była pełna kolorowych kwiatów.

Zaczęliśmy od przywitania się wzajemnie machając sobie oraz Pani Wiośnie. Następnie dzieci udały się podczas piosenki "Jedzie pociąg z daleka" na zielona łąkę, gdzie wspólnie razem się bawiły. Zielonymi listeczkami dekorowaliśmy wiosenne drzewko oraz wyklejaliśmy z leniwych ósemek piękne motyle. Niestety śnieg za oknem, mróz pokrzyżował nam plany, nie mogliśmy wyruszyć na wiosenny pochód z Marzannami.

Mamy nadzieję że wiosna pokaże nam niebawem swoją słoneczną stronę.

" Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty..."

GOTOWANIE Z PANEM SZYMONEM

Pan Szymon Szendlak na co dzień gotuje z Okrasą, 20 marca gotował z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr.5 w Częstochowie.

20 marca Pan Szymon Szendlak, młody częstochowski kucharz - zdobywca tytułu Kucharz Odkrycie Roku 2012, przygotował posiłek wspólnie z wychowankami i dla wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 5 w Częstochowie. Pan Szymon przygotował dwie potrawy: Sałatkę owocową w sosie czekoladowym i kulki serowe. Zostawił również dedykowany dzieciom wyjątkowy przepis na kanapkę na ciepło.

Wspólne gotowanie zakończyło uroczyste wręczenie przepisu przeznaczonego specjalnie dla uczniów Ośrodka i pamiątkowa fotografia.

DZIEŃ OTWARTY

15.03.2013r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 5 mieliśmy Dzień Otwarty dla wszystkich naszych wspaniałych rodziców. Można w nim było zobaczyć wszystkie specjalistyczne sale w szkole, w których uczą się dzieci, a także miejsca w internacie, w których wychowankowie spędzają wolny czas.

Pracownicy kładą nacisk na indywidualny kontakt z dzieckiem, stosując odpowiednie metody i formy pracy, m.in.: Dobrego Startu, Stymulacji i integracji polisensorycznej, Programy Aktywności Knillów, Hipoterapii, Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Dogoterapii, Muzykoterapii, Kinezjologii Edukacyjnej Dennisona, Arteterapii, Terapii Behawioralnej, Logoterapii, i inne.

Jak mówią sami nauczyciele, ich powołaniem jest wzbudzanie uśpionej nadziei i radości na twarzach dzieci. Pomagają im osiągnąć zaradność życiową, zdolność komunikowania i integrowania z otoczeniem, w którym żyją. Dbają o ich rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Nasi wychowankowie mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Collegium Maius, dzięki życzliwości Pana prof. U.J. dr. hab. Krzysztof Stopka. Muzeum UJ mieści się w najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce- Collegium Maius. Jego historia sięga roku 1400, kiedy król Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi kamienicę narożną Pęcherzów z Rzeszotar.

Placówka gromadzi dawne zbiory uniwersyteckie: dzieła sztuki, pamiątki oraz bogatą kolekcję instrumentów naukowych. Wnętrza Collegium Maius pełnią również funkcje reprezentacyjne

Po zwiedzeniu Muzeum wszyscy przespacerowaliśmy się po Starym Runku oraz wstąpiliśmy do restauracji